Tom Cruise
Urodził się w 1962 roku w znajdującym się w stanie Nowy Jork Syracuse. Zanim ukończył czternaście lat miał dzięki wiecznie podróżującym rodzicom na swoim koncie naukę w ponad piętnastu szkołach w Stanach i Kanadzie. Kiedy rodzice rozwiedli się w końcu mógł osiąść. Zamieszkał z Matką w New Jersey, gdzie dorastał jako nastolatek. W szkole średniej zainteresował się aktorstwem dla którego porzucił plany zostania duchownym i wystąpił z seminarium. Jako świeżo upieczony osiemnastolatek wyruszył do Nowego Jorku by tam próbować swoich sił w show-biznesie.
Debiutem fabularnym Cruise’a, a miał on wtedy dziewiętnaście lat, był film z 1981 "Niekończąca się miłość”. Po nim przyszły kolejne role w uznanej przez krytykę "Szkole kadetów" z udziałem Seana Penna i Timothy’ego Huttona, a także obrazie Francisa Forda Coppoli "Wyrzutki". Brawurowa kreacja aktora w filmie "Ryzykowny interes" zapewniła mu pierwszą w karierze nominację do Złotego Globu(1983). Z kolei rola Mavericka w obrazie Tony’ego Scotta "Top Gun" uczyniła z Cruise’a gwiazdę międzynarodowego formatu, a samemu filmowi zapewniła pozycję najbardziej dochodowego filmu 1986 roku.
Swoje kolejne role Cruise zagrał u boku Paula Newmana w filmie Martina Scorsese "Kolor pieniędzy" oraz Dustina Hoffmana w nagrodzonym Oscarem obrazie Barry’ego Levinsona "Rain Man." W 1989 roku, Cruise otrzymał pierwszą w swojej karierze nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, a także odebrał statuetkę Złotego Globu za rolę weterana wojny w Wietnamie, antywojennego aktywisty Rona Kovica w obrazie Olivera Stone’a "Urodzony 4 lipca", nominowanego również do Oscara jako najlepszy film roku.
Kolejna filmowa kreacja w filmie Roba Reinera "Ludzie honoru", w którym zagrali również Jack Nicholson i Demi Moore przyniosła aktorowi trzecią nominację do Złotego Globu, natomiast w 1997 roku aktor po raz kolejny nominowany był do Oscara za rolę w filmie Camerona Crowe’a "Jerry Maguire."
W 1999 roku Cruise zebrał znakomite recenzje za przejmującą kreację w filmie Paula Thomasa Andersona "Magnolia", zdobywając tym samym trzecią nominację do Nagrody Akademii i trzecią w karierze statuetkę Złotego Globu (tym razem w kategorii roli drugoplanowej). W tym samym roku zagrał jeszcze w ostatnim nakręconym przez Stanley’a Kubricka filmie, psychologicznym thrillerze "Oczy szeroko zamknięte".
W bogatej filmografii aktora są również takie tytuły jak: "Za horyzontem" Rona Howarda, thriller prawniczy Sydney’a Pollacka "Firma" oraz "Wywiad z wampirem" Neila Jordana, nakręcony w oparciu o bestsellerową powieść autorstwa Anne Rice. Cruise jest laureatem wielu prestiżowych nagród branżowych, świadczących o uznaniu zarówno dla jego talentu artystycznego, jak i menadżerskiego.
Uhonorowany został brytyjską nagrodą EMMA (Ethnic Multicultural Media Award) jako najlepszy aktor za rolę w filmie “Ostatni Samuraj", National Board of Review doceniło z kolei jego kunszt aktorski w filmie "Jerry Maguire", przyznając mu swoją nagrodę dla Najlepszego Aktora; dwukrotnie odbierał wyróżnienie People’s Choice; na Festiwalu Filmowym w Chicago w 1983 roku przyznano mu tytuł ‘Aktora Dekady’.
Cruise ma również w swoim dorobku nagrody Saturn (za "Vanilla Sky"), nagrodę Krytyków Filmowych Chicago oraz Blockbuster Award za "Magnolię", nagrodę MTV za "Mission: Impossible 2".
Ma na swoim koncie inne prestiżowe wyróżnienia, w tym między innymi nagrodę im. Johna Hustona przyznawaną przez Fundację Praw Artystów (Artists Rights Foundation), Amerykańską Nagrodę Filmową przyznaną za Wybitne Osiągnięcia w Świecie Filmu oraz American Cinematheque Award.
Nieprzerwanie od kilkunastu już lat okupuje wszystkie liczące się rankingi na najseksowniejszych, najpiękniejszych i najlepiej ubranych. Jego twarz rozpoznawana jest na całym świecie, a nazwisko otwiera każde drzwi. Jest najlepiej opłacanym aktorem w Hollywood i żywym dowodem na to, że amerykański sen może się spełnić. Tom Cruise w świecie filmu osiągnął bezprecedensowy, spektakularny sukces. Niesłabnącym powodzeniem i uznaniem cieszy się nieprzerwanie od dwudziestu z górą lat. Zagrał jak dotąd w 32 filmach, które łącznie zdobyły 40 nominacji do Oskara i zarobiły na całym świecie ponad 4 miliardy dolarów.
Nieustając w doskonaleniu swojego aktorskiego warsztatu Cruise wykorzystuje także swój sukces jako narzędzie pozytywnych zmian: jest filantropem, swojego wsparcia udziela wielu organizacjom działającym na rzecz podniesienia poziomu zdrowia i edukacji na całym świecie.
Zajmuje się nie tylko aktorstwem. W 1993 razem z Paulą Wagner założył firmę Cruise/Wagner Productions i tak przeszedł do roli producenta filmowego, przenosząc tym samym na ekran szeroką gamę różnorodnych projektów filmowych, w tym również tych, promujących młodych, obiecujących artystów.
Pierwszym filmem, który wszedł na ekrany pod szyldem C/W był międzynarodowy przebój kina akcji – „Mission: Impossible”. Film ten w 1997 roku przyniósł firmie Cruise’a nagrodę Nova, przyznawaną najbardziej obiecującym producentom. Za sprawą C/W Productions do dystrybucji weszły również filmy: „Przed metą”, „Pierwsza strona”, „Narc” oraz thriller „Inni”. Przy ostatnim z wymienionych obrazów Cruise po raz pierwszymiał okazję spotkać się na planie filmowym z hiszpańskim reżyserem Alejandro Amenabar, którego „Abre Los Ojos” stało się podstawą do nakręcenia amerykańskiego remake’u „Vanilla Sky”, w reżyserii Camerona Crowe’a.
W 2003 roku Cruise i Wagner, razem z Edwardem Zwickiem i Marshallem Herskovitzem, wyprodukowali obraz „Ostatni Samuraj”, który do tej pory przyniósł wpływy w wysokości prawie pół miliarda dolarów na całym świecie. W filmie tym Cruise zagrał rolę kapitana Nathana Algrena, za którą otrzymał trzecią już w swojej karierze nominację do Nagrody Złotego Globu w kategorii Najlepsza Rola Męska.
W 2005 roku zagrał w przebojowym filmie SF Spielberga pt. "Wojna światów". Rok później po raz trzeci wykonał misję niemożliwą w obrazie "Mission: Impossible III". Rok 2008 to role w filmie "Walkiria" oraz "Jaja w tropikach". W 2010 roku zagrał z Cameron Diaz w komedii akcji "Wybuchowa para". W 2011 roku wystąpił po raz czwarty w roli Ethana Hunta w "Mission: Impossible - Ghost Protocol".
Prywatnie jest mężem Kate Holmes, z którą ma córkę Suri (ur. 18 kwietnia 2006 roku w Los Angeles). Jego dwie poprzednie żony to: Mimi Rogers (09.05.1987 - 04.02.1990, rozwód); Nicole Kidman (24.12.1990 - 08.08.2001, rozwód).
Komentarze