WP

Viggo Mortensen - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Amerykański aktor filmowy, sławę zdobył przede wszystkim dzięki przełomowej roli Aragorna w trylogii „Władca pierścieni” Petera Jacksona.

Urodził się 20 października 1958 roku w Nowym Jorku, jako syn Amerykanki i Duńczyka – po ojcu odziedziczył nie tylko obco brzmiące nazwisko, ale też nietypowe imię. W dzieciństwie przez dłuższy czas mieszkał z rodzicami w Ameryce Południowej. Dzięki ojcu i licznym podróżom, już jako młody chłopiec nauczył się płynnie mówić po angielsku, hiszpańsku i duńsku.

Studiował na Uniwersytecie St. Lawrence w Canton, zaś po jego ukończeniu odbył kilkuletnią podróż w poszukiwaniu swoich korzeni – do Danii. Tajniki zawodu aktora zgłębiał uczęszczając na warsztaty teatralne Warrena Robertsona w Nowym Jorku. W 1983 roku przeprowadził się do Los Angeles, gdzie dość szybko otrzymał możliwość występu w filmie.

W 1984 roku zadebiutował na małym ekranie, rolą w mini -serialu „Jerzy Waszyngton”, zaś w 1985 roku zadebiutował niewielką rolą, ale za to u wielkiego reżysera – Petera Weira w filmie „Świadek” z Harrisonem Fordem w roli głównej.

W tych samych latach wziął również udział w głośnym filmie Woody’ego Allena „Purpurowa róża z Kairu” oraz w filmie Jonathana Demme’a „Szybka zmiana” – pech chciał jednak, że z obu filmów sceny z jego udziałem wycięto przy montażu. W 1987 roku zagrał w komedii „Zbawienie!”, na planie którego spotkał swoją przyszłą małżonkę, Exene Cervenkę, aktorkę i piosenkarkę w zespole punk-rockowym X.

WP

Począwszy od debiutu, Mortensen grał właściwie nieprzerwanie, przez lata pojawiając się w różnych, mniej lub bardziej znanych, mniej lub bardziej ambitnych filmach, wciąż cierpliwie czekając na rolę swojego życia, która nadejść miała dopiero 15 lat po debiucie.

W międzyczasie zagrał m.in. w horrorze „Teksańska masakra piłą mechaniczną 3” (1990), w głównej roli w debiucie reżyserskim Seana Penna „Indiański biegacz” (1991), u boku Ala Pacino w filmie Briana De Palmy „Życie Carlita” (1993), w kostiumowej roli w „Portrecie damy” Jane Campion (1996), u Ridleya Scotta w „G. I. Jane” (1997) z Demi Moore, u Gusa Van Santa w remake’u Hitchcockowskiego dzieła, zatytułowanym „Psychol” (1998), czy obok Sandry Bullock w dramacie „28 dni: (2000).

Rok 2001 okazał się dla Mortensena przełomowy – wówczas bowiem dostał jedną z głównych ról w najsłynniejszej trylogii filmowej ostatnich lat – „Władcy pierścieni” Petera Jacksona. Jego Aragorn – a tym samym on sam, zaskarbił sobie rzesze fanów na całym świecie, zapewnił mu rozpoznawalność, sławę i perspektywę rozwoju kariery w Hollywood.

W 2004 roku pojawił się jako gwiazda przygodowego filmu „Hidalgo - ocean ognia”. Rok później po raz pierwszy zagrał u Davida Cronenberga w „Historii przemocy” (2005), odstępując od konwencji, w jakiej zwykł występować ostatnimi czasy. I mimo, że w kolejnym roku znowu wystąpił w widowiskowym obrazie historyczno – przygodowym „Kapitan Alatrista” (2006), wracając do typu kina, w jakim najchętniej widzieliby go widzowie, przez krytykę został doceniony za rolę w filmie zgoła odmiennego gatunku, ponownie w reżyserii Cronenberga.

Za rolę w „Eastern Promises” (2007) otrzymał nominację do Oscara, BAFTA i Złotego Globu, nagrodę BIFA, Satellite oraz nagrodę krytyków na MFF w Toronto.

WP

Jednym z najnowszych projektów z udziałem Mortensena jest „Appaloosa” (2008) w reżyserii Eda Harrisa. W planach natomiast jest udział w biograficznym filmie „Poe”, w którym aktor miałby wcielić się w tytułową postać znanego amerykańskiego pisarza. Co ciekawe, reżyserem i scenarzystą filmu ma być Sylvester Stalonne. W 2009 roku zagrał w apokaliptycznym filmie pt. "Droga". Z kolei rok 2011 to rola w filmie "W drodze".

Data urodzenia

20.10.1958

Miejsce urodzenia

Nowy Jork

Filmografia

Psychol (Sam Loomis)

Indian Runner, The (Frank Roberts)

Życie Carlita (Lalin)

Władca Pierścieni: Powrót Króla (Aragorn)

W drodze

28 Dni (Eddie Boone)

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (Obieżyświat/Aragorn)

Znikający punkt (Jimmy Kowalski)

Karmazynowy przypływ (por. Peter Ince)

Niebezpieczna metoda (Sigmund Freud)

G.I. Jane (sierżant John Urgayle)

Władca Pierścieni: Dwie Wieże (Aragorn/Obieżyświat)

Proroctwo (Lucifer)

Portret damy (Caspar Goodwood)

Tunel (Roy Nord)

Young Guns II (John W. Poe)

Prison (Burke/Forsythe)

Once In a Blue Moon

Ewangelia według Harry'ego (Wes)

Świadek (Moses Hochleitner)

Floundering (bezdomny mężczyzna)

Salvation! (Jerome Stample)

Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III (Tex)

Połyskliwa skóra (Cameron Dove)

Tripwire (Hans)

Ze mną nie zginiesz (Daru)

Rozgrywka (Chester MacFarland)

Dobry człowiek (Halder)

Wschodnie obietnice (Nikolai Luzhin)

Historia przemocy (Tom Stall)

Making the Movie (Siebie)

Droga / The Road (2009) (Ojciec)

Appaloosa (Everett Hitch)

Fresh Horses (Green)

Ruby Cairo (Johnny Faro)

Boiling Point (Ronnie)

Young Americans, The (Frazer)

Morderstwo doskonałe (David Shaw)

Hidalgo - Ocean ognia (Frank T. Hopkins)

Captain Fantastic

WP
WP
WP