Trwa ładowanie...
d344zdq

Simon Callow

Najnowsze informacje
3.7
(3 głosy)
Oceń:
d344zdq

Znakomity brytyjski aktor, pisarz, reżyser teatralny. W 1999 roku odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla aktorstwa. Na początku lat 70. przyznał się do homoseksualnej orientacji i odtąd aktywnie działa na rzecz tej mniejszości seksualnej.

Simon Philip Hugh Callow urodził się 15 czerwca 1949 w Streatham w Wielkiej Brytanii. Jego ojciec był biznesmanem. Jako młody chłopak chciał się wyrwać z domu i pojechał do Irlandii. Rozpoczął studia na Uniwersytecie Queen’s w Belfaście, ale zorientował się, że chce być aktorem. Wrócił do Londynu i rozpoczął studia w Drama Centre.

Zaczął karierę na początku lat 70. Początkowo występował jedynie w teatrze. W filmie zadebiutował dopiero w 1984 roku. Ale było to wejście w spektakularnym tytule, bo w „Amadeuszu” w reżyserii Miloša Formana. Film zdobył w 1985 roku aż 8 statuetek Oscara, w tym dla najlepszego filmu i dla najlepszego reżysera. Odtąd gra w filmach regularnie, dzieląc czas pomiędzy film, teatr, pisarstwo i reżyserię (przede wszystkim przedstawień operowych).

W 1987 roku był nominowany do najważniejszej brytyjskiej nagrody BAFTA za rolę drugoplanową w filmie kostiumowym „Pokój z widokiem” Jamesa Ivory’ego („Room with a View”, 1985). Szerokiej publiczności zaczął być znany po udziale w komedii romantycznej „Cztery wesela i pogrzeb” („Four Wedding and a Funeral”, 1994), za rolę także był nominowany w 1995 roku do BAFTA. Jest miłośnikiem talentu Orsona Wellsa i autorem poświęconej mu monografii.

Kiedy w 2007 roku „Independent” ogłosił listę najbardziej wpływowych homoseksualistów i kobiet znalazł się na 28 miejscu. Jego dorobek aktorski jest imponujący. Wystąpił w blisko 80 filmach i w kilku serialach telewizyjnych, m.in. „David Coperfield” (1986), „Mała Brytania” („Little Britain”, 2003-2006) i najważniejszym, wielokrotnie nagradzanym tytule „Anioły w Ameryce” („Angels in America”, 2003), a także w kultowym „Dr Who” produkowanym dla młodzieży przez BBC.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d344zdq
d344zdq
d344zdq