WP
WP

Nicole Kidman - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Nicole Kidman
Podziel się
WP

W latach 1999 i 2002 była zaliczana do grona pięćdziesięciu najpiękniejszych magazynu „People” Ma 179 cm wzrostu, jasną karnację i 132 punkty IQ. Występuje w filmach, gra, śpiewa i pisze. Kiedy wychodziła za Toma Cruise’a miała zaledwie 21 lat.

Urodzona w Honolulu Kidman wychowała się w Sydney, skąd pochodzą jej rodzice. Zaczęła grać w filmach jako nastolatka, debiutując w kinie w australijskim „Bush Christmas” w wieku lat 14. Łącząc obowiązki szkolne z przygodą ekranową wystąpiła w „Winners” i miniserialu „Five-Mile Creek”. Uczęszczała do Australian Theater for Young People w Sydney i Philip Street Theater.

W 1985 roku cieszący się powodzeniem miniserial „Vietnam” Kennedy'ego i Millera sprawił, że z dnia na dzień stała się gwiazdą. Mając 17 lat została wybrana Aktorką Roku przez publiczność i Australian Film Institute, co spowodowało zainteresowanie reżyserów. Wśród najważniejszych australijskich ról aktorki należy wymienić: „Emerald City”, „Flirting”, miniserial „Bangkok Hilton”, która przyniosły jej kolejne nagrody i uznanie publiczności. Pojawiła się na scenie w „Stalowych Magnoliach” w Sydney Seymour Center i „Spring Awakening” w Australian Theater for Young People.

Kidman dała się poznać międzynarodowej publiczności dzięki roli w thrillerze „Dead Calm” Philipa Noyce'a z roku 1989. Za rolę w filmie Gusa Van Santa „To Die For” dostała Złoty Glob, nagrody dla najlepszej aktorki Boston Film Critics, National Broadcast Film Critics, London Film Critics i Seattle Film Festival oraz nominację do nagrody BAFTA.

Z powodzeniem zadebiutowała na scenie w Londynie w roku 1998, grając wraz z Lainem Glenem w „The Blue Room”, adaptacji „La Ronde” Schnitzlera dokonanej przez Davida Hare'a w reżyserii Sama Mendesa.* Londyński Evening Standard nagrodził ją „za wyjątkowy i znaczący wkład w rozwój teatru”, nominowano ją także jako najlepszą aktorkę do Laurence Olivier Award*. Przedstawienie przeniesiono też na Broadway, gdzie grano je od listopada 1998 do marca 1999.

WP

W 1999 roku Kidman wystąpiła w ostatnim filmie Stanleya Kubricka „Oczy szeroko zamknięte”. W 1998* pojawiła się w komedii romantycznej* w reż.Griffin Dunne „Totalna magia”, a rok wcześniej w „Peacemaker” w reż. Mimi Leder. Rok 1996 to kostiumowa rola w „Portrecie damy”, ekranizacji powieści Henry'ego Jamesa w reż. Jane Campion. Wśród pozostałych tytułów warto wymienić: „Billy Bathgate”, „Malice”, „My life”, „Za horyzontem”, „Batman Forever” i „Dziewczyna na urodziny”.

Nicole Kidman w świecie filmu obecna jest od dawna. Za rolę Virginii Woolf w filmie „Godziny” w reżyserii Stephena Daldry – adaptacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Michaela Cunninghama - Kidman zdobyła nagrodę Akademii dla Najlepszej Aktorki. Za tę rolę otrzymała także Złoty Glob, nagrodę BAFTA, Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Została również nominowana do nagrody Gildii Aktorów Filmowych.

Wystąpiła w dwóch przebojach kasowych roku 2001 „Inni” oraz „Moulin Rouge”, otrzymując nominację do Oscara i nagrodę dla najlepszej aktorki London Film Critics Circle za rolę w tym ostatnim, a także podwójną nominację do Złotych Globów za oba tytuły. „Inni” przynieśli jej również nominację do Nagrody BAFTA. Po zakończeniu zdjęć do „Godzin” Kidman zagrała w „Dogville” Larsa Von Triera, „The Human Stain” Roberta Bentona i „Cold Mountain” Anthony'ego Minghelli.

W grudniu 2003 roku, Kidman otrzymała nominację do Złotego Globu za kreację w filmie Wzgórze nadziei (Cold Mountain) w reżyserii Anthony’ego Minghelli.

W 2004 roku, Kidman wystąpiła w prowokacyjnym filmie Larsa von Triera, Dogville, u boku Chloë Sevigny, Jeremy’ego Daviesa, Paula Bettany, Lauren Bacall i Stellana Skarsgarda. Zagrała ponadto w thrillerze psychologicznym Birth, z Lauren Bacall, Danny’m Huston i Anne Heche, z reżyserii Jonathana Glazera (Sexy Beast). Za rolę w Birth otrzymała nominację do Złotego Globu (siódma nominacja aktorki).

WP

W 2007 roku zagrała w filmie fantasy pt. "Złoty kompas". W 2008 roku u boku Hugh Jackmana zagrała w dramacie "Australia". W 2009 roku wystąpiła w musicalu "Nine - Dziewięć", a rok później w "Między światami".

Pierwszego męża, Toma Cruise'a, poznała na planie filmu Szybki jak błyskawica. Pod koniec 2002 roku Kidman i Cruise rozwiedli się. W 2006 wyszła za mąż za muzyka country Keitha Urbana. Ich pierwsze wspólne dziecko – córeczka Sunday Rose, urodziła się 7 lipca 2008 roku. Dnia 19 stycznia 2011 roku na świat przyszła druga córeczka Faith Margaret urodzona przez matkę zastępczą.

Data urodzenia

20.06.1967

Miejsce urodzenia

Honolulu, Hawaii, USA

WP
WP
WP