Trwa ładowanie...
d2kll7l

Joel Schumacher

Najnowsze informacje
3.8
(13 głosów)
Oceń:
d2kll7l

Jest znany ze swej wszechstronności, oryginalnego stylu, umiejętności płynnego poruszania się między rozmaitymi gatunkami filmowymi. Powyższe cechy przynoszą mu uznanie zarówno ze strony publiczności, jak i krytyki.

Urodził się i wychował w Nowym Jorku, gdzie studiował wzornictwo przemysłowe. Karierę rozpoczynał jako scenograf w telewizji, potem projektował kostiumy, do m.in. dwóch filmów Woody Allena: "Sleeper" (TVP: "Śpioch") i "Interiors" (video, TVP: "Wnętrza").

Jako scenarzysta zadebiutował filmami "Sparkle" i "Car Wash", który stał się przebojem kasowym. Jako reżyser zadebiutował z kolei telewizyjnym filmem "The Virginia Hill Story" z Dyan Cannon w roli tytułowej i Harveyem Keitelem jako Bugsy Siegelem. W roku 1988 wyreżyserował inscenizację sztuki Davida Mameta "Przerżnąć sprawę".

Jest znany ze swej wszechstronności, oryginalnego stylu, umiejętności płynnego poruszania się między rozmaitymi gatunkami filmowymi. Powyższe cechy przynoszą mu uznanie zarówno ze strony publiczności, jak i krytyki.

Schumacher rozpoczął swoją karierę jako projektant kostiumów do filmów tak uznanych twórców, jak Woody Allen (Śpioch, Wnętrza) czy Herbert Ross (The Last of Sheila), by następnie stworzyć swoje pierwsze autorskie scenariusze do filmów Błysk oraz Myjnia Samochodowa. Po uzyskaniu reżyserskich szlifów przy dwóch filmach telewizyjnych, Schumacher zadebiutował w kinie obrazem Mama się zmniejsza z 1981 roku. Wkrótce jego kariera nabrała rozpędu dzięki takim produkcjom, jak 8 milimetrów, Bez skazy (powstał na podstawie jego pomysłu), Tigerland, Telefon oraz Veronica Guerin.

W 2004 Joel Schumacher zaadaptował na potrzeby kina słynny musical Andrew Lloyd Webbera Upiór w Operze, który to film otrzymał trzy nominacje do Oscara oraz nominację do Złotego Globu za najlepszy film roku (w kategorii: komedia/musical). Po tym sukcesie Schumacher powrócił do współpracy z Jimem Carrey'em, z którym zrealizował intrygujący dreszczowiec Numer 23.

Ma na koncie m.in. następujące filmy: "Czas zabijania" i "Klient" wg powieści Johna Grishama, "Batman Forever" i "Batman i Robin", "Flawless" (także scenariusz), "The Incredible Shrinking Woman" (debiut), "D.C. Cab" (także scenariusz), "St. Elmo's Fire" (video, TVP: "Ognie św. Elma"), "The Lost Boys" (video: "Straceni chłopcy"), "Linia życia", "Upadek" i "Kuzyni".

Ostatni film reżysera Twelve (oparty na powieści Nicka McDonella) został zaprezentowany w ramach uroczystości zamknięcia tegorocznej edycji festiwalu Sundance. Joel Schumacher kończy obecnie swój dwudziesty czwarty film pełnometrażowy pod tytułem Trespass (autorem zdjęć jest Andrzej Bartkowiak, w filmie występują Nicolas Cage oraz Nicole Kidman).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kll7l
d2kll7l
d2kll7l