Trwa ładowanie...
17-12-2009 12:28

Zmarł Roy Disney

Zmarł Roy DisneyŹródło: AFP
d4719vb
d4719vb

Roy Edward Disney, bratanek legendarnego animatora i producenta filmowego Walta Disneya zmarł wczoraj na raka.

Disney zmagał się z chorobą od roku. Zmarł w szpitalu w Newport Beach w Kalifornii. Miał 79 lat. Niemal dokładnie 43 lata temu, 15 grudnia 1966 roku, również na raka, zmarł jego wuj - Walt Disney.

Roy Disney pełnił funkcję szefa rady nadzorczej Walt Disney Company i był najprawdopodobniej najbardziej wpływowym człowiekiem w korporacji.

Karierę Disneya znaczyły liczne konflikty i walki o wpływy. Po raz pierwszy odszedł z wytwórni w 1977 roku, gdyż nie zgadzał się z polityką jej władz. Do rady nadzorczej powrócił dopiero w 1984 roku wywołując tak zwaną „pierwszą wojnę o ocalenie Disneya”, która zakończyła się dymisją prezesa Ronalda Williama Millera i mianowaniem Disneya na stanowisko wice-przewodniczącego rady nadzorczej i szefa działu animacji. Podczas jego rządów Disney wyprodukował tak znaczące filmy jak „Piękna i Bestia”, „Alladyn” i „Król Lew”.

d4719vb

„Druga wojna o ocalenie Disneya” wybuchła na początku XXI wieku, po sporze Roya Disneya z szefem korporacji - Michaelem Eisnerem. Walcząc o wpływy w firmie Disney otworzył nawet specjalną stroną internetową SaveDisney.com, na której nawoływał akcjonariuszy, by głosowali przeciwko Eisnerowi. Ostatecznie spór skończył się polubownie, a Roy Disney wrócił do firmy, w której miejsce Eisnera szybko zajął poplecznik Disneya - Bob Iger. Pod ich rządami korporacja Disneya kupiła wytwórnię filmów animowanych Pixar, a ostatnio jedno z największych na świecie wydawnictw komiksowych - Marvel Entertainment.

d4719vb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4719vb