Trwa ładowanie...
d13ak6o

Viola Davis

Najnowsze informacje
3.9
(19 głosów)
Oceń:
d13ak6o

Jest cenioną przez krytyków aktorką filmową, telewizyjną i teatralną, która wywarła niezatarte wrażenie chwytającą za serce rolą w "Antwone Fisher" Denzela Washingtona, dzięki której została nominowana do nagrody Independent Spirit Award.

Davis pojawi się u boku Meryl Streep i Philipa Seymoura Hoffmana w oczekiwanym z napięciem filmie „Doubt”, napisanym i wyreżyserowanym przez Johna Patricka Shanleya na podstawie jego własnej sztuki, który ma wejść na ekrany w grudniu. Można ją będzie także zobaczyć w filmach fabularnych: „State of Play” z Russellem Crowe’em, Benem Affleckiem, Rachael McAdams i Jasonem Batemanem, w reżyserii Kevina Macdonalda („Ostatni król Szkocji” - The Last King of Scotland), opartym na popularnym serialu telewizji BBC, oraz „Medea Goes to Jail” Tylera Perry’ego, luźno opartym na scenicznej produkcji z Atlanty. Oba mają się pojawić w kinach w 2009 roku.

Niedawno aktorka wcieliła się w drugoplanową rolę w thrillerze „Niepokój” (Disturbia), w którym główną rolę zagrał Shia LaBeouf, reżyserowanym przez D. J. Caruso. Można ją też obejrzeć w niezależnym filmie „Architekt” (The Architect), u boku Anthony’ego LaPaglii. Wśród innych jej filmów znalazły się: „Get Rich or Die Tryin” Jima Sheridana z rolą 50 Centa, „Syriana” z George’em Clooneyem w roli głównej, reżyserowana przez Stephena Gaghana i wyprodukowana przez Stevena

Soderbergha (to czwarta współpraca Davis z tym reżyserem, laureatem OscaraŸ), „Daleko od nieba” (Far from Heaven) z Dennisem Quaidem i Julianne Moore, oraz „Solaris”, „Traffic” i „Co z oczu, to z serca” (Out of Sight) – wszystkie trzy w reżyserii Soderbergha.

Latem 2008 roku Davis zagrała główną rolę w nominowanym do nagrody Emmy miniserialu A&E „The Andromeda Strain”. Jej pozostałe role telewizyjne obejmują wielokrotne występy w serialu „Prawo i porządek” (Law & Order: SVU), we franszyzie CBS „Jesse Stone” u boku Toma Sellecka, główną rolę w „Life is Not a Fairytale: The Fantasia Barrino Story” dla Lifetime, główne role w filmach dla ABC „Traveler”, CBS „Century City”, „Lefty” oraz w serialu Stevena Bochco „City of Angels”. Ponadto wystąpiła w „Amy i Isabelle” (Amy and Isabelle) Oprah Winfrey oraz „Grace i Glorie” dla Hallmark Hall of Fame.

W 2004 roku Davis błyszczała na scenie w produkcji „Intimate Apparel” Lynn Nottage dla Roundabout Theatre Company, w reżyserii zdobywcy nagrody Tony, Daniela Sullivana. Uzyskała najwyższe wyróżnienia za role poza Broadwayem, w tym dla Najlepszej Aktorki od Drama Desk, Drama League, Obies oraz Audelco Award, jak również nominację do Lucille Lortel Award. Powtórzyła swoją rolę w Mark Taper Forum w Los Angeles, gdzie została uhonorowana nagrodami Ovation, Los Angeles Drama Critics i Garland Awards. W 2001 roku zdobyła nagrodę Tony za najlepszą rolę dla aktorki w produkcji fabularnej za kreację w „King Hedley II” dramaturga Augusta Wilsona. Przykuła uwagę zarówno krytyki, jak i publiczności swoją rolą Tonyi, 35-letniej kobiety zmuszonej do walki o prawo do usunięcia niechcianej ciąży. Za swój występ Davis otrzymała także nagrodę Drama Desk Award.

Davis, absolwentka Juilliard, otrzymała także doktorat honoris causa sztuk pięknych od swej macierzystej uczelni, Rhode Island College. Jest żoną aktora Juliusa Tennona.

Zobacz: Oscary 2017

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ak6o
d13ak6o
d13ak6o