Trwa ładowanie...
dfr1z71

Katey Sagal

Najnowsze informacje
4.5
(43 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Los Angeles, Kalifornia, USA

Filmografia:
dfr1z71

Amerykańska aktorka, piosenkarka i pisarka. Sławę przyniosła jej rola Peggy Bundy w popularnym sitcomie z końca lat 80. "Świat według Bundych".

Katey Sagal (właściwie Catherine Louise Sagal) urodziła się 19 stycznia 1954 roku w Los Angeles. Pochodzi z żydowskiej rodziny zajmującej się show-businessem. Aktorka ma pięcioro rodzeństwa, w tym dwie młodsze siostry bliźniaczki i brata, którzy także zajmują się aktorstwem.

Katey bardzo szybko straciła swoich rodziców, Borisa Sagala i Sarę Macon. Matka, która była scenarzystą i producentem, zmarła na chorobę serca. Natomiast jej ojciec zginął tragicznie podczas kręcenia miniserialu telewizyjnego "III Wojna Światowa", którego był reżyserem. Najbardziej znaną produkcją rodziny Sagalów jest sitcom z lat 80. zatytułowany "Double Trouble", w którym główne role grają siostry Katey Sagal.

Katey Sagal zaczęła grać już na początku lat 70. Ma na koncie naprawdę wiele ciekawych ról. W czasie swojej drogi zawodowej pojawiła się między innymi w takich serialach jak "Mary", "Różowe lata 70.", "Imagine That", "Columbo", "Boston Legal", "Eli Stone", "Chadam" czy "Lost: Zagubieni". Sławę przyniosła jej rola Peggy Bundy w popularnym sitcomie z końca lat 80. "Świat według Bundych".

Katey Sagal, odtwarzająca w latach 1987-1997 tę kultową postać, grała w 250 odcinkach serialu. Gwiazda bardzo zżyła się z kiczowatą Peggy. Jeszcze podczas przesłuchania wymyśliła styl ubioru pani Bundy, inspirowany modą lat 60. Była za tę rolę nominowana czterokrotnie do Złotych Globów.

Katey od piątego roku życia występowała na scenie.* Jest nie tylko wszechstronną aktorką, ale również utalentowaną wokalistką. Należała do zespołu "The Group With No Name".* W 1978 roku dołączyła do chórków Boba Dylana, ale tuż przed rozpoczęciem trasy zwolniono ją. Jednak w latach 70. i na początku 80. udało jej się śpiewać z Bette Midler, Harlette i Genem Simmonsem. W 1994 roku wydała debiutancką płytę "Well", a dziesięć lat później nagrała kolejny album zatytułowany "Room".

Katey zagrała także główną rolę w sitcomie "8 prostych zasad", gdzie, w przeciwieństwie do "Świata według Bundych", wcieliła się w znacznie bardziej odpowiedzialną matkę. Serial powstawał w latach 2002-2005.* Katey Sagal udowodniła swoją wszechstronność, świetnie kreując postać Gemmy w serialu dramatycznym "Sons of Anarchy".* Aż trudno uwierzyć, że bohaterkę tę gra ta sama aktorka, którą ponad 20 lat temu oglądaliśmy w "Świecie według Bundych". Mało kto wie, że gwiazda użyczyła swojego głosu rysunkowej postaci. Choć fani "Futuramy" pewnie nie wyobrażają sobie, żeby Turanga Leela brzmiała inaczej niż Katey Sagal.

Aktorka ma nie tylko bardzo bogate życie zawodowe. Prywatnie również nie narzeka na brak wrażeń. Kiedy miała 18 lat i pracowała jako kelnerka, poznała członków grupy Kiss i przez pewien czas spotykała się z Genem Simmonsem. W 1977 roku* poślubiła basistę Freddiego Beckmayera, z którym rozwiodła się po czterech latach.* W 1989 roku Sagal zaszła w ciążę, ale niestety poroniła.

Cztery lata później po raz drugi wyszła za mąż za aktora Jacka White'a. Para w 1991 roku spodziewała się dziecka. Ciąża gwiazdy została nawet wpisana w scenariusz "Świata według Bundych". W siódmym miesiącu aktorka trafiła do szpitala, gdzie okazało się, że nosi martwe dziecko. Potem Sagal poroniła raz jeszcze.

Szczęśliwie, trzy lata później na świat przyszła ich upragniona córka, a potem dwa lata od niej młodszy syn. Małżeństwo jednak nie przetrwało tych życiowych prób i rozpadło się w 2000 roku. W 2004 roku aktorka po raz trzeci wyszła za mąż - poślubiła producenta Kurta Suttera. W wieku 50 lat Katey znów została matką. W 2007 roku na świat przyszła Esme Louise. Sagal i jej mąż skorzystali z matki zastępczej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfr1z71
dfr1z71
dfr1z71