Trwa ładowanie...
d2hpmfu

Tom Cruise

Najnowsze informacje
3.9
(702 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Syracuse, Nowy Jork, USA

Filmografia:

Magnolia (1999) (Frank Mackey)

Mission: Impossible 2 (2000) (Ethan Hunt)

Koktajl (1988) (Brian Flanagan)

Jerry Maguire (1996) (Jerry Maguire)

Ryzykowny interes (1983) (Joel Goodson)

Szkoła Kadetów (1981) (David Shawn)

Vanilla Sky (2001) (David Aames)

Raport mniejszości (2002) (John Anderton)

Niepamięć (2013) (Jack Harper)

Austin Powers i Złoty Członek (2002) (Siebie)

Za Horyzontem (1992) (Joseph Donnelly)

Stacja kosmiczna (2002) (Narrator)

Wywiad z wampirem (1994) (Lestat de Lioncourt)

Firma (1993) (Mitch McDeere)

Oczy szeroko zamknięte (1999) (Dr. Bill Harford)

Jack Reacher: Jednym strzałem (2012) (Jack Reacher)

Rock of Ages (2012) (Stacee Jaxx)

Mission: Impossible (1996) (Ethan Hunt)

Ludzie honoru (1992) (porucznik Daniel Kaffee)

Szybki jak błyskawica (1990) (Cole Trickle)

Zakładnik / Collateral (2004) (2004) (Vincent)

Rain Man (1988) (Charlie Babbitt)

Mission: Impossible 3 (2006) (Ethan Hunt)

America: A Tribute to Heroes (2001) (Siebie)

Kolor pieniędzy (1986) (Vincent Lauria)

Ostatni samuraj (2003) (kapitan Nathan Algern)

Urodzony 4 lipca (1989) (Ron Kovic)

Top Gun (1986) (Lt. Pete Mitchell)

Legenda (1985) (Jack)

Jack Reacher: Nigdy nie wracaj (2016)

Mena (2017)

Mumia (2017) (2017)

Na skraju jutra (2014) (Bill Cage)

Mission: Impossible - Rogue Nation (2015) (Ethan Hunt)

Mission Impossible Ghost Protocol (2011) (Ethan Hunt)

Wybuchowa para (2010) (Miller)

Jaja w tropikach (2008) (Les Grossman - Grossman's Office)

Ukryta strategia (2007) (senator Jasper Irving)

Walkiria (2008) (Claus von Stauffenberg)

Wojna światów (2005) (2005) (Ray Ferrier)

Wszystkie właściwe posunięcia (1983) (Stefen Djordjevic)

Tracąc to (1983) (Woody)

Wyrzutki (1983) (1983) (Steve Randle)

Młode strzelby (1988) (Cowboy)

Salute to Dustin Hoffman, A (1999) (gość programu)

Niekończąca się miłość (1981) (Billy)

Barry Seal: Król przemytu (2017)

Mission: Impossible - Fallout (2018) (Ethan Hunt)

d2hpmfu

Urodził się w 1962 roku w znajdującym się w stanie Nowy Jork Syracuse. Zanim ukończył czternaście lat miał dzięki wiecznie podróżującym rodzicom na swoim koncie naukę w ponad piętnastu szkołach w Stanach i Kanadzie. Kiedy rodzice rozwiedli się w końcu mógł osiąść. Zamieszkał z Matką w New Jersey, gdzie dorastał jako nastolatek. W szkole średniej zainteresował się aktorstwem dla którego porzucił plany zostania duchownym i wystąpił z seminarium. Jako świeżo upieczony osiemnastolatek wyruszył do Nowego Jorku by tam próbować swoich sił w show-biznesie.

Debiutem fabularnym Cruise’a, a miał on wtedy dziewiętnaście lat, był film z 1981 "Niekończąca się miłość”. Po nim przyszły kolejne role w uznanej przez krytykę "Szkole kadetów" z udziałem Seana Penna i Timothy’ego Huttona, a także obrazie Francisa Forda Coppoli "Wyrzutki". Brawurowa kreacja aktora w filmie "Ryzykowny interes" zapewniła mu pierwszą w karierze nominację do Złotego Globu(1983). Z kolei rola Mavericka w obrazie Tony’ego Scotta "Top Gun" uczyniła z Cruise’a gwiazdę międzynarodowego formatu, a samemu filmowi zapewniła pozycję najbardziej dochodowego filmu 1986 roku.

Swoje kolejne role Cruise zagrał u boku Paula Newmana w filmie Martina Scorsese "Kolor pieniędzy" oraz Dustina Hoffmana w nagrodzonym Oscarem obrazie Barry’ego Levinsona "Rain Man." W 1989 roku, Cruise otrzymał pierwszą w swojej karierze nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, a także odebrał statuetkę Złotego Globu za rolę weterana wojny w Wietnamie, antywojennego aktywisty Rona Kovica w obrazie Olivera Stone’a "Urodzony 4 lipca", nominowanego również do Oscara jako najlepszy film roku.

Kolejna filmowa kreacja w filmie Roba Reinera "Ludzie honoru", w którym zagrali również Jack Nicholson i Demi Moore przyniosła aktorowi trzecią nominację do Złotego Globu, natomiast w 1997 roku aktor po raz kolejny nominowany był do Oscara za rolę w filmie Camerona Crowe’a "Jerry Maguire."

W 1999 roku Cruise zebrał znakomite recenzje za przejmującą kreację w filmie Paula Thomasa Andersona "Magnolia", zdobywając tym samym trzecią nominację do Nagrody Akademii i trzecią w karierze statuetkę Złotego Globu (tym razem w kategorii roli drugoplanowej). W tym samym roku zagrał jeszcze w ostatnim nakręconym przez Stanley’a Kubricka filmie, psychologicznym thrillerze "Oczy szeroko zamknięte".

W bogatej filmografii aktora są również takie tytuły jak: "Za horyzontem" Rona Howarda, thriller prawniczy Sydney’a Pollacka "Firma" oraz "Wywiad z wampirem" Neila Jordana, nakręcony w oparciu o bestsellerową powieść autorstwa Anne Rice. Cruise jest laureatem wielu prestiżowych nagród branżowych, świadczących o uznaniu zarówno dla jego talentu artystycznego, jak i menadżerskiego.

Uhonorowany został brytyjską nagrodą EMMA (Ethnic Multicultural Media Award) jako najlepszy aktor za rolę w filmie “Ostatni Samuraj", National Board of Review doceniło z kolei jego kunszt aktorski w filmie "Jerry Maguire", przyznając mu swoją nagrodę dla Najlepszego Aktora; dwukrotnie odbierał wyróżnienie People’s Choice; na Festiwalu Filmowym w Chicago w 1983 roku przyznano mu tytuł ‘Aktora Dekady’.

Cruise ma również w swoim dorobku nagrody Saturn (za "Vanilla Sky"), nagrodę Krytyków Filmowych Chicago oraz Blockbuster Award za "Magnolię", nagrodę MTV za "Mission: Impossible 2".

Ma na swoim koncie inne prestiżowe wyróżnienia, w tym między innymi nagrodę im. Johna Hustona przyznawaną przez Fundację Praw Artystów (Artists Rights Foundation), Amerykańską Nagrodę Filmową przyznaną za Wybitne Osiągnięcia w Świecie Filmu oraz American Cinematheque Award.

Nieprzerwanie od kilkunastu już lat okupuje wszystkie liczące się rankingi na najseksowniejszych, najpiękniejszych i najlepiej ubranych. Jego twarz rozpoznawana jest na całym świecie, a nazwisko otwiera każde drzwi. Jest najlepiej opłacanym aktorem w Hollywood i żywym dowodem na to, że amerykański sen może się spełnić. Tom Cruise w świecie filmu osiągnął bezprecedensowy, spektakularny sukces. Niesłabnącym powodzeniem i uznaniem cieszy się nieprzerwanie od dwudziestu z górą lat. Zagrał jak dotąd w 32 filmach, które łącznie zdobyły 40 nominacji do Oskara i zarobiły na całym świecie ponad 4 miliardy dolarów.

Nieustając w doskonaleniu swojego aktorskiego warsztatu Cruise wykorzystuje także swój sukces jako narzędzie pozytywnych zmian: jest filantropem, swojego wsparcia udziela wielu organizacjom działającym na rzecz podniesienia poziomu zdrowia i edukacji na całym świecie.

Zajmuje się nie tylko aktorstwem. W 1993 razem z Paulą Wagner założył firmę Cruise/Wagner Productions i tak przeszedł do roli producenta filmowego, przenosząc tym samym na ekran szeroką gamę różnorodnych projektów filmowych, w tym również tych, promujących młodych, obiecujących artystów.

Pierwszym filmem, który wszedł na ekrany pod szyldem C/W był międzynarodowy przebój kina akcji – „Mission: Impossible”. Film ten w 1997 roku przyniósł firmie Cruise’a nagrodę Nova, przyznawaną najbardziej obiecującym producentom. Za sprawą C/W Productions do dystrybucji weszły również filmy: „Przed metą”, „Pierwsza strona”, „Narc” oraz thriller „Inni”. Przy ostatnim z wymienionych obrazów Cruise po raz pierwszymiał okazję spotkać się na planie filmowym z hiszpańskim reżyserem Alejandro Amenabar, którego „Abre Los Ojos” stało się podstawą do nakręcenia amerykańskiego remake’u „Vanilla Sky”, w reżyserii Camerona Crowe’a.

W 2003 roku Cruise i Wagner, razem z Edwardem Zwickiem i Marshallem Herskovitzem, wyprodukowali obraz „Ostatni Samuraj”, który do tej pory przyniósł wpływy w wysokości prawie pół miliarda dolarów na całym świecie. W filmie tym Cruise zagrał rolę kapitana Nathana Algrena, za którą otrzymał trzecią już w swojej karierze nominację do Nagrody Złotego Globu w kategorii Najlepsza Rola Męska.

W 2005 roku zagrał w przebojowym filmie SF Spielberga pt. "Wojna światów". Rok później po raz trzeci wykonał misję niemożliwą w obrazie "Mission: Impossible III". Rok 2008 to role w filmie "Walkiria" oraz "Jaja w tropikach". W 2010 roku zagrał z Cameron Diaz w komedii akcji "Wybuchowa para". W 2011 roku wystąpił po raz czwarty w roli Ethana Hunta w "Mission: Impossible - Ghost Protocol".

Prywatnie jest mężem Kate Holmes, z którą ma córkę Suri (ur. 18 kwietnia 2006 roku w Los Angeles). Jego dwie poprzednie żony to: Mimi Rogers (09.05.1987 - 04.02.1990, rozwód); Nicole Kidman (24.12.1990 - 08.08.2001, rozwód).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hpmfu
d2hpmfu
d2hpmfu