Trwa ładowanie...
d2ep5sz

Timothy Olyphant

Najnowsze informacje
4.3
(53 głosy)
Oceń:
d2ep5sz

Mimo wieloletniej kariery na ekranie, status gwiazdy udało mu się uzyskać dopiero pod czterdziestkę. Do jego najsłynniejszych występów należą ten u boku Bruce’a Wiilisa w „Szklanej pułapce 4.0” i Nicolasa Cage’a w „60 sekundach” oraz tytułowa kreacja w „Hitmanie”.

Urodził się 20 maja 1968 roku w Honolulu na Hawajach, dorastał w Kalifornii w towarzystwie brata – Andy’ego. Studiował sztuki piękne i aktorstwo na University of Southern California, w tamtym czasie wsławił się głównie jako doskonały pływak. Postanowił kontynuować studia aktorskie w Nowym Jorku, uczęszczając do tamtejszego William Esper Studio. Jedną z jego ‘szkolnych’ koleżanek była późniejsza gwiazda, Jennifer Garner, z którą spotkał się wiele lat później na planie komedii romantycznej „Złów i wypuść”.

Karierę rozpoczął od udanych występów scenicznych – debiutancka, główna rola w „Monogamiście” przyniosła mu prestiżową Theatre World Award za Najlepszy Debiut (1995). Rok później po raz pierwszy pojawił się na ekranie w niewielkiej roli w komedii „Zmowa pierwszych żon” z Diane Keaton, Bette Midler i Goldie Hawn, a pierwszym przełomowym występem był ten u boku Neve Campbell w sequelu „Krzyku 2” Wesa Cravena (1997).

Na kolejną, ważną rolę filmową musiał poczekać aż dziesięć lat. W międzyczasie stale znajdował zatrudnienie w filmie, jednak repertuar, w którym się pojawiał niespecjalnie przyczyniał się do wzrostu jego popularności. Oscylując pomiędzy występami w niezależnych produkcjach („Go” 1999, „Witamy w naszej dzielnicy” 2001), rolami homoseksualistów w słabo nagłośnionych komediach romantycznych („Trzej mężczyźni i ona” 1999, „Liga złamanych serc” 2000) i drugoplanowym udziałem w gwiazdorsko obsadzonych, wysokobudżetowych niewypałach („60 sekund” 2000, „Gwiazda rocka” 2001), w końcu postanowił spróbować szczęścia na małym ekranie. W ten sposób, w 2004 roku związał się na dwa lata z utrzymanym w konwencji westernu, serialu „Deadwood”. W tym samym roku dał jeden ze swoich bardziej znanych i udanych występów w roli producenta filmów porno w komedii romantycznej „Dziewczyna z sąsiedztwa”.

Prawdziwy przełom w karierze Olyphanta nastąpił w 2007 roku, wraz z angażem do roli Thomasa Gabriela w sequelu słynnej produkcji sensacyjnej „Szklana pułapka 4.0” z Brucem Willisem. W tym samym roku aktor wziął udział w nieco mniej znanej komedii „Bill” z Aaronem Eckhartem i wystąpił w pierwszoplanowej roli agenta 47 w ekranizacji słynnej gry komputerowej „Hitman”.

W 2009 roku dołączył do obsady słynnego serialu „Układy” z Glenn Close, gdzie wcielił się w rolę Wesa Krulika. Pojawił się też na dużym ekranie, w towarzystwie Milli Jovovich i Steve’a Zahna w horrorze „Wyspa strachu” Davida Twohy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ep5sz
d2ep5sz
d2ep5sz