Trwa ładowanie...
d1s7yh0

Lesław Żurek

Najnowsze informacje
4.4
(387 głosów)
Oceń:
d1s7yh0

Uważany jest za jednego z najzdolniejszych, najprzystojniejszych i najbardziej obiecujących aktorów polskich młodego pokolenia. Szczególny rozgłos przyniosła mu pierwszoplanowa rola w nagrodzonej Złotymi Lwami „Małej Moskwie” i występ u Kena Loacha w filmie „Polak potrzebny od zaraz”.

Urodził się 30 czerwca 1979 roku we Wrocławiu. Nie od początku wiedział, że zostanie aktorem - po ukończeniu wrocławskiego liceum im. Stefana Żeromskiego zdecydował się na studia ekonomiczne w Krakowie. Jako uczestnik programu Work and Travel, pół roku spędził w Stanach Zjednoczonych. Zdobyte wówczas doświadczenie i nabyta znajomość języka nieraz przydały mu się później w pracy zawodowej. W 2001 roku zdał egzamin na studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, które ukończył cztery lata później.

Miał dość dobry start zawodowy – jeszcze w tym samym, 2005 roku otrzymał wyróżnienie na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Merkucja w „Romeo i Julii”, związał się na dwa lata z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego i zadebiutował na małym i dużym ekranie. Jego filmowym debiutem była rola Wiktora w chwalonym, wielokrotnie nagradzanym, nowelowym filmie „Oda do radości” (segment „Morze” w reżyserii Macieja Migasa 2005). W tym samym roku wziął udział w głośnej, jubileuszowej produkcji telewizyjnej „Solidarność, Solidarność” (nowela „Torba” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego) oraz po raz pierwszy wystąpił na małym ekranie w serialu „Egzamin z życia”. Rolę Grzegorza Kopczyńskiego – brata Konrada kreował w sumie do 2008 roku, jednak ta, początkowo drugoplanowa postać szybko ograniczona została jedynie do gościnnych występów. W 2006 roku pojawił się w pojedynczych odcinkach takich seriali, jak „Na dobre i na złe”, „Magda M.”, czy „Pogoda na piątek”, a rok później otrzymał ważną rolę Karola w
anglojęzycznej produkcji „Polak potrzebny od zaraz” w reżyserii uznanego, brytyjskiego reżysera, Kena Loacha (2007).

Z międzynarodową ekipą współpracował też na planie polsko-amerykańskiego filmu „Warsaw Dark” Christophera Doyle’a (2007), thrillera „Kierowca” Jerome’a Dassiera, z udziałem Christophera Lamberta i Agnieszki Grochowskiej (2008), zaś przede wszystkim na planie słynnego, uhonorowanego Złotymi Lwami w Wenecji, melodramatu „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka (2008), gdzie spotkał się z wieloma rosyjskimi aktorami, ze Swietłaną Chodczenkową na czele. Rola polskiego oficera zakochanego w pięknej Rosjance przyniosła mu nominację do prestiżowej nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Rok 2008 to także udział w dwóch głośnych serialach telewizyjnych: „Kryminalni”, gdzie wcielił się w postać komisarza Króla, oficera CBŚ oraz „Londyńczycy”, gdzie kreuje postać Andrzeja, jednego z głównych bohaterów serialu.

Ostatnie filmy z udziałem Żurka to: „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna, gdzie wcielił się w pierwszoplanową rolę studenta polonistyki - Kamila oraz komedia „Randka w ciemno” Wojciecha Wójcika (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s7yh0
d1s7yh0
d1s7yh0