Trwa ładowanie...
d19wsig

Melissa Leo

Najnowsze informacje
4.4
(8 głosów)
Oceń:
d19wsig

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, zdobywczyni Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Fighter”. W trakcie swej dwudziestoletniej kariery Leo otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Independent Spirit Award oraz nagrodę dla Najlepszej Aktorki na festiwalu w San Sebastian.

Melissa Chessington Leo urodziła się 14 września 1960 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jest córką nauczycielki Peggy i rybaka Arnolda. Studiowała aktorstwo w Londynie, jednak studiów nie ukończyła. W 1984 roku dostała angaż do serialu „All My Children”, o jej rolę ubiegała się Julia Roberts.

Aktorka już od ponad dwudziestu lat grywa w filmach i serialach telewizyjnych. Przed „Rzeką ocalenia” Leo była znana głównie za rolę detektyw Kay Howard w serialu telewizyjnym „Homicide: Life on the Streets”. Wystąpiła również w „21 gramach”, „Trzech pogrzebach Melquiadesa Estrady” oraz „Sile strachu”.

„Rzeka ocalenia”, w której wcieliła się w postać matki szmuglującej z przymusu nielegalnych imigrantów przez granicę amerykańsko-kanadyjską, była jej przepustką do aktorskiej rozpoznawalności.Poza nominacją do Oscara zdobyła za ten film również Independent Spirit Award oraz nagrody na kilku światowych festiwalach - w San Sebastian czy Marrakeszu. Występ w „Rzece ocalenia” zapewnił jej również miejsce na liście „10 aktorów wartych oglądania”, którą sporządza corocznie magazyn Variety.

Występuje zarówno w produkcjach telewizyjnych, kinowych, jak i na deskach teatrów. Otrzymała nagrodę Daytime Emmy za udział w serialu telewizyjnym "All My Children". Zagrała w: "Czas przeznaczenia" (1988), "Młodzi jeźdźcy" (1999), "Ballada o małym Jo" (1993), "Kobieta pracująca" (1999).* W „Weronika postanawia umrzeć” (2009) według powieści Paulo Coelho wcieliła się w postać pensjonariuszki zakładu dla psychicznie chorych.*

W filmie „Fighter” (2010) w reżyserii Davida O. Russella zagrała matkę dwójki bokserów. Za tę rolę otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej i Oscara.

Melissa Leo była prywatnie związana z aktorem Johnem Heardem, z którym ma syna Johna Matthew (ur. w 1987).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19wsig
d19wsig
d19wsig