Trwa ładowanie...
d237be3

John Hughes

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d237be3

Amerykański reżyser i scenarzysta filmowy John Hughes, twórca znanych komedii z lat 80. i 90. jak m.in. "Klub winowajców", czy "Samoloty, pociągi i samochody”. Zasłynął jako twórca scenariuszy do jednych z najpopularniejszych komedii lat 80. i 90.; m. in. „Kevin sam w domu” i „Kevin sam w Nowym Jorku”. Wyreżyserował także 8 filmów.

Karierę zaczął pod koniec lat 70. Działał w satyrycznym magazynie „National Lampoon”, próbował tworzyć pierwsze scenariusze komediowe i jako copywriter pisał reklamowe hasła. Przełom nastąpił w roku 1983, gdy na potrzeby filmu wymyślił szaloną rodzinę Griswoldów na czele której stał nierozgarnięty Clark (rola życia Chevy Chase’a). Pierwszy film - "Sixteen Candles"- wyreżyserował w 1984 roku.

Wziął udział w realizacji komedii "Kevin sam w domu" i jego sequeli, oraz filmów "Cud na 34. ulicy" i "Flubber". Inne znane komedie, które reżyserował, to "Dziewczyna z komputera", "Wolny dzień Ferrisa Buellera", filmowe „101 dalmatyńczyków”, „Goście w Ameryce”. W ostatnich latach zajął się produkcją niezależnych filmów.

W roku 1994 kupił farmę w Wisconsin i porzucił zawód reżysera. Od czasu do czasu pod pseudonimem Edmond Dantes pisał scenariusze, ale nie udzielał wywiadów i unikał rozgłosu.

Jego żoną była Nancy Ludwig (od 1970 roku aż do jego śmierci). Mają dwóch synów: Johna Hughes III, (ur. 1976) i Jamesa Hughes (ur. 1979). John Hughes zmarł w wieku 59 lat na zawał serca podczas spaceru.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d237be3
d237be3
d237be3