Trwa ładowanie...
d2d22pq

Richard Harris

Najnowsze informacje
4.6
(26 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Limerick, Irlandia

Filmografia:
d2d22pq

Rola dyrektora szkoły Hogwarth, Albusa Dumbledore'a, która przyniosła mu ogromną popularność wśród najmłodszych widzów, była jedną z ostatnich w jego długiej i bogatej karierze.. Niestety Richard Harris zmarł 25 października 2002 roku w Londynie w wyniku powikłań związanych z chorobą nowotworową. Harris już za życia był żywą legendą kina, wystąpił w ponad 70 liczących się filmach, był dwukrotnie nominowany do Oscara (w 1964 roku za "This Sporting Life"/"Sportowe życie" i w 1990 za "The Field"/"Pole"). Dodatkowo był także cenionym producentem, reżyserem i pisarzem.

Jego najbardziej znane role (oprócz roli profesora Dumbledore'a w ekranizacji przygód Harry'ego Pottera) w ostatnich czasach to: kreacja z filmu "The Count of Monte Cristo", jak również rola cesarza Marka Aureliusza z "Gladiatora" Ridley'a Scotta. Wystąpił także w filmach, takich jak: "Cyrulik syberyjski", "Smilla's Sense of Snow", "Bez przebaczenia", "Czas patriotów" i "Pole", za który był nominowany do nagrody Akademii i Złotego Globu. Harris wystąpił w licznych, klasycznych już filmach, takich jak "Działa Nawarony", "Bunt na Bounty" i "This Sporting Life", za który otrzymał pierwsze nominacje do Oskara i nagrody BAFTA, jak również nagrodę festiwalu w Cannes w 1963 roku, w kategorii najlepszego aktora. Jego kreacja króla Artura w filmie "Camelot" przyniosła mu nagrodę Złotego Globu. Trzy lata później, w 1970, Harris wystąpił w filmie "Człowiek zwany koniem" - i jest to jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych ról w jego karierze. Widzieliśmy go potem w "Powrocie człowieka zwanego koniem" (którego
był współproducentem) i w końcu w "Tryumfie człowieka zwanego koniem". Inne znane filmy z jego udziałem, to: "The Hero" (wyświetlany także pod tytułem "Bloomfield") którego był reżyserem, "Echoes of a Summer", którego był współproducentem, "The Cassandra Crossing", "Gulliver's Travels", "Orca", "The Wild Geese" i "Mack the Knife". Często występował na deskach tetralnych oraz w filmach i spektaklach telewizyjnych. Harris napisał też dwie książki: powieść "Honour Bound" i zbiór poezji "I in the Membership of my Days".

(zdj. bbc)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d22pq
d2d22pq
d2d22pq