Trwa ładowanie...
d38m42y

Jessica Biel

Najnowsze informacje
3.7
(502 głosy)
Oceń:
d38m42y

Jedna z najgorętszych, współczesnych aktorek hollywoodzkich młodszego pokolenia, również modelka. Piękne spojrzenie orzechowych oczu, seksapil i doskonała figura zapewniają jej uwielbienie męskiej części publiczności i czołowe miejsce w rankingach najseksowniejszych celebrytek. Nastoletnia gwiazda serialu „Siódme niebo”, kilku kasowych horrorów (m.in. „Blade: Mroczna Trójca”) i znanych filmów akcji (m.in. „Komórka”).

Urodziła się 3 marca 1982 roku w miejscowości Ely w stanie Minnesota. Trudno jednak nazwać tamtejsze strony „rodzinnymi” dla aktorki – podczas jej dzieciństwa rodzina Biel przeprowadzała się tak często, że mieszkali w sumie w sześciu różnych stanach, najdłużej zagrzewając miejsce w Boulder, w stanie Colorado.

Od dzieciństwa przejawiała zainteresowanie tańcem, muzyką i występami na scenie, a mając zaledwie 11 lat rozpoczęła swoją przygodę z zawodem modelki. Jednym z kamieni milowych w jej młodej karierze było zdobycie stypendium w szkole Young Actor’s Space w Los Angeles, podczas międzynarodowej konferencji Modeling & Talent Association w 1994 roku.

Ciężka praca (dojazdy, konieczność pogodzenia zajęć szkolnych z zajęciami z aktorstwa, udział w licznych przesłuchaniach) już wkrótce przyniosła oczekiwane efekty – jedną z bardziej znaczących ról w słynnym serialu „Siódme niebo”, z którym związała się w na dziesięć kolejnych lat (1996-2006), jak również debiut na dużym ekranie, u boku samego Petera Fondy w „Złocie Uleego” (1997).

Choć telewizyjna rola przyniosła jej niemałą popularność, szczególnie wśród młodszej części publiczności, owocując propozycjami filmowymi (m.in. disneyowski film „Przyjadę do domu na święta” 1998, komedia romantyczna „Letnia przygoda” 2001) Biel stała się naprawdę sławna dopiero kilka lat później. W międzyczasie zaliczyła trzy semestry w Massachusetts’ Tufts University (od 2000 roku), zdecydowała się na rozbieraną sesję dla magazynu „Gear” (2000), co, notabene, znacznie pokrzyżowało jej układy z producentami „Siódmego nieba”, jak również została jedną z oficjalnych „twarzy” marki L’Oréal (od 2002 roku).

Największą sławę przyniósł jej udział w kasowych produkcjach z gatunku horroru – „Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną”, gdzie wcieliła się w pierwszoplanową rolę Erin (2003) oraz w ostatnim ogniwie trylogii z Wesleyem Snipesem „Blade: Mroczna Trójca” (2004). Równie głośnym echem odbiły się takie filmy z jej udziałem, jak sensacyjna „Komórka” z Kim Basinger (2004), film akcji sci-fi „Niewidzialny” z Jamie’m Foxxem (2005), czy pamiętna, chwalona przez krytyków kreacja ukochanej Edwarda Nortona w roli tytułowego „Iluzjonisty” (2006).

Zagrała tytułową rolę u boku ówczesnego chłopaka, Chrisa Evansa w brytyjsko – amerykańskim melodramacie „London” (2005), dołączyła do gwiazdorskiej obsady dramatów: „Elizabethtown” Camerona Crowe’a (2005) oraz „Odwaga i nadzieja” Irwina Winklera (2006), zanim pojawiła się u boku Adama Sandlera i Kevina Jamesa w kasowej komedii „Państwo młodzi: Chuck i Larry” oraz u boku Julianne Moore i Nicolasa Cage’a w filmie akcji sci-fi „Next” (oba 2007).

W 2008 roku zadebiutowała w roli producentki krótkometrażowego „Hole in the Paper Sky” oraz zagrała piękną rozwódkę w brytyjskiej produkcji utrzymanej w klimacie międzywojnia - „Easy Virtue” z Kristin Scott Thomas i Colinem Firthem.

Ostatnimi filmami z udziałem Biel są: dramat „Powder Blue”, któremu smaczku dodają pierwsze rozbierane sceny w karierze aktorki oraz komedia romantyczna „Nailed” z Jake’iem Gyllenhaalem u boku (oba 2009).

Dwukrotnie („Komórka”, „London”) grała dziewczynę bohatera kreowanego przez swojego ówczesnego partnera, Chrisa Evansa. Obecnie tworzy jedną z najbardziej znanych par showbiznesu wraz z piosenkarzem, Justinem Timberlakiem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38m42y
d38m42y
d38m42y