WP
WP

Robert Więckiewicz - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Polski aktor filmowy i teatralny, znany przede wszystkim z ról bandziorów, pomocników gangsterów lub egzekutorów długów.

Robert Więckiewicz urodził się 30 czerwca 1967 roku w Nowej Rudzie. W 1993 roku ukończył wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Na XI Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi dostał nagrodę za rolę "Czasu" w spektaklu dyplomowym pt. "Zimowa opowieść".

Zadebiutował w Teatrze Polskim w Poznaniu w podwójnej roli Georga Gibbsa i Wally'ego Webba w "Naszym mieście"Thorntona Wildera w reżyserii Jana Błeszyńskiego. W 1996 roku otrzymał "Różę", nagrodę krytyków poznańskich przyznawaną najlepszym aktorom.

Po raz pierwszy pojawił się kinie w 1991 roku w filmie "Ferdydurke" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. W 1993 roku zagrał w "Samowolce" Feliksa Falka. Rok później dostał rolę złodzieja samochodów w filmie Władysława Pasikowskiego "Psy 2. Ostatnia krew". W "Amoku" Natalii Korynckiej-Gruz po raz pierwszy został człowiekiem gangstera. Swoją pierwszą większą rolę Więckiewicz zagrał w "Pół serio" Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza. Później był "Sezon na Leszcza" i "Noc Świętego Mikołaja".

Widzieliśmy go także w serialach telewizyjnych: "M jak miłość" (jako człowiek "Złotego") i "Na dobre i na złe" (strażak Felek). W 2001 roku wcielił się w Dziubińskiego - "Dziobatego", człowieka mafiosa Starewicza – najpierw w fabularnym filmie "Bez litości", a potem w serialu "Sfora" Wojciecha Wójcika. W roku 2002 grał w serialu "Samo Życie".

WP

W "Superprodukcji" Juliusza Machulskiego z roku 2002 zagrał bandziora. Rok później można go zobaczyć w jednej z głównych ról w filmie Koneckiego i Saramonowicza pt. "Ciało". Zagrał w kolejnych serialach: w "Fali zbrodni", "Męskie - żeńskie" i "Oficerze" Macieja Dejczera. W 2004 roku w filmie "Vinci" Juliusza Machulskiego otrzymał główną rolę - został "Cumą”, złodziejem, który po wyjściu z więzienia ma ukraść "Damę z łasiczką" z krakowskiego muzeum.

W 2006 roku pojawił się w komedii Roberta Wichrowskiego "Francuski numer" i zagrał główną rolę w "Pawełku" Tomasza Wiszniewskiego. W 2010 roku rozpoczął zdjęcia do polsko-niemieckiego filmu pt. Ukryci (Hidden) w reżyserii Agnieszki Holland. Robert gra Leopolda Sochę (złodziej ze Lwowa), który podczas wojny przechowywał Żydów. W tym samym roku zagrał w „Różyczce”, „Ślubach panieńskich” oraz „Kołysance”.

Prywatnie Robert Więckiewicz jest żonaty z Natalią Daszyńską. Mają jednego syna.

Data urodzenia

30.04.1967

Miejsce urodzenia

Nowa Ruda

WP
WP
WP