Trwa ładowanie...
d37ub6x

Joe Dante

Najnowsze informacje
1.0
(2 głosy)
Oceń:
d37ub6x

Amerykański reżyser i scenarzysta , twórca kasowego kina popularnego. Twórca filmów o popularnych stworach, Gremlinach.

Joe Dante (właściwie Joseph James Dante Jr.) urodził się 28 listopada 1946 roku w Morristown w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Jest synem zawodowego golfisty.

Jako dziecko marzył, by poświęcić się rzeźbiarstwu. Ukończył prestiżową uczelnię College of Art. Często opuszczał zajęcia, więcej czasu spędzał oglądając filmy w kinach, niż w salach uniwersyteckich. W wieku dwudziestu lat został rysownikiem w piśmie "Zamek Frankensteina" – tworzył karykatury.

* Karierę rozpoczął jako montażysta w firmie "New World Pictures" Rogera Cormana.*Następnie pojawił się w filmach: "Lunatycy" (1991, reż. Mick Garris), "Gliniarz z Beverly Hills-3" (1993, rez. John Landis). Przypadła mu rola montażysty debiutanckiego filmu Rona Howarda "Grand Theft Auto" (1977) i współscenarzysty filmu Allana Arkusha "Rock'n'Roll High School" (1979).

* W 1984 roku wyreżyserował horror „Gremliny rozrabiają”, a sześć lat później „Gremliny 2”. Filmy opowiadały o nastolatku Billy Peltzerze i jego niezwykłym stworzonku imieniem Gizmo.* Niestety rozkoszny maluch miał bardzo przykrą cechę – po kontakcie z wodą rozmnażał się przez pączkowanie, a jego pobratymcy do miłych już nie należeli. Nakarmione po północy kosmate kulki przepoczwarzały się w bandę krwiożerczych, małych kreatur, które puszczały całe miasto z dymem.

Był członkiem jury konkursu głównego 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2009 roku.

Joe Dante prywatnie jest mężem Sylvii.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37ub6x
d37ub6x
d37ub6x