Trwa ładowanie...
d4cr2xh

Kate Winslet

Najnowsze informacje
4.7
(910 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Reading, Berkshire, Anglia

Filmografia:
d4cr2xh

Jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, która mimo młodego wieku już pięciokrotnie nominowana była do Oscara, Złotego Globu i BAFTA. Mimo, że jest aktorką bardzo wszechstronną, co pozwoliło jej stworzyć wiele znakomitych kreacji, w masowej wyobraźni najlepiej zapadła w pamięci jako Rose – ukochana Leonarda DiCaprio w głośnej produkcji „Titanic” Jamesa Camerona.

Urodziła się 5 października 1975 roku w Reading w Wielkiej Brytanii w rodzinie o tradycjach teatralnych. Jej rodzice – aktorzy – szybko odkryli talent małej Kate, która już w wieku 11 lat pojawiła się na małym ekranie w reklamie telewizyjnej, mniej więcej w tym samym czasie zaczynając uczęszczać na lekcje aktorstwa.

Profesjonalna kariera przyszła jej łatwo i stosunkowo szybko.

W latach 1992-93 brała udział w sitcomie „Get Back”, zaś rok później, mając niespełna 20 lat stworzyła dojrzałą, chwaloną przez krytyków kreację w „Niebiańskich stworzeniach” (1994) Petera Jacksona.

* Już kolejny występ w adaptacji „Rozważnej i romantycznej” Jane Austen w reżyserii Anga Lee (1995) przyniósł jej pierwsze nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę BAFTA.*

W 1996 roku brawurowo zagrała Ofelię w słynnej, Branaghowskiej adaptacji „Hamleta” Szekspira.

Rok 1997 to już najgłośniejszy występ Winslet w jednym z najgłośniejszych filmów w historii kina – rekordowym i Oscarowym „Titanicu” Jamesa Camerona. Za rolę Rose aktorka otrzymała kolejne nominacje do Nagrody Akademii i Złotego Globu oraz Europejską Nagrodę Filmową Publiczności. To ostatnie trofeum, jak również nominacje do BAFTA, Oscara i Złotego Globu przyniósł jej też występ u boku Judi Dench w biograficznym dramacie „Iris” (2001).

W międzyczasie – już jako gwiazda - wystąpiła w takich obrazach, jak „W stronę Marrakeszu” (1998), u boku Harveya Keitela w „Świętym dymie” Jane Campion (1999, specjalna nagroda na MFF w Wenecji dla Winslet i Campion) oraz w „Zatrutym piórze” (2000) Philipa Kauffmana – filmie luźno opartym na biografii markiza de Sade’a.

2005 rok to kolejny wysyp nominacji do najważniejszych nagród, dzięki występom u boku Jima Carreya w komedii fantasy „Zakochany bez pamięci” (nominacja do BAFTA, Oscara i Złotego Globu) oraz u boku Johnny’ego Deppa w „Marzycielu” Marka Forstera (nominacja do BAFTA). To także udział w filmie Johna Turturro „Romance&Cigarettes”.

W 2006 roku Winslet pojawiła się u boku Jude’a Law i Cameron Diaz na planie komedii romantycznej „Holiday” oraz wystąpiła w głównej roli w filmie Todda Fielda „Małe dzieci”, zgarniając piątą nominację do Oscara, BAFTA i Złotego Globu.

W 2008 roku ponownie wystąpiła z Leonardem DiCaprio i Kathy Bates na planie filmu w reżyserii męża, Sama Mendesa „Revolutionary Road”. W tym samym roku* za rolę w dramacie "Lektor" otrzymała Oscara.* W 2011 roku zagrała w filmie "Contagion - Epidemia strachu".

Winslet bardzo skrupulatnie dobiera filmy, w których występuje, nie stroniąc od tych niezależnych i mniej znanych, zawsze na uwadze mając przede wszystkim możliwość zbudowania ciekawej, pełnowymiarowej, wiarygodnej postaci.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cr2xh
d4cr2xh
d4cr2xh