Trwa ładowanie...
dsoclp4

Nieugięty Luke

Najnowsze informacje
4.7
(46 głosów)
Oceń:
Luke trafia do więzienia, gdzie szybko zyskuje sobie reputację twardziela. Nie w smak jest to dla przywódcy więziennego gangu, który próbuje złamać ducha Luke'a, prowokując co chwila brutalne bijatyki. Jednak główny bohater okazuje się niezłomny, a jego wytrwałość zdobywa szacunek innych więźniów oraz przysparza mu pseudonim Nieugięty Luke.
dsoclp4
1
WP Film
Źródło: WP Film

Nieugięty Luke - opis

Nieugięty Luke to dramat więzienny, nakręcony na podstawie powieści Donna Pearce'a o tym samym tytule (Cool Hand Luke). Oprócz takich gwiazd jak Newman, Kennedy czy Martin, w Nieugiętym Luku występują też znakomici: Ralph Waite, Harry Dean Stanton, Dennis Hopper, Wayne Rogers i Joe Don Baker. Nieugięty Luke zdobył wiele nominacji i nagród filmowych:

  • Oscar 1968 - (wygrana) najlepszy aktor drugoplanowy George Kennedy.
  • Oscar 1968 - (nominacja) najlepszy aktor pierwszoplanowy Paul Newman
  • Oscar 1968 - (nominacja) najlepszy scenariusz adaptowany Donn Pearce, Frank Pierson.
  • Oscar 1968 - (nominacja) Najlepsza muzyka oryginalna Lalo Schifrin.
  • Złote Globy 1968 - (nominacja) Najlepszy aktor w dramacie Paul Newman, Najlepszy aktor drugoplanowy George Kennedy.

Film Nieugięty Luke z biegiem lat stał się klasykiem, został znów nagrodzony:

  • Amerykańska Gildia Scenarzystów 2011 - zestawienie 101 najlepszych scenariuszy w historii filmu. 82. miejsce Frank Pierson na podstawie powieści "Cool Hand Luke", Donn Pearce.
  • Amerykański Instytut Filmowy 2006 - wykaz 100 najbardziej inspirujących filmów w dziejach świata, miejsce 71.
  • Amerykański Instytut Filmowy 2005 - sto najlepszych kwestii filmowych wszech czasów, miejsce 11. Kwestię wypowiada Strother Martin, jako kapitan: "What we've got here is failure to communicate."
  • Amerykański Instyt Filmowy 2003 - setka najlepszych bohaterów pozytywnych i negatywnych wszech czasów, miejsce 30: Paul Newman jako Luke Jackson.

Nieugięty Luke - fabuła

Głównym bohaterem filmu Nieugięty Luke jest Lucas Jackson (Paul Newman), bogato odznaczony bohater wojenny. Powód jego uwięzienia jest błachy – pod wpływem alkoholu niszczył parkometry. Chociaż kwestią ambicji kapitana więzienia (Srother Martin) jest, aby osadzeni zrozumiali zasady prawa i je przestrzegali, to szybko staje się oczywiste, że Luke nie ma zamiaru nikomu i niczemu podporządkowywać się.

Jackson nie odmawia rzuconemu wyzwaniu walki na pięści, pomimo brutalnych obrażeń doznanych przez wcześniejsze pobicie. Wie jak wygrywać w pokera, nawet ze słabymi kartami, używając forteli oraz zachowując spokój. Luke również pomaga i pokazuje innym więźniom, co robić, aby wykonanie zadanej pracy, zajęło połowę zwykłego czasu w ciągu dnia, dzięki czemu, zyskują oni wolne popołudnia.

Pewnego dnia Luke dowiaduje się o śmierci swojej matki i od razu planuje ucieczkę. Kiedy zostaje złapany, ucieka kolejny raz. W odizolowanym środowisku, rządzonym przez strażników, niezależna natura Luke'a doprowadza do poważnych starć z systemem oraz jego strażnikami. Wkrótce, Luke staje się, dla mężczyzn osadzonych w więzieniu, symbolem nadziei i odporności, ale także symbolem buntu, który powinni wywierać na strażnikach i kapitanie, doceniając w sobie prawo do wolności i prywatności.

Nieugięty Luke
Tytuł oryginalny

Cool Hand Luke

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1967

Data światowej premiery

01.11.1967

Data polskiej premiery

01.11.1967

Czas trwania

126 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsoclp4
dsoclp4
dsoclp4