Trwa ładowanie...
dwhu570

Oprah Winfrey

Najnowsze informacje
3.9
(132 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kosciusko, Missisipi, USA

Filmografia:
dwhu570

Oprah Winfrey jest niezwykle popularną amerykańską prezenterką, producentką i aktorką. Wykorzystując potęgę mediów stworzyła program telewizyjny, który oglądają miliony ludzi na całym świecie. „The Oprah Winfrey Show”, program, który prowadzi i produkuje, od dwudziestu pięciu lat szczyci się wysoką oglądalnością i niezliczoną ilością zdobytych nagród. Dzięki swoim dokonaniom w mediach oraz działalności charytatywnej osiągnęła status jednej z najbardziej wpływowych i szanowanych osobistości publicznych.

Winfrey zadebiutowała w telewizji na początku lat siedemdziesiątych, jako najmłodsza prezenterką lokalnej telewizji i pierwsza pochodzenia Afroamerykańskiego. Po przeprowadzce do Baltimore dostała posadę prezenterki głównego wieczornego wydania programu informacyjnego w telewizji WJZ-TV. W 1978 roku zaczęła prowadzić talk-show „People Are Talking”. Po pięciu latach przeniosła się do Chicago, gdzie podjęła współpracę z większą stacją, WLS-TV i prowadziła program poranny „AM Chicago”, który z powodu ogromnego zainteresowania i dużej oglądalności została przekształcona w wieczorny program zatytułowany „The Oprah Winfrey Show”. Z czasem nazwa programu została skrócona do „Oprah”. Do swojego programu zapraszała zarówno ludzi biednych czy pokrzywdzonych przez los, jak i znane gwiazdy. W latach dziewięćdziesiątych Winfrey poprowadziła kolejną audycję telewizyjną, tym razem poświęconą książkom – „Oprah’s Book Club”. W 1998 roku założyła firmę Harpo Sudios i stała się trzecią kobietą w historii amerykańskiego
przemysłu rozrywkowego posiadającą własne studio telewizyjne.

W 2008 roku Oprah i Discovery Communications ogłosili zamiar stworzenia OWN: Oprah Winfrey Network, pierwszego i jedynego koncernu medialnego, którego powstanie i nazwa zostały zainspirowane dokonaniami jednej osoby. W kwietniu 2000 roku, nakładem wydawnictwa Hearst Magazines ukazał się nowy miesięcznik „O, The Oprah Magazine”, który obecnie jest jednym z wiodących lifestyle’owych magazynów dla kobiet w USA.

Należące do Winfrey studio filmowe Harpo Films, które zajmuje się produkcją filmów na podstawie klasycznych i współczesnych książek zdobyło wiele prestiżowych wyróżnień branżowych. W ramach cyklu telewizyjnego „Oprah Winfrey Presents” były emitowane takie filmy jak „Wtorki z Morriem” (reż. Mick Jackson), „Ich oczy oglądały Boga” (reż. Darnell Martin) oraz „Mitch Albom’s For One More Day” (reż. Lloyd Kramer). W 1998 roku Harpo Films wyprodukowało głośny dramat „Pokochać” (reż. Jonathan Demme), na podstawie powieści Toni Morrison, w którym wystąpili Oprah Winfrey i Danny Glover. W roku 2007 studio filmowe Oprah w koprodukcji z The Weinstein Company nakręciło dramat biograficzny „Klub dyskusyjny” w reżyserii zdobywcy Oscara Denzela Washingtona. Rolę główną w filmie zagrał inny laureat Oscara – Forest Whitaker. „Klub dyskusyjny” otrzymał nominację do Złotego Globu dla najlepszego filmu. W 2009 roku Oprah Winfrey i Tyler Perry byli producentami wykonawczymi filmu Lee Danielsa „Hej, Skarbie”.

Debiut aktorski Winfrey miał miejsce w 1985 roku. Zagrała w filmie Stevena Spielberga „Kolor purpury” i została nagrodzona za swoją kreację nominacjami do Oscara i Złotego Globu. Inne filmy z jej udziałem to: „Zanim kobietom wyrosły skrzydła” (reż. Lloyd Kramer), „There Are No Children Here” (reż. Anita W. Addison) oraz „The Women of Brewster Place” (reż. Donna Deitch). Aktorka kilka razy użyczyła swojego głosu postaciom z anmiacji – można ją było usłyszeć w „Pajęczynie Charlotty” (reż. Gary Winick), „Filmie o pszczołach” (reż. Steve Hickner, Simon J. Smith) oraz „Księżniczce i żabie” (reż. Ron Clements, John Musker). Na Broadwayu zadebiutowała jako producentka nagrodzonego Tony, przebojowego musicalu „Kolor purpury”, który miał premierę w grudniu 2005 roku w Broadway Theatre w Nowym Jorku.

Zobacz: Oscary 2017

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwhu570
dwhu570
dwhu570