WP

Joseph Fiennes - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Aktor brytyjski i amerykański, młodszy i równie przystojny brat popularnego aktora Ralpha Fiennesa. Znany z kreacji w słynnych filmach kostiumowych („Zakochany Szekspir”, „Kupiec wenecki”, „Elizabeth”).

Urodził się 27 maja 1970 roku w Salisbury w Wielkiej Brytanii jako jeden z bliźniaków i jedno z sześciorga dzieci fotografa i pisarki. Oprócz Ralpha, z przemysłem filmowym związana jest też siostra Martha- reżyserka.

Dorastał w West Cork w Irlandii.

W teatrze pracował już jako 16-latek, pełniąc rolę garderobianego w londyńskim National Theatre. Jakiś czas później rozpoczął sceniczną karierę na deskach Young Vic Youth Theatre, studiując jednocześnie w Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

Po ukończeniu studiów w 1993 roku dołączył do Royal Shakespeare Company.

WP

Po występie w telewizyjnym filmie „Mary Wesley: Rozterki Poppy Carew” (1995), zadebiutował na dużym ekranie, i to u samego Bertolucciego w „Ukrytych pragnieniach” (1996) z Liv Tyler i Jeremym Ironsem.

Dwa lata później z powodzeniem wykreował dwie postaci w obrazach z epoki elżbietańskiej: w głośnym filmie Shekhara Kapura „Elizabeth” (1998) z Cate Blanchett w roli głównej oraz w obrazie „Zakochany Szekspir” (1998) z Oskarową Gwyneth Paltrow, co sprawiło, że przez pewien czas kojarzony był wyłącznie z rolami przystojnych kochanków w produkcjach kostiumowych.

Kreacja w tym drugim filmie przyniosła mu nominację do BAFTA, nagrodę krytyków w Chicago i Las Vegas dla Najlepszego Debiutanta oraz nagrodę MTV w kategorii Najlepszy Pocałunek (wraz z Paltrow).

Przełamywał ten wizerunek dobrymi występami w thrillerach: „Na zawsze moja” (1999) z Rayem Liottą i w erotycznym „Uroku mordercy” (2002).

W 2001 roku wystąpił obok Jude’a Law, Rachel Weisz, Eda Harrisa i Boba Hoskinsa w wojennym dramacie „Wróg u bram” Jean- Jacquesa Annauda.

WP

W 2003 użyczył swojego głosu jednej z postaci filmu animowanego „Sindbad – legenda siedmiu mórz” oraz pojawił się w tytułowej roli religijnego reformatora w biograficznym filmie produkcji niemieckiej „Luter” (2003).

Był gwiazdą takich produkcji, jak „Leo” z Dennisem Hopperem (2002), nominowany do Złotego Niedźwiedzia dramat „Man to Man”, czy australijski film wojenny „Batalion VI” (oba z 2005 roku) Rok 2004 to powrót do typu postaci, z jakimi bywał najczęściej kojarzony i udział w ekranizacji Szekspirowskiego „Kupca weneckiego” z Alem Pacino i Jeremym Ironsem.

W 2006 roku po raz kolejny spotkał się z Gwyneth Paltrow w komedii Ryana Murphy’ego „Biegając z nożyczkami” oraz partnerował Winonie Ryder na planie komedii przygodowej „Nagrody Darwina”.

Rok 2007 to udział w polsko- izraelsko- brytyjskiej produkcji „Wiosna 1941”, do której zdjęcia kręcono w Lublinie, i w której udział wzięli m.in. Maria Pakulnis i Mirosław Baka.

W 2008 roku zagrał w adaptacji „Teresy Raquin” Zoli, z Glenn Close i Gerardem Butlerem, wystąpił w niemieckim filmie wojennym „Czerwony baron” z Tilem Schweigerem oraz wcielił się w kolejną historyczną postać genialnego skrzypka i kompozytora Antonia Vivaldiego w austriacko- amerykańskim obrazie „Vivaldi”.

WP

W 2009 roku otrzymał główną rolę w serialu "Flash Forward: Przebłysk Jutra". Produkcja została anulowana po pierwszym sezonie. W 2011 roku zagrał Merlina w serialu "Camelot".

Data urodzenia

27.05.1970

Miejsce urodzenia

Salisbury, Wiltshire, Anglia

Filmografia

Zakochany Szekspir (Will Shakespeare)

Elizabeth (Robert Dudley, Earl of Leicester)

Luther (Martin Luther)

Wróg u bram (Commisar Danilov)

Na zawsze moja (Alan Riply / Manuel Esquema)

Ukryte pragnienia (Christopher)

Proch i pył (Elijah)

Sindbad: legenda siedmiu mórz (Proteusz)

Marta i Wielbiciele (Laurence)

Urok mordercy (Adam Tallis)

Kupiec wenecki (Bassanio)

Zmartwychwstały

Nagrody Darwina (Michael Burrows)

Diplomat, The (Shepard)

Hercules

Pod prąd / Against the Current (2009) (Paul Thompson)

Pretty/Handsome (Bob Fitzpayne)

American Horror Story: Asylum (Prałat Timothy Howard)

Flash Forward: Przebłysk Jutra (Mark Benford)

Wiosna 1941 (Artur Planck)

Biegając z nożyczkami (Neil Bookman)

VI batalion (Major Gibson)

Goodbye Bafana (James Gregory)

Rote Baron, Der (kapitan Roy Brown)

WP
WP