WP
WP

Owen Wilson - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Popularny, amerykański aktor filmowy, kojarzony głównie z niezapomnianych występów w głośnych komediach: „Polowanie na druhny”, „Starsky i Hutch”, czy „Poznaj mojego tatę”.

Urodził się 18 listopada 1968 roku w Dallas, w Teksasie, jako jeden z trójki braci, z których zarówno starszy – Andrew, jak i młodszy – Luke, również zajmują się obecnie aktorstwem. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w 1994 roku, jako współautor i odtwórca jednej z ról w komedii kryminalnej „Bottle Rock” w reżyserii Wesa Andersona. Z Andersonem spotkał się i zaprzyjaźnił już wcześniej, podczas studiów na University of Texas w Austin.

* Film „Bottle Rock” pierwotnie powstał w wersji krótkometrażowej, jednak dwa lata później, z pomocą producencką Jamesa L. Brooksa nakręcony został pełnometrażowy film pod tym tytułem, ponownie z udziałem trójki braci Owen i w reżyserii Andersona. Przyniósł on twórcom specjalną statuetkę Lone Star Film & Television Award.*

Z Andersonem spotkał się zawodowo jeszcze niejednokrotnie – wspólnie napisali scenariusz do komediodramatu „Rushmore” z Billem Murrayem (1998), Wilson był pierwszoplanową gwiazdą jego „Pociągu do Darjeeling” (2007), a wcześniej wziął udział w przygodowym komediodramacie „Podwodne życie ze Stevem Zissou” w jego reżyserii (2004). Obaj wspólnie dzielili też sukces jako autorzy nagrodzonego nominacjami do Oskara, BAFTA i Writers Guild of America Award scenariusza do filmu „Genialny klan” (2001).

Innym twórcą, z którym Wilson często współpracuje, jest aktor i reżyser Ben Stiller. Panowie spotkali się po raz pierwszy na planie wyreżyserowanego przez Stillera „Telemaniaka” z Jimem Carreyem (1996). Wilson gościł również na planie innych, podpisanych przez Stillera dzieł: dramatu/romansu „Wieczna północ” (1998) i komedii „Zoolander” (2001). Święcili triumfy tworząc udane komediowe duety: w „Starskym i Hutchu” (2004, MTV Movie Award), głośnych filmach z cyklu „Poznaj mojego tatę” (2000, 2004, 2010) i „Nocy w muzeum” (2006, 2009).

WP

Rozgłos przyniosły aktorowi również występy w parze z innymi aktorami: Jackie Chanem („Kowboj z Szanghaju” 2000), a przede wszystkim z Vincem Vaughnem („Polowanie na druhny” 2005, MTV Movie Award, People’s Choice Award). Wśród pozostałych, głośnych komedii z jego gwiazdorskim udziałem znaleźć można takie tytuły, jak: „Śniadanie mistrzów” (1999), „Ja, szpieg” z Eddiem Murphym (2001), „Wielki skok” (2004), „W 80 dni dookoła świata” (2004), „Ja, ty i on” z Kate Hudson i Mattem Dillonem (2006), czy „Marley i ja” z Jennifer Aniston (2008).

Choć kojarzony jest przede wszystkim z komediowymi rolami, na swoim koncie ma wcale niemało kreacji w filmach o całkiem odmiennej tonacji. Wśród nich znalazły się takie produkcje, jak: „Anakonda” (1997), „Armageddon” (1998), thrillery: „Nawiedzony” i „The Minus Man” (1999), czy wojenny film akcji „Za linią wroga” z Genem Hackmanem (2001).

Najświeższe produkcje z jego udziałem to komedia „How Do You Know” Jamesa L. Brooksa, z Jackiem Nicholsonem, Reese Witherspoon i Paulem Ruddem oraz kolejny sequel komedii „Poznaj moich rodziców” z Benem Stillerem, Robertem De Niro, Dustinem Hoffmanem i Barbrą Streisand (2010).

Data urodzenia

18.11.1968

Miejsce urodzenia

Dallas, Teksas, USA

WP
WP
WP