Trwa ładowanie...
d2w3e1n

Wagner Moura

Najnowsze informacje
5.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Salvador

Filmografia:

Elizjum (2013) (Spider)

Elitarni - ostatnie starcie (2010) (Tenente-Coronel Nascimento)

W cieniu słońca (2001) (Matheus)

Śmieć (2014) (José Angelo)

Rio, I Love You (2014) (Gui)

Elitarni (2007) (Kapitan Nascimento)

Seriale:

Narcos (Pablo Escobar)

d2w3e1n
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Wagner Moura to brazylijski aktor, reżyser i muzyk. Karierę aktorską rozpoczynał jako aktor teatralny, a w późniejszych latach wielokrotnie pojawiał się w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Rozpoznawalność przyniosła mu rola kapitana Roberto Nascimento w filmie "Elitarni", a także postać Pablo Escobara w serialu "Narcos". Zagrał też w filmie "Elizjum", gdzie pojawił się na dużym ekranie obok takich gwiazd jak Matt Damon czy Jodie Foster.

Wagner Moura - życiorys

Wagner Moura, a właściwie Wagner Maniçoba de Moura, urodził się 27 czerwca 1976 roku w Salvadorze. Młodość spędzał w Rodelas w interiorze, gdzie jego rodzina przeniosła się wraz z ojcem, z zawodu wojskowym. Z powodu kariery zawodowej ojca często zmieniali miejsce zamieszkania, a opiekę nad dziećmi sprawowała głównie matka. Aktor ma młodszą siostrę Lediane.

W wieku 15 lat Wagner Moura wrócił do Salvadoru, jednak czuł się tam bardzo samotny i często był zaczepiany przez innych uczniów w szkole. Jego szczęśliwym miejscem okazał się teatr, gdzie szybko się zaklimatyzował.

Wagner Moura - filmy i seriale

Na początku swojej kariery zawodowej Wagner Moura studiował dziennikarstwo na Federal University of Bahia, jednak ostatecznie porzucił naukę na rzecz aktorstwa, które było jego największą pasją. Początkowo aktor przyjmował głównie role teatralne, jednak w 1998 roku po raz pierwszy wystąpił w filmie krótkometrażonym zatytułowanym "Pop Killer". W kolejnych latach udało mu się jeszcze wystąpić w produkcjach "Kobieta na topie", "W cieniu słońca" oraz "The Three Marias".

W 2003 roku z kolei Wagner Moura otrzymał główną rolę w serialu "Sexo Frágil", gdzie zaprezentował swój talent jako Edu. W kolejnych aktor sporadycznie pojawiał się w różnych serialach, między innymi można go było oglądać w produkcjach "Carga Pesada", "Programa Novo", "A Lua Me Disse", "JK' czy "Paraiso Tropical". Jedną z przełomowych ról Wagnera Moury była postać Pablo Escobara w produkcji "Narcos", która spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. W 2018 roku pojawiła się kontynuacja serii, "Narcos: Meksyk", w której aktor pojawił się gościnnie w jednym z odcinków.

Dużo częściej Wagner Moura grywał jednak w filmach, a po 2003 roku wcielił się w wiele ról, które ugruntowały jego pozycję w przemyśle filmowym. Aktor pojawił się między innymi w takich produkcjach jak "Carandiru", "Cidade Baixa", "Karnawał, chłopaku!" oraz "Elitarni". Udział w drugim z wymienionych przyniósł mu między innymi dwie nagrody dla najlepszego aktora. Od 2010 roku Wagner Moura otrzymał role w filmach "Elitarni – Ostatnie starcie", "Człowiek z przyszłości", "Elizjum", "Rio, I Love You", "Trash", "Marighella" i "Wasp Network".

Wagner Moura - nagrody i nominacje

Przez lata role Wagnera Moury przyniosły mu wiele wyróżnień i nagród. Swoją pierwszą statuetkę dla najlepszego aktora Moura otrzymał podczas Cine Ceará za rolę w filmie "The Three Marias". W tej samej kategorii otrzymał też kilkanaście innych nagród, między innymi za role w filmach "Carandiru", "Cidade Baixa", "Elitarni", "Elitarni – Ostatnie starcie" i "Serra Pelada". Dwukrotnie zwyciężył również jako "najlepszy aktor drugoplanowy". W przypadku ról w serialach Wagner Moura wygrał aż siedem statuetek za rolę w serialu "Paraiso Tropical", a także był nominowany jako "najlepszy aktor" za role w seriach "Narcos", "JK" i "A Lua Me Disse".

Wagner Moura - życie prywatne

Wagner Moura urodził się w Salvadorze. W 2001 roku aktor ożenił się z dziennikarką i fotografką Sandrą Delgado. Wagner Moura i Sandra Delgado doczekali się wspólnie trójki synów: Bema, Salvadora i José. Aktor stara się unikać komentowania swojego życia prywatnego i, jak sam mówi, woli skupić się na omawianiu kolejnych ról.

Wagner Moura ma 180 centymetrów wzrostu i w 2018 roku skończył 42 lata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w3e1n
d2w3e1n
d2w3e1n