ycipk-3lg6sn
ycipk-3lg6sn

Krzysztof Piesiewicz - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich scenarzystów. Współpracował głównie z Krzysztofem Kieślowskim, był jego stałym współpracownikiem. Wywarł ogromny wpływ na późny okres twórczości reżysera.

W 1970 roku ukończył studia prawnicze i zajął się praktyką adwokacką. W okresie stanu wojennego był obrońcą w wielu procesach politycznych, był także oskarżycielem posiłkowym w procesie dotyczącym zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Piesiewicz poznał Kieślowskiego w latach osiemdziesiątych, kiedy reżyser Amatora chciał sfilmować słynne procesy przeciwko NZSS Solidarność. Projekt w końcu nie doszedł do skutku, ale zaowocował wieloletnią przyjaźnią i siedemnastoma wspólnie napisanymi scenariuszami.

Jednak scenopisarstwo to nie jedyne jego zajęcie. Jest także wybitnym adwokatem i politykiem (senatorem RP).

Pierwszym wspólnym filmem Kieślowskiego i Piesiewicza była historia owdowiałej żony prawnika - 'Bez końca', następnym projektem był 'Dekalog'. Kolejne filmy - 'Podwójne życie Weroniki' oraz cykl 'Trzy kolory' - zostały zrealizowane już poza strukturami polskiej kinematografii i zebrały wiele nagród na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. Ostatni wspólnie napisany scenariusz - 'Trzy kolory: Czerwony'był między innymi nominowany do Oscara. Przedwczesna śmierć reżysera przerwała pracę nad kolejną serią filmów - 'Raj', 'Czyściec', 'Piekło'. Pierwszy ze scenariuszy został ukończony i stał się kanwą dla filmu 'Niebo', niemieckiego reżysera Toma Tykwera. Piesiewicz jest również autorem scenariusza do filmu Michała Rosy 'Cisza'.

ycipk-3lg6sn

Krzysztof Piesiewicz jest postrzegany nie tylko jako świetny scenarzysta, ale też jako autorytet w świecie filmu i kultury. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, PEN Clubu, Francuskiej Akademii Filmowej SACD, a także Rady Programowej Telewizji Polskiej S.A. Wyróżniony został wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Przewodniczącego Komitetu Kinematografii i nagrodą za scenariusz "Krótki film o miłości" na FPFF w 1988 oraz wieloma nominacjamii, do Oscara oraz BAFTA (1994, kategoria: oryginalny scenariusz, "Trzy kolory. Czerwony") i wielokrotnie do Cezara (1994, w kategorii scenariusz, "Trzy kolory. Czerwony" i "Trzy kolory. Niebieski"). W 2002 był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Felixa za scenariusz 'Nieba'.

ycipk-3lg6sn
ycipk-3lg6sn
ycipk-3lg6sn