Trwa ładowanie...
d2agqca

Split (2016)

Najnowsze informacje
5.0
(3 głosy)
Oceń:
6
d2agqca
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Film "Split" opowiada jak to po tragicznej stracie, młodego mężczyznę (James McAvoy), cierpiącego na psychiczne zaburzenie – tzw. osobowość mnogą, nawiedzają cztery młode kobiety, pragnące skraść jego tożsamość.

Split (2016) – informacje o filmie

Thriller "Split" (2016) należy do trylogii filmowej znanej jako Eastrail 177 napisanej, reżyserowanej i wyprodukowanej przez M. Nighta Shyamalana. Pierwszym filmem z serii jest "Niezniszczalny" z 2000 roku, "Split" to druga odsłona cyklu, a zamknięcie trylogii stanowi "Glass" z 2019 roku.

Inspiracją dla filmu "Split" (2016) jest Billy Milligan, amerykański przestępca żyjący w latach 1955–2014, u którego zdiagnozowano zaburzenie dysocjacyjne tożsamości. Zgodnie z opiniami psychiatrów mężczyzna miał 24 różne osobowości.

Split (2016) – opis fabuły

Głównym bohaterem "Split" jest Kevin (James McAvoy), mężczyzna zmagający się z zaburzeniami osobowości. Szuka on pomocy u psychiatry dr Fletcher (Betty Buckley), która dowiaduje się o 23 różnych osobowościach swojego pacjenta. Kevin potrafi funkcjonować, jednak gdy pojawia się kolejna osobowość, która jest w stanie zdominować pozostałe, sytuacja się komplikuje. Pewnego dnia porywa Casey (Anya Taylor-Joy), Claire (Haley Lu Richardson) i Marcię (Jessica Sula). Dziewczyny będą próbowały uciec, nawigując między przyjacielskimi i wrogo nastawionymi twarzami Kevina.

Split (2016) – ciekawostki

  • Główną rolę w "Split" miał początkowo zagrać Joaquin Phoenix, jednak nie udało się osiągnąć konsensusu w kwestii kontraktu. Ostatecznie jako Kevina obsadzono więc Jamesa McAvoya.
  • Scena pojawiająca się w finale filmu nie została ujęta w scenariusz wykorzystywanym na planie. Zabieg ten miał zapobiec wyciekom fabuły.
  • James McAvoy złamał knykieć na planie "Split" i przez trzy dni nie przyznawał się do urazu. Ostatecznie zgłosił się do lekarza, ale z niesprawną ręką musiał też poradzić sobie na planie filmu "Atomic Blonde" (2017).
  • Akcja thrillera "Split" rozgrywa się w Filadelfii, skąd pochodzi reżyser filmu M. Night Shyamalan.
  • Podczas ceremonii wręczenia Saturnów 2017 film "Split" był nominowany w kategorii Najlepszy thriller, a Betty Buckley miała szansę na nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Pokonała ją Tilda Swinton dzięki roli Starożytnej w filmie "Doktor Strange", natomiast najlepszym thrillerem został film "Cloverfield Lane 10".
Split (2016)
Tytuł oryginalny

Split

Gatunek

thriller

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2016

Data polskiej premiery

20.01.2017

Czas trwania

116 min.

Reżyser
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

6

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2agqca
d2agqca
d2agqca