Trwa ładowanie...
d34ugwp

Josh Holloway

Najnowsze informacje
4.6
(580 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

San Jose, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Filmografia:
d34ugwp

Amerykański aktor, ulubieniec szczególnie żeńskiej części publiczności, którego sława rozbłysła z dnia na dzień wraz z jaśniejącą popularnością serialu „Zagubieni” ("Lost"), gdzie zagrał jedną z głównych ról - 'słodkiego drania' Jamesa ‘Sawyera’ Forda.

Urodził się w San Jose w Kalifornii, 20 lipca 1969 roku – przełomowym dniu w historii ludzkości, kiedy to pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Kiedy miał dwa lata, jego rodzina przeprowadziła się do miejscowości Free Home, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Do dziś mówi o sobie ‘Blue Ridge Mountain boy’, dumnie podkreślając przynależność do miejsca, w którym się wychował.

Był drugim z czwórki synów państwa Holloway – rodziny o holendersko- szkockich korzeniach. We wczesnym wieku odkrył swoja fascynację filmem i grą aktorską, zanim jednak zajął się tym na poważnie, zdobywał doświadczenie w wielu innych zawodach.

Jego pierwszą pracą zarobkową było zbieranie nieżywych kurczaków na jednej z farm. Dość owocna okazała się jego kariera modela, dla której porzucił studia na University of Georgia, jednak ostatecznie postanowił skupić się na aktorstwie, w odwodzie mając jednakowoż świeżo zdobytą licencję agenta nieruchomości.

Filmowo-telewizyjna kariera Hollowaya, mimo jego niewątpliwych walorów, rozwijała się dość opieszale. Jego ekranowym debiutem był epizod w roli ‘dobrze wyglądającego mężczyzny” w serialu „Anioł ciemności” (1999). Dwa lata później po raz pierwszy wystąpił na dużym ekranie w thrillerze „Kamienne serce” z Nastassją Kinski (2001).

Poza tym pojawiał się w kilku komediach („Mi amigo”, „Moving August”, „Dr. Benny”) i telewizyjnym horrorze „Tygrys szablozębny”, a także dał szereg gościnnych występów w takich serialach, jak: „Strażnik Teksasu”, „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”, „The Lyon’s Den”, „Agenci NCIS”, czy „Good Girls Don’t...”.

Krokiem milowym w karierze aktora był angaż do roli Jamesa ‘Sawyera’ Forda w bijącym rekordy popularności serialu „Zagubieni”, z którym związał się na sześć lat w 2004 roku. Serial nie tylko wydobył nikomu nieznanego aktora z cienia, ale ustawił w świetle najjaśniejszych reflektorów, zapewniając ogromną, międzynarodową sławę. Rola seksownego, długowłosego drania o złotym sercu, prócz sławy, przyniosła Hollowayowi trzy nominacje do Saturna, cztery – do Teen Choice Award oraz zespołową nagrodę Screen Actors Guild Award.

W międzyczasie udało mu się wziąć udział w dwóch filmach: kanadyjsko-amerykańskim thrillerze „Zabójczy szept” (2007) oraz w komedii braci Polish „Stay Cool”, w której wcielił się w epizodyczną rolę byłego chłopaka Winony Ryder (2009).

Sukces „Zagubionych” nie przełożył się na możliwość zaistnienia również na dużym ekranie, co związane było m.in. z niezwykle absorbującą pracą na planie serialu, kręconego z dala od Hollywood (w głównej mierze na Hawajach). Aktor otrzymał kilka świetnych propozycji występów na dużym ekranie (m.in. w westernie z Bradem Pittem i w sequelu superprodukcji „X-Men: Ostatni bastion”, gdzie miał wcielić się w postać Gambita).

W 2005 roku, Holloway znalazł się na liście 50. ‘Najpiękniejszych Ludzi na Świecie’, opublikowanej przez magazyn „People”.

W 1993 roku zagrał w słynnym teledysku do piosenki „Cryin’” zespołu Aerosmith, z udziałem Alicii Silverstone.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34ugwp
d34ugwp
d34ugwp