Trwa ładowanie...
d2rk821

Ron Howard

Najnowsze informacje
4.5
(20 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Duncan, Oklahoma, USA

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d2rk821

Ron Howard jest niezwykle wszechstronnym reżyserem, twórcą wielu wspaniałych filmów, które na trwałe weszły do historii współczesnego kina amerykańskiego.

W 1995 roku roku wyreżyserował "Apollo 13" z Tomem Hanksem, Kevinem Baconem Billem Paxtonem, Garym Sinisem, i Edem Harrisem. Za obraz ten Howard uhonorowany został nagrodą dla Najlepszego Reżysera przyznawaną przez gildię amerykańskich reżyserów.

Film nominowany był do Oscara w dziewięciu kategoriach, jak również czterech do Złotych Globów, ostatecznie otrzymał nagrodę Akademii za Najlepszy Montaż i Dźwięk.

W 1996 roku reżyser zrealizował "Okup""Ransom" z Melem Gibsonem i Rene Russo.

Cztery nominacje do nagrody Akademii przyniósł mu film "Ognisty podmuch" /"Backdraft"/ z Kurtem Russelem, Williamem Baldwinem i Robertem de Niro w rolach głównych. Z kolei w pięknej opowieści miłosnej "Za horyzontem"/"Far and Away"/ zagrały takie gwiazdy jak Nicole Kidman i Tom Cruise.

Howard jest twórcą takich komedii jak: "Night Shift" oraz "Spokojnie tatuśku" "Parenthood", nominowanej dwukrotnie do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Howard nie waha podejmować się reżyserii filmów o stylistyce fantasy, min: "Splash" oraz "Kokon" "Cacoon", który to obraz otrzymał dwie statuetki Oscara.

W 1986 roku Howard i Brian Grazer powołali do życia Imagine Entertainment. Pod szyldem tej wytwórni powstały takie filmy jak: "Gruby i chudszy"/"The Nutty Professor"/ oraz jego sequel "Gruby i chudszy 2" /"The Nutty Professor 2:The Klumps/, "Kłamca Kłamca" /"Liar, Liar"/, "Kariera Bowfingera"/"Bowfinger"/, "The Paper", "Inventing the Abbots" oraz wiele innych. Howard razem z Grazerem i Tomem Hanksem są producentami serialu dla stacji HBO "From the Earth to the Moon". Howard i Grazer współpracowali ze sobą wcześniej przed powstaniem Imagine min. przy filmach "Night Shift" w 1982 roku oraz w 1984 roku "Splash". Howard zadebiutował jako reżyser w 1978 roku filmem "Grand Theft Auto".

Urodził się w Duncan, w Oklahomie. Na ekranie pojawił się po raz pierwszy w “Journey", wystąpił ponadto w "The Music Man" oraz wieloodcinkowym serialu telewizyjnym "The Andy Griffith Show". W 1970 roku występował w popularnym serialu “Happy Days" oraz w filmach "American Graffiti" i “The Shootist", zbierając za dwie ostatnie role bardzo pochlebne recenzje.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rk821
d2rk821
d2rk821