Trwa ładowanie...
d49ov2m

Lady GaGa

Najnowsze informacje
5.0
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Nowy Jork

Filmografia:
Seriale:

Plotkara (we własnej osobie - gościnnie)

Rodzina Soprano (dziewczyna na basenie - gościnnie)

Dyskografia:

The Fame (2008)
The Fame Monster (2009)
Born This Way (2011)
Artpop (2013)
Cheek to Cheek (2014)
Joanne (2016)

d49ov2m
East News
Źródło: East News, fot: FaceToFace/REPORTER

Lady Gaga to ikona muzyki, stylu i kontrowersji. Artystka tworzy muzykę z pogranicza popu, dance i elektroniki. Przez lata w znacznym stopniu wpłynęła na współczesną kulturę, nie tylko na polu muzycznym, ale też jako aktywistka społeczna, filantropka i działaczka na rzecz społeczności LGBT.

Lady Gaga – ogólne informacje

Lady Gaga to pseudonim artystyczny amerykańskiej wokalistki Stefani Joanne Angeliny Germanotty. Piosenkarka znana jest z odważnych i niejednokrotnie kontrowersyjnych wyborów artystycznych, co nie zmienia faktu, że cieszy się nie tylko uznaniem publiczności, ale też krytyków. Ma na swoim koncie dziewięć nagród Grammy i znajduje się w gronie najlepiej sprzedających się artystów na świecie.

Poza sceną muzyczną Lady Gaga zdobyła też kilka wyróżnień w świecie kinematografii, zdobywając Złoty Glob oraz nominację do Oscara.

Lady Gaga – filmografia

Lista filmów, w których zagrała Lady Gaga, nie jest długa. Artystkę zobaczyć można w filmie "Maczeta zabija" (2013) i "Sin City: Damulka warta grzechu" (2014). We własnej osobie pojawiła się też w kilku filmach dokumentalnych:

  • "The Zen of Bennett" (2012) o życiu wokalisty jazzowego Tony'ego Bennetta;
  • "Katy Perry: Part of Me" (2012);
  • "Jeremy Scott: The People's Designer" (2015) o amerykańskim projektancie mody;
  • "Risk" (2016) o aktywiście internetowym i dziennikarzu Julianie Assange;
  • "Gaga: Five Foot Two" (2017) o powstawaniu 5. albumu studyjnego Lady Gagi – "Joanne".

W karierze filmowej Lady Gagi kluczowa okazała się rola w filmie "Narodziny gwiazdy" (2018), w którym zagrała Ally, jedną z postaci pierwszoplanowych. Za ten występ zdobyła nominację do Oscara, a jej piosenka "Shallow" (wykonana wspólnie z Bradleyem Cooperem) otrzymała tę złotą statuetkę w kategorii "Najlepsza oryginalna piosenka" podczas gali wręczenia Oscarów 2019.

Lady Gaga pojawiła się gościnnie również w kilku serialach, w tym w "Rodzinie Soprano" (2001), "Plotkarze" (2009) i "American Horror Story: Roanoke" (2016). Większą rolę zagrała w "American Horror Story: Hotel" (2015–2016) – za rolę hrabiny otrzymała Złoty Glob w kategorii Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym. Ten występ przyniósł jej również nominację do Kryształowej Statuetki People's Choice oraz Satelity dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym.

Wokalistka pojawia się też w zamówionym przez HBO dokumentalnym miniserialu "The Defiant Ones".

Lady Gaga – programy telewizyjne

Powstało kilka programów telewizyjnych w formie dokumentalnej poświęconych osobie Lady Gagi. Wśród nich warto wspomnieć relację z trasy koncertowej The Monster Ball Tour i zza kulis – "Lady Gaga Presents the Monster Ball Tour: At Madison Square Garden" (2011).

Więcej o życiu osobistym i inspiracjach artystki dowiemy się za to z wyreżyserowanej przez nią samą produkcji telewizyjnej "A Very Gaga Thanksgiving" (2011).

Gaga pojawiała się też jako gość m.in. w programie "Saturday Night Live", a także jako juror w reality show "RuPaul’s Drag Race" (2017).

Lady Gaga – nagrody i nominacje

Lady Gaga jest laureatką setek nagród i nominacji, głównie za jej dokonania muzyczne, ale również za występy aktorskie. Wśród najistotniejszych osiągnięć piosenkarki warto wspomnieć zdobyte przez nią nagrody Grammy (6), American Music Awards (2), Billboard Music Awards (7), MTV Video Music Awards (13), MTV Europe Music Awards (8) i BRIT (3).

Jak zostało już wcześniej wspomniane, w kolekcji nagród Lady Gagi znalał się także Złoty Glob dla Najlepszej aktorki w serialu "American Horror Story: Hotel ", a także Oscara za najlepszą piosenką oryginalną "Shallow". Do Nagrody Akademii Gagę nominowano w tej kategorii również w 2016 roku za utwór "Til It Happens to You" wykorzystany w filmie "Pole walki" (2015).

Na kwiecień 2019 Lady Gaga ma na koncie 249 nagród i 578 nominacji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49ov2m
d49ov2m
d49ov2m