Trwa ładowanie...
d7butn0

Kuba Wojewódzki

Najnowsze informacje
3.5
(5298 głosów)
Oceń:
d7butn0

Dziennikarz, showman, jedna z najbardziej wyrazistych postaci małego ekranu w Polsce. Od kilku lat prowadzi cieszący się dużą popularnością, lekko skandalizujący, autorski talk-show "Kuba Wojewódzki".

Urodził się 2 sierpnia 1963 roku w Koszalinie, dorastał w Warszawie. Po ukończeniu klasy humanistycznej w stołecznym LO im. Tadeusza Czackiego, rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.

Swoją obecność w szeroko pojętym show-biznesie zaznaczył już w latach 80-tych, jako muzyk punk-rockowego zespołu System i formacji New Dada. W późniejszym okresie kontynuował muzyczne pasje, jako perkusista zespołu Klatu. Na dobre zaistniał dzięki dziennikarstwu muzycznemu, szczególnie jako redaktor naczelny i współtwórca znanego miesięcznika „Brum” oraz jako prowadzący pamiętne audycje w Rozgłośni Harcerskiej. Był również związany z radiową Trójką, Radiem Bis i z wydawnictwami: „Muza”, „Magazyn Muzyczny”, „Plastik”. Pracował też dla portali internetowych, m.in. był redaktorem serwisu Rozrywka w Wirtualnej Polsce.

Był dość ważną postacią na polskim rynku muzycznym lat 90-tych - pełnił funkcję dyrektora legendarnego festiwalu w Jarocinie, zajmował się sprowadzaniem do Polski zagranicznych zespołów, wykupywaniem licencji płyt, realizacją teledysków (m.in. dla takich zespołów, jak Wilki, Hey, Oddział Zamknięty, czy Róże Europy), a nawet projektem okładek płyt.

Karierę na ekranie rozpoczął od rozrywkowo-muzycznych programów telewizyjnych: „Halo-Gramy” (Polsat) i „Rockandroller” (TVP 1), gdzie pełnił funkcję prowadzącego. Popularność na dużą skalę udało mu się zdobyć dopiero w ostatniej dekadzie. W 2001 roku prowadził teleturniej „Pół żartem, pół serial” w TVP 2, a już rok później objął funkcję jednego z jurorów w polskiej edycji znanego programu rozrywkowego „Idol” (2002). Wyrazista obecność w polsatowskim show to właśnie z niego uczyniła największego 'idola' programu i szybko zaowocowała autorskim, skandalizującym show, zatytułowanym po prostu „Kuba Wojewódzki”. W latach 2002-2006 program emitowany był na antenie Polsatu, następnie przeniósł się w prawie nie zmienionej formie do telewizji TVN.

W międzyczasie, na fali rosnącej popularności zaczął pojawiać się gościnnie w telewizyjnych serialach („Miodowe lata”, „Samo życie”) i w filmach (komedie „Testosteron” 2007, „Idealny facet dla mojej dziewczyny” 2009 Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego). Jego największą ‘rolą’ filmową była dubbingowa rola błazna w polskiej wersji językowej komedii familijnej „7 krasnoludków - Historia prawdziwa” (2004).

Radiowym słuchaczom znany jest z porannych wygłupów, realizowanych wspólnie z Michałem Figurskim na antenie radia Eska Rock (wcześniej pracowali razem dla „Antyradia”). Para wystąpiła też swego czasu w głośnej kampanii reklamowej sieci Era (2005 rok).

Dwukrotnie nominowany był do Telekamery w kategorii „Rozrywka” (2005, 2009). Jest laureatem nagrody „Świr nad świrami”, przyznanej w 2005 roku w plebiscycie Świry.

Od 2008 roku pełni funkcję jurora w programie rozrywkowym „Mam talent!”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7butn0
d7butn0
d7butn0