Trwa ładowanie...
de8dz6f

Syberiada polska

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
2
1
de8dz6f

„Syberiada polska” to polski dramat historyczny z 2012 roku. To długo oczekiwany powrót do kina Janusza Zaorskiego (Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za film „Matka Królów“, Grand Prix MFF w Locarno za „Jezioro Bodeńskie“). Scenariusz do filmu napisali Michał Komar oraz Maciej Dutkiewicz. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski („1920. Bitwa warszawska”, „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”).

Film opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Losy przesiedlonych obserwujemy z perspektywy młodego Staszka (Paweł Krucz), który trafia na Syberię wraz z ojcem (Adam Woronowicz), matką (Urszula Grabowska) i bratem (Marcin Walewski).

„Syberiada polska” to dramatyczne losy po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – bohaterowie zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja. Bohaterów czeka sześcioletnia odyseja w skrajnych warunkach naturalnych, bezustanna walka o przetrwanie w obliczu inwigilacji NKWD i szerzących się chorób.

W obsadzie spotkali się znakomici aktorzy kilku generacji. Między innymi: Adam Woronowicz („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Jan Peszek („Pożegnanie jesieni”), Sonia Bohosiewicz („Obława”), Urszula Grabowska („Joanna”) oraz Natalia Rybicka („Chrzest”). Wspierają ich aktorzy ukraińscy - między innymi znany z produkcji Petera Weira „Niepokonani” Igor Gniezdilow, a także Andrii Zhurba i Valeria Guliaewa.

Autorem imponujących dekoracji jest wielokrotnie nagradzany scenograf Janusz Sosnowski („Wrota Europy“, „Przesłuchanie“), który w skali 1:1 zrekonstruował na planie syberyjski obóz Kalucze. Realizacja filmu zajęła 48 dni zdjęciowych, rozciągniętych na cztery pory roku, pomiędzy styczniem 2010 a lipcem 2011. Najważniejsze sceny plenerowe zostały wykonane na Syberii.

Syberiada polska
Tytuł oryginalny

Syberiada polska

Gatunek

dramat, historyczny

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2012

Data światowej premiery

22.02.2013

Czas trwania

135 min.

Obsada

Podziel się opinią

2
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de8dz6f
de8dz6f
de8dz6f