Trwa ładowanie...
dbuqowl

Krzysztof Pieczyński

Najnowsze informacje
4.4
(115 głosów)
Oceń:
dbuqowl

Znany aktor filmowy i teatralny, poeta i prozaik, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z roli doktora Brunona Walickiego w telenoweli „Na dobre i na złe”. Laureat trzech aktorskich nagród na FPFF w Gdyni, mający na swoim koncie całkiem spore doświadczenie jako odtwórca ról w zagranicznych produkcjach.

Urodził się 27 marca 1957 roku w Opolu. Studiował w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1980 roku. Jeszcze w tym samym roku zadebiutował jako tytułowy „Kordian” Juliusza Słowackiego na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie, z którym był związany aż do momentu czasowej emigracji z kraju.

* Zanim wyjechał, zaliczył kilka znaczących występów filmowych i telewizyjnych z których dwa – rola Września w „Wielkim biegu” Jerzego Domaradzkiego (1981) i „bohatera” w „Jeziorze Bodeńskim” Janusza Zaorskiego (1985), przyniosły mu najwyższy laur aktorski na FPFF w Gdyni (1986). Ponadto dał pamiętne, pierwszoplanowe występy w „Idolu” Feliksa Falka (1984), „Krzyku” Barbary Sass (1982) i wojenno-biograficznym „Dniu czwartym” Ludmiły Niedbalskiej, gdzie wcielił się w postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1984) oraz wziął udział w serialach: „Dom”, będącym jego ekranowym debiutem (1980) i „Życie Kamila Kuranta”, gdzie zagrał tytułowego bohatera (1982).*

W 1986 roku zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał przez dziesięć kolejnych lat.

W tym czasie zagrał jedynie w jednej amerykańskiej produkcji – historycznym „Projekcie Manhattan” z Paulem Newmanem (1989), jednak jego „hollywoodzkie” doświadczenie zaowocowało całkiem licznymi propozycjami w latach 90-tych (głośny thriller akcji „Reakcja łańcuchowa” z Keanu Reevesem i Morganem Freemanem 1996, seriale „Pacific Blue”, „Sliders – Piąty wymiar” i „Baza Pensacola” 1997, horror TV „Dom Frankensteina” 1997, film akcji sci-fi „Kosmiczny terror” z Michaelem Holdenem i Danielem Baldwinem 1998).

Wówczas dzielił już występy w produkcjach amerykańskich z tymi w rodzimych produkcjach. Zanim na nowo zdobył popularność dzięki roli doktora Walickiego w telenoweli „Na dobre i na złe” (1999-2003), ponownie spotkał się z Barbarą Sass („Pokuszenie” 1995, „Jak narkotyk” 1999) oraz po raz pierwszy zagrał u Jana Jakuba Kolskiego „Grający z talerza” 1995) i z u Krzysztofa Langa („Prowokator” 1995).

* Potwierdził status znakomitego aktora, rok po roku zdobywając aktorskie laury na FPFF w Gdyni – za drugoplanową rolę policjanta Jodły w „Daleko od okna” Kolskiego (2000) i za pierwszoplanową kreację „mężczyzny” w filmie „Jutro będzie niebo” Jarosława Marszewskiego (2001).*

Jako aktor z doświadczeniem w pracy zagranicą, dał znaczące występy w kilku głośnych, polskich koprodukcjach („Boże skrawki” Jurka Bogajewicza z Willemem Dafoe 2001, „Pianista” Romana Polańskiego 2002, „Poza zasięgiem” ze Stevenem Seagalem 2004, „Jan Paweł II” z Johnem Voightem 2006, „Nightwatching” Petera Greenawaya 2007).

Raz jeszcze spotkał się z Kolskim („Jasminum” 2006) i z Langiem (serial sensacyjno-kryminalny „Prawo miasta” 2007), zagrał mafioza w „Reichu” Władysława Pasikowskiego (2001), pułkownika Mariana Januszajtisa w mini-serialu biograficznym „Marszałek Piłsudski” Andrzeja Trzosa- Rastawieckiego (2001) i szefa służb specjalnych w „Karierze Nikosia Dyzmy” Jacka Bromskiego (2002).

Ostatnim projektem filmowym z jego udziałem jest biograficznym film „Generał” Anny Jadowskiej i Lidki Kazen, w którym wcielił się w tytułową rolę generała Władysława Sikorskiego (2008).

* Ma na swoim koncie kreacje teatralne, w tym dwadzieścia w spektaklach Teatru TV. Jedną z najbardziej znanych jest tytułowa rola w sztuce „Fryzjer” w reżyserii Macieja Pieprzycy, która przyniosła mu laur na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w Sopocie w 2004 roku.*

Ponad dwadzieścia lat wcześniej otrzymał inną teatralną nagrodę – „Radar’83” za „wyróżniającą się osobowość i walory warsztatowe”, zaprezentowane, dzięki kreacjom w „Kordianie”, „Mefiście” oraz „Iwonie, księżniczce Burgunda” na Spotkaniu Poetyckim im. Edwarda Stachury w Toruniu.

Pieczyński jest również poetą i prozaikiem. Wydał kilka książek i tomów poezji, m.in.: „Listy z Ameryki”, „Wiersze z aniołem”, „Zebrane z powietrza”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbuqowl
dbuqowl
dbuqowl