Trwa ładowanie...
d3hxy2z

Michelle Monaghan

Najnowsze informacje
4.2
(42 głosy)
Oceń:
d3hxy2z

Michelle Monaghan to amerykańska aktorka. Wystąpiła w takich produkcjach jak "Gdzie jesteś, Amando?", "Eagle Eye", "Kod nieśmiertelności", "Piksele" czy "Dzień patriotów", a także pojawiała się w filmach z serii "Mission: Impossible". Aktorka jest laureatką nagrody San Diego Film Critics Society za rolę w filmie "W drodze", a także była nominowana do Złotego Globu za rolę w serialu "Detektyw".

Michelle Monaghan - życiorys

Michelle Monaghan urodziła się 23 marca 1976 roku w Winthrop w stanie Iowa. Aktorka jest córką Sharon Monaghan, z domu Hammel, oraz Roberta Monaghana. Jej matka pracowała w hospicjum, natomiast ojciec był pracownikiem jednej z fabryk. Aktorka ma dwóch starszych braci, Boba i Johna. Jej rodzina ma irlandzkie i niemieckie korzenie oraz wychowywano ją w duchy wiary katolickiej. W 1994 roku Michelle Monaghan ukończyła East Buchanan High School, a później przeniosła się do Chicago, gdzie studiowała dziennikarstwo na Columbia College i dorabiała jako modelka.

Michelle Monaghan - filmy i seriale

W 1999 roku, jeden semestr przed ukończeniem studiów, Michelle Monaghan zdecydowała się porzucić marzenia o wyższej edukacji i skupić się na karierze aktorskiej. Wcześniej pojawiła się w kilkunastu magazynach w roli modelki, dzięki czemu miała już gotowe portfolio.

W 2000 roku Michelle Monaghan po raz pierwszy pojawiła się na szklanym ekranie w serialu "Amerykańskie nastolatki", gdzie wcieliła się w rolę Caroline Busse. Rok później zagrała również epizodyczną rolę w popularnym serialu kryminalnym "Prawo i porządek: sekcja specjalna", jednak wciąż czekała na swoją szansę na wystąpienie w produkcji kinowej. Jej szansa nadeszła w 2001 roku, gdy Michelle Monaghan zadebiutowała w filmie "Perfume", w którym wcieliła się w rolę Henrietty.

Pierwszym przełomem w karierze Michelle Monaghan był udział w serialu telewizyjnym "Boston Public", gdzie zaprezentowała się jako Kimberly Woods. Jednocześnie pojawiła się w kilku produkcjach filmowych, między innymi w "Constantine", "Krucjacie Bourne'a" i "Wszystko w rodzinie". W 2005 roku głośno było o jej roli w filmie "Mr. & Mrs. Smith" z udziałem Brada Pitta i Angeliny Jolie, a niedługo potem pojawiła się w obrazie "Kiss Kiss Bang Bang".

W 2006 roku Michelle Monaghan po raz pierwszy wystąpiła w produkcji z serii "Mission: Impossible", gdzie pojawiła się na dużym ekranie u boku Toma Cruise'a. Następnie otrzymała role w filmach "Gdzie jesteś, Amando?", "Dziewczyna moich koszmarów", "Trucker", "Moja dziewczyna wychodzi za mąż" oraz "Eagle Eye".

Po udziale w "Eagle Eye" role Michelle Monaghan stały się coraz bardziej wymagające i różnorodne. Wkrótce aktorka wystąpiła w produkcjach "Somewhere. Między miejscami", "Zanim odejdą wody" oraz "Kod nieśmiertelności", a także powróciła na plan serii "Mission: Impossible" w obrazie "Mission: Impossible – Ghost Protocol".

W kolejnych latach widzowie mogli obserwować jej rozwój w takich filmach jak "Kaznodzieja z karabinem", "Dla ciebie wszystko", "Piksele", "Dzień patriotów" czy "Mission: Impossible – Fallout". W międzyczasie wystąpiła też w kilku serialach, między innymi w głównych rolach w produkcjach "Detektyw" i "Sekta". Gościnnie pojawiła się też w serii "Comedy Bang! Bang!".

Michelle Monaghan - nagrody i nominacje

Role Michelle Monaghan przyniosły jej wiele nagród i nominacji. W 2005 roku aktorka była nominowana dwukrotnie w kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa", podczas 10th Satellite Awards i 32nd Saturn Awards. W obu przypadkach dotyczyło to jej roli w filmie "Kiss Kiss Bang Bang". Dwa lata później otrzymała nominację za rolę w "Gdzie jesteś, Amando?", a w 2009 roku podczas San Diego Film Critics Society Awards uznano ją za "najlepszą aktorkę" i otrzymała swoją pierwszą statuetkę. W 2014 roku została wyróżniona za udział w serialu "Detektyw" jako "najlepsza aktorka drugoplanowa", jednak tym razem nie otrzymała głównej nagrody.

Michelle Monaghan - życie prywatne

Michelle Monaghan urodziła się w 1976 roku w Winthrop w stanie Iowa. W 2000 roku aktorka poznała na jednej z imprez branżowych australijskiego artystę, Petera White'a. Po kilkunastu miesiącach związku Michelle Monaghan i Peter White zaręczyli się i pobrali w sierpniu 2005 roku w Sydney. W 2008 roku para doczekała się narodzin córki, a pięć lat później na świat przyszedł ich syn. Aktorka unika rozmów na temat swojego życia prywatnego. Michelle Monaghan ma 170 centymetrów wzrostu, a w 2019 roku skończyła 43 lata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hxy2z
d3hxy2z
d3hxy2z