Trwa ładowanie...
d2w7zgt

Adrianna Biedrzyńska

Najnowsze informacje
3.9
(63 głosy)
Oceń:
d2w7zgt

Polska aktorka filmowa i teatralna, w latach 80-tych jedna z czołowych gwiazd polskiego filmu. Urodziła się 30 marca 1962 roku w Toruniu. W teatrze zadebiutowała w 1983 roku, jeszcze przed ukończeniem studiów w PWSTTviF w Łodzi (1984). W latach 1984-89 związana była z Teatrem Nowym w Warszawie. Występowała też na deskach „Sceny Prezentacje”.

Zadebiutowała w filmie „Co dzień bliżej nieba” (1983), w epizodycznej roli dziewczyny w oknie wystawowym. Rok później nastąpił właściwy debiut w filmie Marka Nowickiego „Miłość z listy przebojów”, w którym zagrała główną rolę Elizy. Lata 1986-88 były dla aktorki wyjątkowo owocne, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i jakość ról.

W 1986 roku pojawiła się w serialu „Blisko, coraz bliżej” Zbigniewa Chmielewskiego, filmie produkcji ZSRR „Borys Godunow” Siergieja Bondarczuka, w „Maskaradzie” Janusza Kijowskiego oraz w filmie „Ucieczka” z serii „Kronika wypadków”, za rolę w którym otrzymała wyróżnienie na FPFF w Gdańsku w kategorii Młode Kino Polskie. W 1987 roku zagrała w serialu Janusza Sztwiertni „Komediantka” oraz w filmie „Jedenaste przykazanie”. Rok później miała okazję współpracować z Krzysztofem Kieślowskim na planie „Dekalogu IV”, w którym stworzyła przejmującą kreację Anki, obok Janusza Gajosa w roli jej „ojca”.

Także w 1988 roku dostała, wraz z kilkoma innymi polskimi aktorami, szansę występu u węgierskiego mistrza Istvána Szabó w filmie „Hanussen”. W tym samym roku wystąpiła jeszcze w roli więźniarki w filmie „Kornblumenblau” Leszka Wosiewicza, w telewizyjnej wersji „Mistrza i Małgorzaty” Macieja Wojtyszki, w „Piłkarskim pokerze”, „Niezwykłej podróży Baltazara Kobera” i filmie „Schodami w górę, schodami w dół”.

W 1989 roku zagrała rolę dziennikarki w pamiętnym „300 mil do nieba” Macieja Dejczera, w 1991 - rolę Ewy w „Obywatelu świata” (obok Jana Frycza) , jak również Ewę w filmie „Nad rzeką której nie ma”. Rok 1992 przyniósł w kolei okazję współpracy z Andrzejem Wajdą na planie filmu „Pierścionek z orłem w koronie”, a 1993 – z Filipem Bajonem, u którego zagrała główną rolę w „Lepiej być piękną i bogatą” oraz z Barbarą Sass („Pajęczarki”). Od tego czasu coraz rzadziej widywać możemy aktorkę zarówno w kinie, jak i telewizji.

W latach 1994-95 Biedrzyńska zagrała jeszcze jedną z wiodących ról w serialu „Fitness Club”, w 1996 wystąpiła w „Opowieści o Wojaku Szwejku”, a w 2001 i 2002 grała rolę Zuzy w serialu komediowym „Buła i spóła”, jednak są to występy nieporównywalne do ról z lat 80-tych i 90-tych.

W 2005 roku po 12 latach przerwy aktorka powróciła na duży ekran rolą prostytutki w filmie Emily Atef „Molly’s Way”, którego akcja rozgrywa się w Wałbrzychu, w większości z udziałem polskich aktorów. W 2009 roku zagrała panią pedagog w filmie "Moja biedna głowa". W 2010 roku zagrała tytułową rolę w filmie "Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy" oraz w obrazach "Mała matura 1947 " oraz "Weekend".

Aktorka jest laureatką Nagrody im Stanisława Wyspiańskiego za dokonania aktorskie (1988), Nagrody Aktorskiej im. Zbyszka Cybulskiego (1989), Wiktora (1990) oraz Złotej Kaczki dla Najlepszej Aktorki w 1994 roku.

Adrianna Biedrzyńska jest rozwiedziona z Maciejem Robakiewiczem, z którym ma córkę Michalinę (grającą rolę Kamili Smętnej w serialu "Klan"). Drugim mężem aktorki jest Marcin Miazga.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w7zgt
d2w7zgt
d2w7zgt