Trwa ładowanie...
d49i2yo

Tom Hardy

Najnowsze informacje
4.7
(45 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Londyn, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:
Seriale:

Peaky Blinders (Alfie Solomons)

Kompania braci (John Janovec)

d49i2yo
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Tom Hardy to brytyjski aktor i model. Zadebiutował w 2001 roku w filmie Ridleya Scotta "Helikopter w ogniu" i od tej pory występił w kilkunastu hitowych produkcjach. Rozpoznawalność przyniosły mu role w takich produkcjach jak "Wichrowe wzgórza", "Incepcja", "Szpieg", "Mroczny rycerz", "Mad Max" czy "Zjawa". Pojawiał się też w takich serialach jak "Kompania braci", "Ucieczka z Colditz", "Peaky Blinders" oraz "Tabu".

Tom Hardy - życiorys

Tom Hardy, a właściwie Edward Thomas Hardy, urodził się 15 września 1977 roku w Hammersmith w Wielkiej Brytanii. Aktor jest synem Anne Hardy, z domu Barrett, oraz Edwarda Hardy'ego. Jego ojciec jest komediopisarzem, natomiast matka jest malarką i ma irlandzkie korzenie. Młodość aktor spędzał w East Sheen w południowo-zachodnim Londynie i uczęszczał do Tower House Schooll, Reed's School w Cobham i Duff Miller Sixth Form College. Oprócz tego studiował w Richmond Drama School i w Drama Centre London. Jednocześnie trenował też jujutsu i capoeirę.

Tom Hardy - filmy i seriale

Kariera Toma Hardy'ego rozpoczęła się w 1998 roku, gdy początkujący aktor wygrał program telewizyjny The Big Breakfast's Find Me a Supermodel, dzięki czemu podpisał kontrakt z agencją Models One. Szybko okazało się jednak, że kariera w świecie mody nie jest tym, co aktor chciałby robić. Trzy lata później Tom Hardy zadebiutował w serialu HBO "Kompania braci", gdzie zagrał epizodyczną rolę w dwóch odcinkach serii. Niedługo potem odbył się jego debiut na dużym ekranie, który miał miejsce w filmie wojennym "Helikopter w ogniu" w reżyserii Ridleya Scotta.

Rok później Tom Hardy zagrał w filmie "Dezerter", a także pojawił się w roli pretora Shinzona w produkcji "Star Trek: Nemesis", co przyniosło mu pierwszą falę popularności. W nadchodzących miesiącach aktor wystąpił w takich obrazach jak "Misterium zbrodni", "Kropka nad i", "LD 50: śmiertelna dawka", "EMR" czy "Przekładaniec". Jednocześnie występował w spektaklach teatralnych, za co otrzymał kilka nagród i wyróżnień. W 2005 roku pojawił się w telewizyjnej adaptacji powieści Karola Dickensa "Oliver Twist", a wcześniej zagrał również w miniserialu BBC "Królowa dziewica". Kolejne role Toma Hardy'ego miały miejsce w filmach "Super Punch", "RocknRolla" i "Bronson".

W kolejnych latach Tom Hardy zagrał w takich produkcjach jak "Incepcja", "Szpieg", "Wojownik", "A więc wojna", "Mroczny rycerz powstaje", "Gangster", "Locke", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Zjawa", "Dunkierka", "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" oraz "Venom". Rola Eamersa w filmie "Zjawa" przyniosła mu jego pierwszą nominację do Oscara w kategorii "najlepszy aktor". Z dużym entuzjazmem krytyków spotkała się też jego kreacja Eddiego Brocka w filmie "Venom" Rubena Fleischera. Jednocześnie cały czas występował w serialach, między innymi w "The Take", "Poaching Wars", "Peaky Blinders" i "Tabu".

Tom Hardy - nagrody i nominacje

Filmografia Toma Hardy'ego przyniosła mu przez lata wiele nagród i nominacji. Jego pierwszym wyróżnieniem była nominacja do Saturn Award za rolę w filmie "Star Trek: Nemesis". Pierwszym zwycięstem z kolei był tytuł najlepszego aktora za rolę w filmie "Bronson", za co otrzymał British Independent Film Award. Tom Hardy otrzymał też Scream Award za film "Incepcja", statuetkę "Rising Star" podczas BAFTA Awards w 2011 roku, a także tytuł najlepszego aktora za role w filmach "Locke" i "Legenda". Dodatkowo w 2018 roku Tom Hardy został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za wybitne zasługi.

Tom Hardy - życie prywatne

Pierwsze małżeństwo Toma Hardy'ego miało miejsce w 1999 roku, gdy aktor poślubił Sarah Ward, znaną potem jako Sarah Hardy. Para rozstała się w 2004 roku. Cztery lata później aktor doczekał się narodzin syna z jego ówczesną partnerką Rachael Speed, którą poznał na planie serialu "Królowa dziewica". Tom Hardy i Rachael Speed rozstali się w 2009 po czterech latach związku. Kilkanaście tygodni później spotykał się już z Charlotte Riley, którą poślubił w lipcu 2014 roku. Rok później na świat przyszło ich pierwsze wspólne dziecko. W styczniu 2019 roku Tom Hardy i Charlotte Riley doczekali się syna.

Swego czasu w mediach dużo mówiło się o uzależnieniu Toma Hardy'ego od narkotyków, a także jego domniemanym biseksualizmie. Aktor przyznał w kilku wywiadach, że był w przeszłości uzależniony od alkoholu i cracku, przez co jako młody mężczyzna wylądował na odwyku. Jednocześnie wyraził radość, że nie zaraził się w tym okresie wirusem HIV. W innych rozmowach z dziennikarzami potwierdził też, że w młodości sypiał z wieloma mężczyznami, jednak z wiekiem jego fascynacja ustała i lepiej odnajdywał się w relacjach heteroseksualnych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49i2yo
d49i2yo
d49i2yo