Trwa ładowanie...
d4mbi16
Aktualności

''Psy mafii'': kulą w płot [RECENZJA DVD]

Z reżyserem, który kreując brutalne, surowe, bardzo męskie obrazy czuje się jak ryba w wodzie, stało się coś niedobrego. „Psy mafii” zapowiadały się na kolejną gatunkową perełkę do portfolio, tymczasem skończyło się na dobrych chęciach i zmarnowaniu potencjału kilku naprawdę wyjątkowych aktorów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Psy mafii
Psy mafii (Materiały prasowe)
d4mbi16

Psy mafii” to historia grupy skorumpowanych policjantów z Atlanty, którzy dają się wciągnąć w ciemne interesy rosyjskiej mafii pod wodzą despotycznej i bezwzględnej Iriny (w tej roli świetna Kate Winslet). Robota, która miała się zakończyć na kradzieży zawartości skrzynki depozytowej z jednego z banków, okazuje się być początkiem tragedii. Grając na dwa fronty nieuczciwi gliniarze starają się odciąć od mafijnych interesów, co oczywiście nie jest prostym zabiegiem.

John Hillcoat, reżyser takich obrazów jak „Gangster”, „Droga” czy nagrodzonej w Wenecji „Propozycji”, nakręcił charakterystyczny dla swojej twórczości obraz pełen przemocy, bezwzględności i strachu. Hillcoat nie spieszy się, często zwalnia tempo, by rozbudzić emocje widokiem realistycznych scen obrazujących policyjną robotę. Z drugiej strony, mamy tu też sporo fantazji i niezbyt wiarygodnych sytuacji. Intencje reżysera są jednak bardzo czytelne - „Psy mafii” nie miały być tanim widowiskiem na piątkowy wieczór, tylko ciężkim obrazem ludzkich dramatów.

d4mbi16

W realizacji tej wizji mieli mu pomóc tacy aktorzy jak Chiwetel Ejiofor, Casey Affleck, Anthony Mackie, Woody Harrelson, Aaron Paul, wspomniana już Kate Winslet czy odgrywający niewielką rolę Norman Reedus. Obsada „Psów mafii” robi wrażenie niestety tylko na papierze. Postacie grane przez czołowych aktorów są w większości przypadków szablonowe i niewzbudzające zainteresowania. Harrelson jest po prostu irytujący, z kolei Aaron Paul gra tego samego, zapłakanego ćpuna, jakiego pamiętamy z późniejszych sezonów „Breaking Bad”.

Psy Mafii Materiały prasowe
Psy Mafii (Materiały prasowe)

„Psy mafii” nie są kompletną pomyłką - nadal czuć talent reżyserski Hillcoata - ale to w dalszym ciągu słaby film poniżej możliwości ludzi zaangażowanych w jego powstanie. Prosty scenariusz mógłby być podstawą do wyjątkowego przedstawienia brutalnego świata skorumpowanych gliniarzy i rosyjskiej mafii, tymczasem twórcom zabrakło konsekwencji i pomysłu, jak właściwie podejść do tego tematu. W efekcie otrzymaliśmy film, który mimo kilku mocnych akcentów i aktorów z potencjałem, nie robi nic, by pozostać w pamięci widza na dłużej. Nie tego się spodziewałem po reżyserze „Drogi”.

Ocena: 5/10

d4mbi16

Wydanie DVD:

„Psy mafii” wydane na DVD zawierają oryginalną ścieżkę dźwiękową w standardzie Dolby Digital 5.1, pod którą można podłożyć polskiego lektora lub napisy (na płycie znajduje się łącznie siedem wersji językowych). Oprócz filmu (111 minut) na widza czeka kilka dodatków specjalnych, które nie wpływają znacząco na ocenę całego wydawnictwa.

Materiały dodatkowe to kilka minut wyciętych lub niewykorzystanych scen oraz seria krótkich (około dwuminutowych) reportaży zza kulis, w których wybrani aktorzy i twórcy opowiadają o pracy na planie. Podobne nagrania często trafiają do sieci przed premierą danego filmu i w tym przypadku nie przedstawiają szczególnej wartości dla widza, który chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o pracy na planie.

Psy mafii Materiały prasowe
Psy mafii (Materiały prasowe)
d4mbi16

Podziel się opinią

Share
d4mbi16
d4mbi16