Trwa ładowanie...
d4c3bw7

Sacha Baron Cohen

Najnowsze informacje
4.5
(812 głosów)
Oceń:
d4c3bw7

Aktor i scenarzysta brytyjski, znany z kontrowersyjnych kreacji fikcyjnych postaci (Ali G, Brüno, Borat), funkcjonujących w ramach realnej rzeczywistości, co staje się punktem wyjścia dla zaistnienia komizmu.

Urodził się 13 października 1971 roku w Londynie. Wysoki status rodziny, w której się wychował pozwolił mu na dobre wykształcenie – uczęszczał do szkoły męskiej Haberdasher - Askes, a po rocznym pobycie w Izraelu (gdzie wybrał się w celu głębszego poznania swojej wiary i korzeni) wstąpił na Uniwersytet Cambridge i w 1993 roku ukończył tam historię.

Już podczas nauki w liceum zainteresował się aktorstwem, był członkiem żydowskiej grupy teatralnej. W trakcie studiów kontynuował tę pasję, występując w licznych przedstawieniach.

Krokiem naprzód, jeśli chodzi o karierę Cohena jako komika, było rozpoczęcie przygody z telewizją. Najpierw prowadził program na komediowym kanale Paramount, który był po prostu jednym z „wypełniaczy” właściwej ramówki programowej. Cohen doskonalił tam swoje umiejętności zadawania kłopotliwych dla rozmówców pytań, dających później podstawę dla stworzenia postaci Alego G – typowego „wangsta”, czyli białego, obwieszonego złotem rapera pretendującego do bycia „gangsta”.

Wkrótce potem został zatrudniony w popularnym „11 O’Clock Show” (1998), dzięki czemu otrzymał Brytyjską Nagrodę dla Najbardziej Obiecującego Komika. Pozwoliło mu to na stworzenie własnego programu „Da Ali G Show” (2000), który przyniósł mu dalsze nagrody i popularność na wyspach. W tymże show narodziło się kolejne „wcielenie” Cohena, tym razem jako kazachskiego reportera – Borata.

W 2001 roku Cohen (jako Ali G) pojawił się w teledysku Madonny „Music”. W 2003 roku amerykańska telewizja HBO dała szansę zaistnieć Boratowi i Alemu G także na tamtym kontynencie. Wcześniej Cohen zdołał też nakręcić film pełnometrażowy „Ali G Indahouse” (2002). W 2005 roku użyczył swego głosu jednej z postaci filmu animowanego „Madagaskar”, a następnie zagrał u boku Willa Ferrella w filmie „Taladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby” (2006).

Ogólnoświatową sławę przyniósł mu jednak pełnometrażowy film, przedstawiający na dużym ekranie przygody Borata Sagdijewa – „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”(2006). Krytykowany m.in. za antysemityzm (mimo faktu pochodzenia Cohena) i prześmiewczy stosunek do Kazachstanu, film stanowi w rzeczywistości satyrę na Amerykę. W wielu krajach świata został okrzyknięty przez krytykę „komedią roku”.

W 2009 roku przyszła pora na kolejne zwariowane wcielenie aktora. Mowa o jego kreacji homoseksualisty w filmie "Brüno". Tytułowa postać to austriacki prezenter telewizji. Postanawia wyjechać do Stanów, aby zdobyć sławę i stać się najpopularniejszym Austriakiem od czasów Adolfa Hitlera.

W marcu 2010 Baron Cohen wziął ślub z australijską aktorką Islą Fisher. 19 października 2007 przyszła na świat ich córka Olive, a w 2010 roku druga córka Elula .

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c3bw7
d4c3bw7
d4c3bw7