Trwa ładowanie...
d2gvfom

Patrick Wilson

Najnowsze informacje
4.1
(42 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Norfolk, Wirginia, USA

Filmografia:
d2gvfom

Amerykański aktor. Najbardziej znany z ekranizacji musicalu Upiór w operze z 2004 roku, gdzie zagrał postać Raoula.

Patrick Joseph Wilson urodził się 3 lipca 1973 roku w Norfolk w USA.Spędził większość swojego życia w St. Petersburgu na Florydzie. Jego matka była nauczycielką dykcji i śpiewu, a ojciec pracownikiem telewizji. Patrick ukończył Uniwersytet Carnegie Mellon. Jest też autorem piosenek i muzyki.

Patrick został po raz pierwszy dostrzeżony przez publiczność w Nowym Jorku w offowej adaptacji Bright Lights, Big City; za rolę w tym musicalu otrzymał nominację do Drama Desk oraz nagrodę Drama League Award. Wkrótce po tym sukcesie Patrick zagrał w innym broadwayowskim musicalu, Fascinating Rhythm, przeglądzie piosenek George’a i Iry Gershwinów. Za tę rolę otrzymał Drama League Award.

Patrick Wilson dość szybko wspiął się na szczyty popularności. Posiada unikalną mieszankę talentu i nieodpartego uroku, którą zaskarbił sobie życzliwość krytyki i widowni. Zagrał w Andrew Lloyd Webber’s The Phantom of the Opera Joela Schumachera dla wytwórni Warner Bros.

Miał też okazję zaprezentować swoje niezwykłe umiejętności w kilku poważnych produkcjach; zagrał u boku Meryl Streep, Ala Pacino, Mary Louise Parker i Emmy Thompson w Angels in America Mike’a Nicholsa i otrzymał za tę role nominację do Złotego Globu oraz Emmy za najlepszy mini-serial. Grał także z Jasonem Patrickiem, Denisem Quaidem i Billy Bobem Thorntonem w Disneyowskiej superprodukcji Alamo w reżyserii Johna Lee Hancocka.

Występował także na Broadwayu w reaktywowanej sztuce Rodgersa i Hammersteina Oklahoma! A za rolę Curly’eya otrzymywał przez dwa lata z rzędu nominacje do nagrody Tony dla najlepszego aktora w musicalu. Wcześniej wcielił się na deskach Broadwayu w jedną z głównych postaci w Goło, ale wesoło, Jerry’ego Lukowskiego. Za tę rolę był także nominowany do nagród Tony, Drama Desk i Outer Critic’s Circle, a także Drama League Award.

Aktor mieszka w Nowym Jorku wraz ze swoją rodziną. W 2005 ożenił się z Dagmarą Domińczyk, z która ma synów - Kalina Patricka i Kassiana McCarrella.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gvfom
d2gvfom
d2gvfom