Trwa ładowanie...
d1m37df

Kanye West

Najnowsze informacje
4.6
(27 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Atlanta, Georgia, USA

Filmografia:
Dyskografia:

"The College Dropout" (2004)
"Late Registration" (2005)
"Graduation" (2007)
"808s & Heartbreak" (2008)
"My Beautiful Dark Twisted Fantasy" (2010)
"Yeezus" (2013)
"The Life of Pablo" (2016)
"Ye" (2018)

d1m37df
East News
Źródło: East News

Kanye West to amerykański raper, producent muzyczny, reżyser oraz projektant mody. West jest jednym z najbardziej cenionych przez krytyków muzykiem XXI wieku oraz jednym z najlepiej sprzedających się artystów muzycznych wszech czasów.

Kanye West – życiorys

Kanye West urodził się 8 czerwca 1977 roku w Atlancie. Rodzice Westa rozwiedli się, gdy raper miał 3 lata. Niedługo po rozstaniu z mężem, Donda West, postanowiła przeprowadzić się do Chicago, zabierając syna ze sobą. Kanye pozostał w dobrych stosunkach z ojcem Rayem Westem, który pracował jako fotoreporter dla The Atlanta Journal-Constitution.

Pasją Kanyego Westa od najmłodszych lat była sztuka i muzyka. W wieku 13 lat zaczął rapować oraz pisać teksty piosenek, które sprzedawał innym artystom. Po ukończeniu szkoły średniej West otrzymał stypendium, dzięki któremu mógł podjąć naukę malarstwa na American Academy of Art. Szybko przeniósł się do Chicago State University, aby studiować filologię angielską. Wkrótce zdał sobie sprawę, że studia pochłanią za dużo jego czasu, więc w wieku 20 lat rzucił je, aby w pełni skupić się na karierze muzycznej.

Na początku kariery muzycznej Kanye West zajmował się głównie produkcją utworów dla innych artystów. Międzynarodowy rozgłos Kanyemu Westowi przyniosła kolaboracja z Jay-Z przy jego albumie "The Blueprint" wydanym w roku 2000. West współpracował z takimi artystami jak: Ludacris, Alicia Keys czy Janet Jackson.

Mimo sukcesów, które odnosił jako raper, marzeniem rapera od zawsze było wydanie własnej płyty. Przełom w karierze Kanyego Westa nastąpił w roku 2002, wtedy raper spowodował poważny wypadek samochodowy, a podczas rekonwalescencji nagrał swój debiutancki singiel "Through the Wire". Dwa lata później światło dzienne ujrzał pierwszy album Kanyego Westa "The College Dropout"

Kanye West – filmy

Kariera Kanyego Westa opiera się głównie na muzyce, jednak artysta może się pochwalić kilkoma małymi rolami filmowymi. Występy rapera to w większości cameo, West pojawił się w kilku filmach dokumentalnych: "Fade to Black" (2004) dokument o karierze Jay-Z, "Block Party" (2005) napisany i wyreżyserowany przez komika Dave Chappelle'a. Kanye West zagrał również samego siebie w filmach fabularnych: "State Property 2" (2005), "Guru miłości" (2008) oraz "Anchorman 2: The Legend Continues" (2013) oraz w jednym odcinku popularnego serialu "Entourage".

Dorobek artystyczny Kanyego Westa obejmuje również pracę w charakterze reżysera. West jest reżyserem większości swoich teledysków. W 2005 roku wydał "The College Dropout Video Anthology", która jest zbiorem teledysków do piosenek z pierwszej płyty rapera. Ponadto Kanye West jest reżyserem 11 innych teledysków do swojej muzyki, sa to m.in.: "The New Workout Plan", "Good Morning", "Runaway", "Famous", "Fade".

Kanye West jest odpowiedzialny za film krótkometrażowy "Cruel Summer", ktory miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku. Produkcja została przyjęta bardzo pozytywnie, niektórzy krytycy okrzyknęli film mianem przełomowego.

Kanye West – muzyka

Utwory Kaynego Westa mają bardzo charakterystyczny styl. Raper często zapożycza sample wokalne z piosenek soulowych, a następnie łączy je z własnymi kompozycjami, znacznie przyspieszając lub spowalniając fragmenty piosenek.

Pierwszym albumem Westa był wydany w 2004 roku "The College Dropout". Muzyk odszedł od typowego w tamtych czasach gangsterskiego rapu. Teksty jego piosenek skupiają się na rodzinie, religii oraz szkolnictwie wyższym. Nastepną płytą Kanyego Westa były "Late Registration" (2005), "Graduation" (2007), "808s & Heartbreak"(2008), "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" (2010), "Yeezus" (2013), "The Life of Pablo" (2016) oraz "Ye" (2018).

Kanye West często do nagrań zaprasza inne gwiazdy. Na jego albumach możemy usłyszeć takich artystów jak: Kid Cudi, John Legend, Jay-Z, Rihanna czy Lil Wayne.

Piosenki Kanyego Westa pojawiły sie na ścieżkach dźwiękowych wielu filmów na przestrzeni lat, były to m.in.: "Wykolejona" (2015), "Transformers 5: Ostatni Rycerz" (2017) czy "Nienawiść, którą dajesz" (2018).

Kanye West – życie prywatne

Życie prywatne Kanyego Westa zostało naznaczone tragedią, kiedy w roku 2007 jego matka zmarła w wyniku komplikacji spowodowanych operacjami plastycznymi. W roku 2012 West założył agencję, której zadaniem jest zrzeszać ludzi kreatywnych i działających artystycznie. Raper nazwał ją DONDA na cześć zmarłej tragicznie matki.

W tym samym roku Kanye West zaczął się spotykać z modelką i gwiazdą reality show Kim Kardashian. Ich związek odbił się szerokim echem w mediach. W roku 2014 Kanye West i Kim Kardashian wzięli ślub podczas prywatnej ceremonii we Florencji. Od tego czasu rodzina Kanyego Westa znacznie się powiększyła. Kim urodziła dwoje dzieci: córkę North West (w 2013 roku) oraz syna Saint West (w roku 2015). Trzy lata później, dzięki surogatce, przyszło na świat trzecie dziecko pary – córka Chicago West.

Kanye West – ciekawostki

  • W roku 2015 West podjął współprace z niemiecką marką produkującą odzież sportową – Adidas. Kanye West zaprojektował linie odzieży oraz obuwia, która stała się komercyjnym hitem. Największym zainteresowaniem cieszą się buty Kanyego Westa o nazwie Yeezy Boost. Ich pierwsza wersja została wyprodukowana w zaledwie 9000 egzemplarzach i rozeszła się w 10 minut.
  • W roku 2009 Kanye West został umieszczony na liście 10 najbardziej stylowych mężczyzn w Stanach Zjednoczonych według magazynu GQ.
  • Albumy Kanyego Westa sprzedały się w ponad 135 milionach egzemplarzy na całym świecie.
  • Jako dziecko, Kanye West, przeprowadził się z matką do Chin. Oboje mieszkali tam ponad rok.
  • Wytwórnia płytowa Kanyego Westa nosi nazwę GOOD Music i zrzesza takich artystów jak: John Legend, Common oraz Kid Cudi.
  • Kanye West został uhonorowany 21 nagrodami Grammy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m37df
d1m37df
d1m37df