Trwa ładowanie...
d2ax2cr

Sherilyn Fenn

Najnowsze informacje
4.6
(22 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Detroit, Michigan, USA

Filmografia:
d2ax2cr

Rozpoznawalna, niezwykle zmysłowa aktorka telewizyjna i filmowa, której sukces nierozerwalnie związany jest z serialem „Miasteczko Twin Peaks” i wykreowaną tam rolą Audrey.

Urodziła się 1 lutego 1965 roku w Detroit w rodzinie o europejskich korzeniach i bogatej tradycji muzycznej. Jej rodzice rozwiedli się, gdy była dzieckiem. Zanim osiedliła się z matką – piosenkarką, i dwoma starszymi braćmi w Los Angeles, zjeździła z nimi niemal całe Stany, często zmieniając miejsce zamieszkania. Miała 17 lat, kiedy znalazła się w samym centrum filmowego show-biznesu – wstąpiła do słynnego Lee Strasberg Theatre Institute, a wkrótce zaczęła występować na ekranie.

Zaczynała karierę jako gwiazda filmów klasy B, począwszy od debiutanckiej komedii „The Wild Life” z Chrisem Pennem (1984), przez deskorolkowy „Trashin’” z Joshem Brolinem (1986), aż po młodzieżową produkcję sci-fi „Widmo” z Charliem Sheenem (1986).

W 1988 roku po raz pierwszy wystąpiła w pierwszoplanowej roli w dramacie erotycznym „Spotkanie dwóch księżyców”, a dwa lata później nadeszła przełomowa, pamiętna kreacja Audrey Horn w legendarnym serialu Davida Lyncha – „Miasteczko Twin Peaks” (1990-91). Rola przyniosła jej nominacje do Emmy i Złotego Globu oraz ogromną popularność i rozpoznawalność. Jeszcze w tym samym roku spotkała się z Lynchem, grając epizod w „Dzikości serca”, rok później wystąpiła obok Foresta Whitekara w kryminalnym filmie „Zabójca” (1991), a w 1992 roku zagrała w znanej ekranizacji „Myszy i ludzi” Gary’ego Sinise’a z Johnem Malkovichem i samym reżyserem w głównych rolach męskich.

Często porównywana, z uwagi na typ urody, seksapilu i elegancji do dawnych gwiazd kina, grała w filmach stylizowanych na tamte czasy, jak dramat biograficzny „Ruby” (1991, gdzie wcieliła się w postać striptizerki o wyglądzie Marilyn Monroe), kryminał TV „Dillinger” z Willem Pattonem (1992), czy telewizyjna produkcja „Liz: Historia Elizabeth Taylor”, gdzie wykreowała tytułową rolę jednej z największych, żyjących legend kina (1995).

Najsłynniejszymi występami filmowymi Fenn tamtego okresu były: gwiazdorski udział w romansie/dramacie „Trzy serca” Jurka Bogajewicza, z Kelly Lynch i Williamem Baldwinem (1993) oraz pochodząca z tego samego roku, tytułowa rola w erotycznym thrillerze „Uwięziona Helena”, będącym debiutem reżyserskim córki Davida Lyncha - Jennifer Chambers Lynch. Nieco mniejszym, choć w miarę głośnym echem odbiły się komedie romantyczne z jej udziałem – „Lovelife”, „Do rany przyłóż” (obie 1997), czy „Kontrowersyjna propozycja” (2006).

Mimo niebywałej urody i talentu, w późniejszym okresie nie miała szczęścia do ciekawych propozycji i z czasem zmuszona była powrócić do gry w drugoligowych, często kanadyjskich produkcjach. Stale związana z małym ekranem, była gwiazdą seriali: „Rude Awakening” (1998-2001), „Kochane kłopoty” (2003-2007), Boston Public” (2003-2004), czy „Jezioro marzeń” (2002, gościnnie).

W 2003 roku wystąpiła w otoczeniu gwiazdorskiego grona w kryminalnych „Odmiennych stanach moralności” z Kevinem Spacey, Leną Olin, Ryanem Goslingiem i Michele Williams, a w 2007 roku zagrała w przygodowym filmie akcji „Nocni łowcy” z Davidem Carradinem. Ostatnio pojawiła się gościnnie na planie serialu „Dr House” (2008) oraz zagrała główną rolę w komedii kryminalnej „The Scenesters” Todda Bergera (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ax2cr
d2ax2cr
d2ax2cr