WP

Jet Li - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Chiński aktor, mistrz i trener bushu, określany często mianem następcy Bruce'a Lee. Zagrał w wielu znanych amerykańskich filmach, m.in. w "Klasztorze Szaolin" czy też ostatnio w trzeciej części „Mumii”.

Jet Li (właściwie Li Lianie) urodził się 26 kwietnia 1963 roku w Pekinie, w stolicy Chin. W wieku 2 lat stracił ojca i wychowywany był tylko przez matkę. Studiował w Changqiao Primary School w Pekinie. Zaczął ćwiczyć chińską sztukę walki wushu w wieku ośmiu lat. Mentor i trener Wu Bin, przygotowywał dodatkowe zestawy ćwiczeń dla Li, który w bardzo młodym wieku odznaczał się dużymi uzdolnieniami i wytrzymałością wymaganą dla tego treningu.

Po trzech latach intensywnych ćwiczeń , Li zdobył pierwsze krajowe mistrzostwo dla Beijing Wushu Team. Jako jeden z uczestników światowego tournee w 1974, miał okazję występować w duetach pokazowych przed prezydentem Nixonem na trawniku Białego Domu. Był posiadaczem tytuł mistrza Chin w latach 1974-1979. Reprezentował Chiny w pokazach sztuk walki w ponad 45 krajach.

Przez cztery następne lata Li panował niepokonanie jako All-Around National Wushu Champion. W wieku 17 lat rozpoczął karierę aktorską. Na potrzeby kina Jet Li został "odkryty" przez reżysera Hsina Yena, który zaoferował mu główną rolę w historycznym obrazie epickim "Klasztor Szaolin", opowiadającym o losach młodego mnicha, którego ojciec został zamordowany przez bratanka Cesarza. Film odniósł ogromny sukces, który zaowocował zrealizowaniem dwóch dalszych części oraz zapewnił Jetowi pozycję gwiazdy.

Li z powodzeniem rozpoczął karierę w Hong Kongu, gdzie wystąpił w hicie „Once Upon a Time in China” w reżyserii Tsui Harka, który podobał się zarówno krytykom jak i publiczności i uczynił z aktora gwiazdę pierwszej wielkości. Sukces okazał się tak duży, że Li wystąpił jeszcze w trzech z pięciu kontynuacji filmu, w tym w swoim ostatnim wyprodukowanym w Azji, „Once Upon a Time in China and America”.

WP

Pod koniec lat 80. Li zdobył pozwolenie władz chińskich na dwuletni pobyt w Stanach Zjednoczonych. Doskonale znany na całym świecie mistrz wschodnich sztuk walk oraz pierwsza gwiazda kina w Azji, zadebiutował w kinie anglojęzycznym w 1998 roku w przeboju „Zabójcza broń 4”. Uznawany za narodowy skarb w rodzinnych Chinach, Li wcielił się w postać niebezpiecznego bossa azjatyckiego gangu, który staje oko w oko w Melem Gibsonem, Danny Gloverem, Rene Russo i Chrisem Rockiem w filmie Richarda Donnera. Rola stanowiła wyjątek dla Li, który we wszystkich wcześniejszych 25 filmach zawsze grał pozytywnych bohaterów.

Zagrał także w takich filmach jak "Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka", "Zakazane królestwo", "Zabójca", "Nieustraszony", "Bohater", "Władcy wojny"(Nagroda Hong Kong Film Awards 2008, pierwsza w dziejach nagroda dla aktora specjalizującego się w sztukach walki).

Li mieszka aktualnie w Los Angeles, ma w planach dalszą współpracę z artystami i wytwórniami z USA. W porozumieniu z TBS Superstation, Alliance Atlantis Communications oraz Icon Productions Mela Gibsona, zagrał w filmie „Niezniszczalni” (2010).

We wrześniu 1999 roku ożenił się z Niną Li Chi. Para ma dwie córki – Jane i Jadę. Ze swojego pierwszego małżeństwa z aktorką Qiuyan Huang Jet ma także dwie córki.

Data urodzenia

26.04.1963

Miejsce urodzenia

Beijng, China

Reżyser
Filmografia
WP
WP
WP