Trwa ładowanie...
djc0sw2

Pierwsza liga

Najnowsze informacje
4.6
(7 głosów)
Oceń:
Pierwsza liga – właścicielka drużyny baseballowej chce, aby zespół poniósł porażkę w rozgrywkach ligowych, dlatego zatrudnia najbardziej nieudolnych graczy
djc0sw2
WP Film
Źródło: WP Film

Pierwsza liga – opis

Pierwsza liga to amerykańska komedia o sporcie. Film został wyprodukowany w 1989 roku przez Chrisa Chessera i Irby'ego Smitha, scenariusz i reżyseria według Davida S. Warda, występują w nim Tom Berenger, Charlie Sheen, Wesley Snipes, James Gammon, Bob Uecker i Corbin Bernsen.
Akcja filmu Pierwsza liga rozgrywa się w Cleveland. Władzę nad drużyną baseballową przejmuje Rachel Phelps, wdowa po poprzednim właścicielu, postanawia ona przenieść zespół do Miami. Aby to osiągnąć, drużyna musi przegrać w rozgrywkach ligowych. Rachel zamierza pomóc losowi i włącza do zespołu najbardziej niezdarnych graczy, jakich udaje jej się znaleźć. Są to m.in. Jake Taylor, porzucony przez narzeczoną Lynn Wells, Rickie Vaughn, złodziej samochodowy przebywający na warunkowym zwolnieniu, sportowiec, który nie chce odnieść żadnej kontuzji Roger Dom, Willie Mays Hayes, który bardzo szybko biega, ale ma problemy z trafieniem oraz Pedro Cerrano, który praktykuje voodoo. Ponadto, trzej czołowi zawodnicy trudnią się wyłącznie korzystaniem z uroków życia i podrywaniem dziewczyn. Drużyna "Cleveland Indians" wydaje się być skazana na porażkę, jednak sytuacja zmienia się, gdy zawodnicy dowiadują się o planach wdowy...

Pierwsza liga – ciekawostki

Zdjęcia do Pierwszej ligi kręcono w Chicago, Evanston (Illinois), Tucson (Arizona), Milwaukee, Whitefish Bay (Wisconsin), Cleveland (Ohio) oraz w Nowym Jorku (Nowy Jork) w USA.

W scenie kręconej w Hi Corbett Field w Tucson (Arizona) wielu graczy było członkami drużyny basseballowej University of Arizona.

Scena ślubu Jake Taylora and Lynn Wells została wycięta, ponieważ obawiano się, iż widownia zwróci więcej uwagi na Jake i Lynn, niż na drużynę.

Jako ciekawostkę warto również dodać, że w filmie pokazano jak Charlie Sheen rzuca piłką 101 mil na godzinę. W rzeczywistości aktor rzucał maksymalnie 80 mil na godzinę.

W 2007 roku, z powodu złych warunków atmosferycznych, Cleveland Indians musiały rozegrać mecz na stadionie w Milwaukee, na którym kręcono "Pierwszą ligę".

David S Ward jest prawdziwym fanem Cleveland Indians. Jego inspiracja do stworzenia filmu była chęć pokazania, że drużyna wygrywa.
Pomimo tego, że film był kręcony w Cleveland, zdjęcia również wykonywano w Milwaukee, ponieważ było to tańsze, a producenci nie mogli pracować nad harmonogramami Indian Cleveland i Cleveland Browns.

Jedna z końcowych scen filmu kręcona jest w legendarnej restauracji West Milwaukee, czwarta Baza, która prezentuje unikalny pasek podkowy, który jest pokazany w sceneriach. Kolejna scena w restauracji prezentuje Gritz Pazazz na północnej stronie Milwaukee, która jest już zamknięta.

Film okazał się wybitny dla kilku aktorów, którzy dzięki niemu zostali gwiazdami.
Film Pierwsza liga został nakręcony za 11 milionów dolarów, a przyniósł dochód w wysokości ok. 50 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Okazał się wybitnym sukcesem.
Pierwsza liga jako jedyna część cyklu była dystrybuowana przez Paramount Pictures. Dystrybucją sequeli zajął się Warner Bros.

W późniejszych latach film Pierwsza liga stał się ukochanym filmem wielu profesjonalnych piłkarzy i spikerów, często przywoływany był w trakcie rozgrywek.

Pierwsza liga – nagrody i wyróżnienia

W 1990 roku podczas Japońskiej Akademii Filmowej film Pierwsza liga zdobył nominację Ryuu Masayuki w kategorii Najlepszy film zagraniczny.

Pierwsza liga
Tytuł oryginalny

Major League

Gatunek

komedia, sportowy

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1989

Data światowej premiery

07.04.1989

Czas trwania

107 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djc0sw2
djc0sw2
djc0sw2