Trwa ładowanie...
d4f9hej

Prince

Najnowsze informacje
3.0
(4 głosy)
Oceń:
d4f9hej
East News
Źródło: East News, fot: Graham Wiltshire / Rex Features

Prince, a właściwie Prince Rogers Nelson, to amerykański muzyk, kompozytor i wokalista. Autor takich ponadczasowych przebojów jak "Purple Rain", "Nothing Compares 2 U", "Kiss" czy "The Most Beautiful Girl in the World" oraz zdobywca siedmiu nagród Grammy za swoją działalność artystyczną. Wystąpił też w kilku filmach, między innymi "Purpurowy deszcz", "Graffiti Bridge", "Under the Cherry Moon" oraz "Sign o' the Times".

Prince - życiorys

Prince Rogers Nelson urodził się w 1958 roku w Minneapolis w amerykańskim stanie Minnesota. Matka artysty była Amerykanką włoskiego pochodzenia, natomiast ojciec był czarnoskórym muzykiem jazzowym. Prince już od najmłodszych lat był zainteresowany muzyką, dlatego dzięki ciężkiej pracy samodzielnie opanował grę na fortepianie, gitarze i perkusji. Ojciec Prince'a nadał mu takie imię ze względu na to, że chciał, aby jego syn "zrobił wszystko to, o czym on sam marzył". Artysta nie był jednak zachwycony swoim imieniem, a w młodości prosił rówieśników, aby nazywali go Skipper. Rodzice Prince'a rozstali się w 1966 roku.

W maju 1960 roku przyszła na świat młodsza siostra Prince'a, Tyka. Ona również była zainteresowana muzyką, dzięki czemu wkrótce zaczęła się realizować właśnie na tym polu. Po rozwodzie rodziców matka Prince'a wyszła za mąż po raz kolejny, tym razem za Haywarda Bakera. Relacja muzyka z ojczymem była wyjątkowo trudna, przez co często się kłócili i Prince co jakiś czas zmieniał miejsce zamieszkania. W pewnym momencie zamieszkał z ojcem, jednak ten wyrzucił go z domu i w ten sposób zmusił do szybszego usamodzielnienia się. W młodości Prince uczył się w Minnesota Dance Theatre, gdzie oprócz wykształcenia muzycznego szczególnie upodobał sobie grę w koszykówkę.

Prince - kariera muzyczna

Prince napisał swoją pierwszą piosenkę, "Funk Machine", gdy miał zaledwie siedem lat. Dziesięć lat później podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy i niedługo potem wydał debiutancki album zatytułowany "For You". Rok później ukazało się wydawnictwo "Prince", które pokryło się platyną. Kolejne trzy wydawnictwa powtórzyły sukces poprzednich, dzięki czemu muzyk szybko stał się ogólnokrajową sensacją. W 1984 roku Prince zaczął nazywać towarzyszący mu zespół muzyków jako "The Revolution" i niedługo potem wydał album "Purple Rain", który był ścieżką dźwiękową do jego filmowego debiutu w filmie "Purpurowy deszcz".

Wydawnictwo "Purple Rain" okazało się największym sukcesem w karierze Prince'a, a także zostało mocno docenione przez fanów i krytyków. Płyta spędziła aż 24 tygodnie na pierwszym miejscu amerykańskiej listy sprzedaży i rozeszła się w łącznym nakładzie ponad 20 milionów kopii. W kolejnych latach Prince wydał kolejne dwa albumy, "Around the World in a Day" oraz "Parade", po których zespół The Revolution został oficjalnie rozwiązany. Tym samym w 1987 roku Prince zadebiutował jako solista z podwójnym albumem "Sign o' the Times". Później muzyk wydał kolejne trzy płyty i ogłosił debiut nowego zespołu, The New Power Generation, który po raz pierwszy stanął na scenie w 1991 roku.

W 1993 roku głośno było o konflikcie Prince'a z wytwórnią Warner Bros., przez co artysta zmienił swój psudonim sceniczny na The Artist Formerly Known as Prince, a później na "symbol miłości" o nieznanej wymowie. W tym czasie Prince wydawał też płyty w szybszym tempie, aby jak najszybciej wypełnić umowę z Warner Bros. W latach 1994-1996 muzyk wydał aż pięć albumów, a nowy kontrakt podpisał w 1998 roku. W 2000 roku kolejny raz powrócił na scenę jako Prince i wydał od tej pory 16 płyt studyjnych, między innymi hitowy album "Musicology". Jego ostatni album ukazał się w 2015 roku i był zatytułowany "Hit n Run Phase Two". Z racji wybitnych osiągnięć Prince był wielokrotnie honorowany licznymi nagrodami, a także uzyskał tytuł "jednego z najlepszych artystów wszechczasów".

Prince - filmy

Z racji licznych sukcesów na polu muzycznym, Prince wkrótce spróbował swoich sił również w filmach. Jego debiutem była rola w filmie "Purpurowy deszcz" w reżyserii Alberta Magnoliego, do którego stworzył również pamiętną ścieżkę dźwiękową. W kolejnych latach Prince zagrał jeszcze w czterech filmach: "Under the Cherry Moon", "Sign o' the Times", "Graffiti Bridge" i "3 Chains o' Gold", jednak nie były one tak dużym sukcesem jak jego pierwszy.

Jednocześnie Prince był reżyserem wszystkich czterech produkcji. Role Prince'a miały miejsce głównie w filmach, jednak próbował on też swoich sił w serialach. Były to jednak zaledwie role gościnne. Pojawił się w programie "Wieczór z muppetami" i w sitcomie "Jess i chłopaki".

Prince - śmierć

Prince zmarł 21 kwietnia 2016 roku w swojej posiadłości Paisley Park w Chanhassen w stanie Minnesota. Oficjalnym powodem śmierci Prince'a było przedawkowanie opioidów, a muzyk został znaleziony w windzie około sześć godzin po zgonie. Jego życia niestety nie udało się już uratować. Informacja, że Prince nie żyje wzbudziła sensację w mediach. Po wykonaniu badań toksykologicznych ciało piosenkarza zostało skremowane, a jego prochy zostały umieszczone w urnie o kształcie Paisley Park, czyli miejsca, w którym zmarł. Urna została umieszczona w posiadłości w październiku 2016 roku.

Prince - życie prywatne

Życie prywatne Prince'a od początku budziło ogromne emocje. Piosenkarz był romantycznie związany z takimi znanymi kobietami jak Kim Basinger, Madonna, Vanity, Sheila E., Carmen Electra, Susanna Hoffs, Anna Fanastic, Sherilyn Fenn czy Susan Moonsie.

W 1990 roku Prince spotykał Mayte Garcię, swoją pierwszą żonę, z którą zaręczył się kilka lat później. Prince i Mayte Garcia pobrali się 14 lutego 1996 roku. W październiku 1996 roku doczekali się narodzin syna, Amiira Nelsona, który zmarł tydzień później w wyniku zespołu Pfeiffera. Strata dziecka doprowadziła parę do rozwodu w 2000 roku. Rok później Prince ożenił się po raz drugi, z Manuelą Testolini, jednak para rozwiodła się w maju 2006 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f9hej
d4f9hej
d4f9hej