Trwa ładowanie...
ddegpk1

Krzysztof Piesiewicz

Najnowsze informacje
3.2
(31 głosów)
Oceń:
ddegpk1

Jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich scenarzystów. Współpracował głównie z Krzysztofem Kieślowskim, był jego stałym współpracownikiem. Wywarł ogromny wpływ na późny okres twórczości reżysera.

W 1970 roku ukończył studia prawnicze i zajął się praktyką adwokacką. W okresie stanu wojennego był obrońcą w wielu procesach politycznych, był także oskarżycielem posiłkowym w procesie dotyczącym zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Piesiewicz poznał Kieślowskiego w latach osiemdziesiątych, kiedy reżyser Amatora chciał sfilmować słynne procesy przeciwko NZSS Solidarność. Projekt w końcu nie doszedł do skutku, ale zaowocował wieloletnią przyjaźnią i siedemnastoma wspólnie napisanymi scenariuszami.

Jednak scenopisarstwo to nie jedyne jego zajęcie. Jest także wybitnym adwokatem i politykiem (senatorem RP).

Pierwszym wspólnym filmem Kieślowskiego i Piesiewicza była historia owdowiałej żony prawnika - 'Bez końca', następnym projektem był 'Dekalog'. Kolejne filmy - 'Podwójne życie Weroniki' oraz cykl 'Trzy kolory' - zostały zrealizowane już poza strukturami polskiej kinematografii i zebrały wiele nagród na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. Ostatni wspólnie napisany scenariusz - 'Trzy kolory: Czerwony'był między innymi nominowany do Oscara. Przedwczesna śmierć reżysera przerwała pracę nad kolejną serią filmów - 'Raj', 'Czyściec', 'Piekło'. Pierwszy ze scenariuszy został ukończony i stał się kanwą dla filmu 'Niebo', niemieckiego reżysera Toma Tykwera. Piesiewicz jest również autorem scenariusza do filmu Michała Rosy 'Cisza'.

Krzysztof Piesiewicz jest postrzegany nie tylko jako świetny scenarzysta, ale też jako autorytet w świecie filmu i kultury. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, PEN Clubu, Francuskiej Akademii Filmowej SACD, a także Rady Programowej Telewizji Polskiej S.A. Wyróżniony został wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Przewodniczącego Komitetu Kinematografii i nagrodą za scenariusz "Krótki film o miłości" na FPFF w 1988 oraz wieloma nominacjamii, do Oscara oraz BAFTA (1994, kategoria: oryginalny scenariusz, "Trzy kolory. Czerwony") i wielokrotnie do Cezara (1994, w kategorii scenariusz, "Trzy kolory. Czerwony" i "Trzy kolory. Niebieski"). W 2002 był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Felixa za scenariusz 'Nieba'.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddegpk1
ddegpk1
ddegpk1