Trwa ładowanie...
d1ohefa

Mark Strong

Najnowsze informacje
4.6
(27 głosów)
Oceń:
d1ohefa

Jeden z najlepszych aktorów swojego pokolenia. Współpracował z takimi reżyserami jak Danny Boyle, Ridley Scott, Guy Ritchie, Peter Weir, Kevin Macdonald i Roman Polański. Wystąpił w ponad trzydziestu filmach.

Mark Strong (właściwie Marco Giuseppe Salussolia) urodził się 30 sierpnia 1963 roku w Londynie w Wielkiej Brytanii. Zanim powrócił na Royal Hoolloway na Uniwersytecie Londyńskim, by studiować język angielski i dramat, studiował prawo w Niemczech. Później zgłębiał tajniki aktorstwa w teatrze Old Vic w Bristolu, co dało mu osiem lat praktyki na angielskiej scenie. Wczesne lata kariery Strong dzielił pomiędzy teatr a telewizję. Przełomowym momentem jego kariery było zdobycie roli w miniserialu BBC2 „Our Friends in the North”, w reżyserii Toskera Coxa.

Od tamtej pory Strong stał się popularną twarzą w brytyjskiej telewizji i otrzymał nominację do nagrody BAFTA TV dla najlepszego aktora za rolę w filmie telewizyjnym z 2004 roku, „The Long Firm”. Zagrał również jako (wówczas jeszcze) inspektor Larry Hill w filmie z 1993 roku „Prime Suspect 3”, realizowanym przez ITV, a dziesięć lat później ponownie wcielił się w rolę nadinspektora służby kryminalnej Larrego Halla w filmie „Główny podejrzany: Ostatni świadek”.

W bogatym dorobku telewizyjnym aktora są: „Misja Sharpe'a”, stworzona przez ITV ekranizacja powieści Jane Austen „Emma”, filmy telewizyjne BBC „Zaufanie” oraz „Fields of Gold”, „Falling Apart” produkcji Channel 4, miniserial PBS „Anna Karenina”, „Low Winter Sun”, oraz projekty w reżyserii Pete'a Travisa „The Jury” i „Henryk VIII”.

Jako uznany aktor teatralny, Strong wystąpił w londyńskim West Endzie w takich sztukach jak: „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera, debiutancka sztuka Patricka Marbera „Bliżej”, stworzona przez Kevina Spacey'a inscenizacja sztuki Eugene O'Neilla „Przyjdzie na pewno”, „Speed-the-Plow” Davida Mameta, a także sztuki „Wujaszek Wania” Czechowa i „Wieczór Trzech Króli” Szekspira w reżyserii Sama Mendesa, z których ostatnia przyniosła Strongowi nominację do nagrody Oliviera dla najlepszego aktora.

W jego dorobku scenicznym znajdują się również „The Treatment” oraz „The Thickness of Skin” realizowane na scenie Royal Court Theatre, a także inscenizacje Royal National Theatre m.in. „Ryszard III”, „Król Lear”, „Napoli Milionaria”, „Owcze źródło”, „Murmuring Judges”, „Johnny on a Spot”, jak również wiele innych produkcji wystawianych w teatrach stałych.

W dorobku Stronga znalazły się również takie filmy, jak: „Niezwykły dzień Panny Pettigrew”, „Gwiezdny pył” Matthew Vaughna, „W stronę słońca” Danny'ego Boyle’a, „Tristan i Izolda”, „Syriana” Stephena Gaghana, „Oliver Twist” Romana Polańskiego, „Revolver” Guya Ritchiego, „Wszystko dla miłości”, „Bezdroża serc”, „Zniewoleni” oraz brytyjski film „Miłość kibica”.

* W 2008 roku pracował z Guyem Ritchiem jako członek obsady komedii kryminalnej „Rock'N'Rolla”.Wśród ostatnich filmów z udziałem Stronga znajdują się: „Młoda Wiktoria”, z Emily Blunt, opowiadający o apartheidzie dramat Pete'a Travisa „Endgame”, „Good” z Viggo Mortensenem, a także thriller szpiegowski Ridleya Scotta „W sieci kłamstw”, z Leonardo DiCaprio i Russellem Crowe’em. *Z kolei w 2009 roku zagrał w nowej wersji „Sherlock’a Homes’a”, a rok później w „Robin Hoodzie”.

Mark Strong jest prywatnie związany z Lizą Marshall, szefową działu filmowego stacji Channel Four, z którą ma dwóch synów, Gabriela i Romana.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ohefa
d1ohefa
d1ohefa