Trwa ładowanie...
d1shx8s

Simon Pegg

Najnowsze informacje
4.1
(49 głosów)
Oceń:
d1shx8s

Brytyjski komik, scenarzysta i aktor. Gwiazdor tamtejszej telewizji (serial „Spaced”) i kina („Wysyp żywych trupów”), ostatnio coraz częściej romansujący z Hollywood („Mission Impossible III”, „Star Trek”).

Urodził się 14 lutego 1970 roku w Gloucester w Wielkiej Brytanii. Jako dziecko bardzo wiele czasu spędzał w sklepie z instrumentami muzycznymi, gdzie sprzedawał jego ojciec – muzyk jazzowy. Przejętą po tacie pasję realizował później jako perkusista grupy God’s Third Leg.

Studiował na wydziale teatru, filmu i telewizji Uniwersytetu w Bristolu, który ukończył w 1991 roku.

Początkowo występował jako artysta kabaretowy i estradowy w lokalnych klubach w Bristolu i Londynie (od 1993 roku).

Kamieniem milowym w karierze Pegga była jednak współpraca z telewizją i zawodowe spotkanie z reżyserem Edgarem Wrightem. Zadebiutował w serialu „Six Pairs of Pants” (1995), rok później po raz pierwszy spotkał się z Wrightem na planie serialu „Asylum”(1996), zaś trzy lata po tym wystąpił w swojej przełomowej roli w serialu „Spaced” w reżyserii Wrighta (1999-2001). Jako współscenarzysta serialu, Pegg był nominowany do BAFTA TV Award za Najlepszą Produkcje Komediową, a jako nowo wschodząca gwiazda komedii – do British Comedy Award (również za główną rolę w serialu „Big Train”).

Zanim zadebiutował na dużym ekranie w komedii „Pensjonat dla świrów” z Vincentem Casselem (1999), zagrał w szeregu innych, nieco mniej znanych produkcji telewizyjnych (seriale „Faith in the future” 1996-98, „We know where you live” 1997, „Is it Bill Bailey?” 1998, „Hippies” 1999, film „Opowieści z metra” 1999).

* W 2004 roku miał premierę film, będący kolejnym owocem współpracy z Edgarem Wrightem – komedia „Wysyp żywych trupów”. Scenariusz filmu przyniósł twórcom nagrody BIFA i Brama Stokera, zaś komediowy występ Pegga – pierwszą nominację do Empire Award dla Najlepszego Aktora Brytyjskiego. Kolejną otrzymał trzy lata później za rolę u boku Martina Freemana w komedii akcji „Hot Fuzz – Ostre psy” Wrighta (2007).*

W międzyczasie dał występ cameo jako Zombie w horrorze „Ziemia żywych trupów” George’a A. Romero (2005), dołączył do obsady tak znanych produkcji, jak „Mission: Impossible III” (2006), czy „Grindhouse” (2007) oraz nawiązał współpracę z Davidem Schwimmerem (znanym z serialu „Przyjaciele”), z którym najpierw spotkał się na planie komedii akcji „Big Nothing” (2006), a następnie wystąpił w gwiazdorskiej roli w napisanej przez siebie komedii „Gazu, mięczaku, gazu” w jego reżyserii (2007).

Simon Pegg ma na swoim koncie występy w komediach romantycznych („Dobranoc, kochanie” 2007, „Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi” 2008), ale również, co zaskakujące, role dramatyczne (mini-serial wojenny „Kompania braci” 2001, film TV „Ostatnie życzenie” 2003).

Był jednym z współtwórców znanego filmu animowanego „Uwolnić słonia” (2006).

W 2009 roku pojawił się w jednej z głównych ról w głośnej produkcji sci-fi „Star Trek”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1shx8s
d1shx8s
d1shx8s