Trwa ładowanie...
d3vattm

Rowan Atkinson

Najnowsze informacje
4.7
(705 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Newcastle-upon-Tyne, Anglia, Wielka Brytania

Scenarzysta:
Filmografia:
d3vattm

Aktor, jeden z najbardziej znanych brytyjskich komików swojego pokolenia, słynny Jaś Fasola.

W 1977 roku, Atkinson zwrócił na siebie uwagę krytyków podczas występów na festiwalu w Edynburgu. W kolejnym roku został członkiem założycielskim zespołu realizacyjnego serii "Not the Nine O’clock News" nadawanej na kanale BBC. Serial bardzo szybko odniósł olbrzymi sukces. Był nadawany przez cztery sezony, otrzymał liczne nagrody w tym międzynarodową nagrodę Emmy oraz nagrodę British Academy. W tym czasie, Atkinson został także uhonorowany tytułem Osobowości Roku BBC.

W 1981, Atkinson został najmłodszym wykonawcą, który miał swój spektakl jednego aktora na londyńskim West End, uhonorowano go za tę rolę nagrodą Stowarzyszenia Teatralnego West End za Najlepsze Przedstawienie Komediowe Roku.

W 1983 roku, wspólnie z Richardem Curtisem przygotowali dla BBC “Czarną żmiję” (Blackadder), której kolejne cztery serie zdobyły trzy nagrody British Academy, międzynarodową nagrodę Emmy, trzy nagrody ACE oraz nagrody dla samego aktora za jego rolę. Jeszcze raz Atkinson został uhonorowany tytułem Osobowości Roku BBC.

Atkinson nie zapominał o teatrze - w 1985 roku zagrał główną rolę w sztuce Larry’ego Shue "The Nerd". W następnym roku przygotował nowy spektakl jednego aktora wystawiany na West Endzie, a następnie przeniesiony na Broadway. Przedstawienie było z wielkim sukcesem wystawiane w Australii, Nowej Zelandii, na Dalekim Wschodzie i w Wielkiej Brytanii. W 1988, przez sześć miesięcy aktor występował na West Endzie w "The Sneeze", kolekcji humorystycznych jednoaktówek autorstwa Antoniego Czechowa.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem telewizyjnym Atkinsona było stworzenie niemej serii komediowej “Jaś Fasola” (Mr. Bean) dla ITV i HBO. Pilot programu otrzymał nagrodę Golden Rose w Montreux oraz był nominowany do nagrody Emmy. Kolejne odcinki otrzymywały liczne nagrody - Emmy, dwie nagrody BANFF oraz nagrodę ACE dla Najlepszej Komedii roku 1995. Od czasu premiery serial został sprzedany do ponad 200 krajów i zyskał status klasyka – “Jaś Fasola” (Mr. Bean) był najlepiej oglądanym programem komediowym dekady w telewizji komercyjnej.

W 1995 roku, Atkinson wystąpił w roli inspektora Raymonda Fowlera w pierwszej serii komedii “Cienka niebieska linia” (The Thin Blue Line) (scenariusz - Ben Elton); druga seria została zrealizowana latem 1996 roku.

Atkinson zagrał także w licznych filmach. Ostatnio pojawił się w "Scooby-Doo". Jego dorobek obejmuje ponadto między innymi – “Nigdy nie mów nigdy” (Never Say Never Again) z Seanem Connery; The Tall Guy z Jeffem Goldblumem; “Wiedźmy” (The Witches) Nicolasa Roega; “Cztery wesela i pogrzeb” (Four Weddings and a Funeral), głos Zazu w filmie “Król Lew” (The Lion King) oraz “Wyścig szczurów” (Rat Race) Jerry’ego Zuckera.

W roku 2000, "Blackadder Back & Forth", trzyminutowy film nakręcony na taśmie 70 mm był pokazywany w londyńskiej Millennium Dome. Po raz pierwszy w ciągu dziesięciu lat Rowan ponownie wcielił się w postać Edmunda Blackaddera.

W 2002 roku Atkinson został zaangażowany w stworzenie i produkcję animowanej serii o przygodach Jasia Fasoli (do której także użyczał głosu), wyprodukowanej przez Tiger Aspect Productions. Serial jest obecnie emitowany w Wielkiej Brytanii.

Wielką pasją Atkinsona są szybkie samochody - posiada ich kilka, między innymi Aston Martin Vantages. Pisuje także do pism motoryzacyjnych.Podobno, aby uniknąć wścibskich fanów, mogących przeszkadzać mu w urlopie we Włoszech, robił wszystko, aby film o Jasiu Fasoli nie był w tym kraju dystrybuowany.

W 2007 roku po raz kolejny wcielił się na wielkim ekranie w zwariowanego Fasolę w filmie "Wakacje Jasia Fasoli". Rok 2011 to rola w sequelu parodii Bonda, czyli w filmie "Johnny English Reakcja".

Rowan Atkinson w 1990 roku wziął ślub z makijażystką Sunetrą Sastry. Mają dwoje dzieci - Benjamina i Lilly (oboje urodzeni w 1993).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vattm
d3vattm
d3vattm