Trwa ładowanie...
d3zxazn

Tom Hulce

Najnowsze informacje
4.9
(19 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Whitewater, Wisconsin, USA

Filmografia:
d3zxazn

Amerykański aktor, a także producent teatralny i filmowy. Najbardziej znany z roli słynnego kompozytora Mozarta w biograficznym dramacie muzycznym „Amadeusz”.

Thomas Edward Hulce urodził się 6 grudnia 1953 roku w White Water, w amerykańskim stanie Wisconsin. Jego ojciec Raymond Albert Hulce był pracownikiem firmy Ford Motor Company, natomiast matka Joanne Hulce była muzykiem. Przyszły aktor dorastał w Plymouth, w stanie Michigan. Hulce w czasie dzieciństwa marzył o karierze piosenkarza. Ukończył Interlochen Arts Academy w Interlochen w stanie Michigan i North Carolina School for the Arts w Winston-Salem w stanie Karoliny Północnej.

W 1975 roku zagrał w telewizyjnej komedii pt. „Forget-Me-Not-Lane”, a w roku 1977 w dramacie NBC „Emily, Emily” u boku Pameli Bellwood i Johna Forsythe'a. W kinie zadebiutował w roku 1977 w dramacie „30 września 1955”z Dennisem Quaidem, którego akcja dzieje się w dniu śmierci Jamesa Deana. Rok później wcielił się w Larry'ego 'Pinto' Krogera w komedii ukazującej różnice między bractwami w amerykańskim collage’u „Menażeria” z udziałem Kevina Bacona i Johna Belushi.

W 1984 roku zagrał słynnego kompozytora Mozarta w biograficznym dramacie muzycznym Miloša Formana „Amadeusz”. Za ten występ zdobył nominację do nagrody Oscara i Złotego Globu oraz odebrał włoską nagrodę Davida i nagrodę Srebrnej Taśmy. Kolejne nominacje do nagrody Złotego Globu przyniosły mu role: opóźnionego w rozwoju Dominicka Luciano w dramacie Roberta M. Younga „Dominick i Eugene” (1988) z Rayem Liottą i Jamie Lee Curtis, postać Mickeya Schwernera, aktywisty praw obywatelskich lat 60. w dramacie telewizyjnym NBC „Morderstwo w Mississippi” (1990) z Jennifer Grey i Blairem Underwoodem oraz uhonorowanej nagrodą Emmy i CableACE roli Petera Patrone w telefilmie TNT „Pamiętniki Heidi” (1995) z Jamie Lee Curtis.

Tom Hulce występował także na Broadwayu. Zadebiutował w roli Alana Stranga w sztuce „Equus” (w latach 1974-1977). W roku 1976 wcielał się w Berta w przedstawieniu „Wspomnienia dwóch poniedziałków”. Za postać prokuratora porucznika Daniela A. Kaffee w broadwayowskim spektaklu „Ludzie Honoru” (od 1989 do 1991 roku) był nominowany do nagrody Tony. Był producentem musicalu „Wiosenne przebudzenie”, za który odebrał w 2007 roku nagrodę Tony i Drama Desk Award. Wystąpił także w dramacie ery „Zwykłe serce” na londyńskim West End i w spektaklu Szekspira „Hamlet” w Shakespeare Theater.

Aktor zajmował się także dubbingiem. Użyczył swojego głosu Quasimodo, głównemu bohaterowi filmu animowanego Disneya „Dzwonnik z Notre Dame” (1996) i w sequelu „Dzwonnik z Notre Dame II” (2002). Wyprodukował również adaptację powieści Michaela Cunninghama „Dom na krańcu świata” (2004) z Colinem Farrellem i Robin Wright Penn. W 2007 roku wystąpił w teledysku 50 Centa i Robina Thicke do piosenki „Follow My Lead”.

Tom Hulce miał jedną żonę, Cecilię Ermini (od 23 czerwca 1996 do 2005). Para ma córkę Anyę, urodzoną w 1997 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zxazn
d3zxazn
d3zxazn