WP

Arkadiusz Jakubik - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Arkadiusz Jakubik
Podziel się
WP

Człowiek orkiestra. Charakterystyczny aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Reżyser i scenarzysta. Autor musicali i słuchowisk radiowych. Popularny aktor dubbingowy. Znany przede wszystkim z niezapomnianych ról w serialach.

Urodził się w Strzelcach Opolskich, 14 stycznia 1969 roku. Przygodę z filmem zaczął bardzo wcześnie – kiedy miał 8 lat wystąpił w filmie „Okrągły tydzień” Tadeusza Kijańskiego a dwa lata później pojawił się w filmie „... cóżeś ty za pani...” tego samego reżysera. Tak rozpoczęła się świetna kariera aktorska Jakubika.

Studia we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej skończył w 1992 roku. Próbował swoich sił we wrocławskim Teatrze Kalambur, ale prędko przekonał się co do tego, że należy przenieść się do Warszawy, aby wykorzystać pełnię talentu i możliwości. Tam trafił do Operetki Warszawskiej, na deskach której występował razem ze swoją żoną – Agnieszką Matysiak. Potem był Teatr Muzyczny Roma, a na dłużej Arkadiusz Jakubik związał się z Teatrem Rampa, na którego scenach zarówno występował, ale też samodzielnie pisał i reżyserował przedstawienia.

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych przypomniał sobie o karierze filmowej i telewizyjnej. Wystąpił gościnnie w „Bożej podszewce” Izabelli Cywińskiej oraz w „Kochaj i rób co chcesz” Roberta Glińskiego (1997). Rok później – jak to sam określił w jednym z wywiadów - „przemazał się po kadrze” spektaklu-filmu Wojciecha Smarzowskiego „Małżowina”. Wystarczyło. Począwszy od tego filmu, występował regularnie u tego reżysera.

W sierpniu 1999 roku zaczęły się zdjęcia do drugiej serii zwariowanego sitcomu „13 posterunek” - tym razem w wyłącznej produkcji Canal Plus. Rysio, postać kreowana przez Jakubika na trwale uzyskała sympatię fanów serialu. On sam udowodnił, że jest w stanie zagrać wszystko. Pojawił się w komedii – „Jak to się robi z dziewczynami”, w filmie sensacyjnym „Sezon na leszcza” Bogusława Lindy i w dwóch rolach w polsko-litewskiej adaptacji „Nienasycenia” wg Witkacego (2003).

WP

Kiedy Wojciech Smarzowski przymierzał się do nakręcenia swojego „Wesela” w roli notariusza widział jedynie Jakubika. Ten odwdzięczył mu się znakomitą kreacją – nominowaną do polskiej nagrody filmowej, Orła 2004.

Warto w tym miejscu odnotować zgoła niecodzienny tor kariery Arkadiusza Jakubika – dubbing. Nie bez znaczenia dla jego przebiegu pozostaje fakt, iż żona aktora – Agnieszka Matysiak jest, między innymi, reżyserką przedsięwzięć dubbingowych. Głosem aktora przemawiali bohaterowie popularnych kreskówek: „Scooby Doo”, „Flinstonów”, „Toma i Jerry’ego” a także kolejnych części „Harry’ego Pottera”.

W 2005 roku Jakubik zagrał w polskiej „Amelii” Piotra Matwiejczyka - filmie „Emilia”, bezustannie obecny był na ekranach telewizorów za sprawą seriali: „Zakręcone”, „Dziki 2. Pojedynek”, „Kochaj mnie, kochaj”, „Codzienna 2 m.3”. W 2006 roku na ekrany wszedł głośny thriller „Palimpsest” Konrada Niewolskiego z udziałem aktora.W międzyczasie Jakubik stawiał aktorskie kroki na scenie Teatru TV w przedstawieniach Wojciecha Smarzowskiego, Łukasza Wylężałka, a także Krystyny Meissner i Władysława Janickiego (w sztuce „Zaczarowane jezioro” własnego autorstwa).

W 2007 stworzył niewielką, ale ważną rolę radiowca seksoholika w „Rozmowach nocą” Macieja Żaka. Mocnym akcentem zakończył się rok 2009 – „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego miał premierę pod koniec listopada, wcześniej osławiając się dzięki kilku ważnym nagrodom m.in. na FPFF w Gdyni.

Data urodzenia

14.01.1969

Miejsce urodzenia

Strzelce Opolskie

Reżyser
Scenarzysta
Filmografia

Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo 3D

Prosta historia o miłości

Atlantyda: Zaginiony ląd (Wołodia (polski dubbing))

Małżowina

Drogówka (Sierżant Bogdan Petrycki)

Asterix i Obelix - Misja Kleopatra

Jak to się robi z dziewczynami (Bogaty Karol)

Portier z hotelu Mewa

Nienasycenie (Sturfan/Wang)

Jesteś Bogiem (Gustaw)

Sezon na Leszcza (Kasjer w banku)

Wielki skok

Muka!

Gdzie jest Nemo 3D (Grouper / Pelikan / Bob (polski dubbing))

Sztuka spadania ((głos))

Wesele (2004) (Notariusz Jan Janocha)

Okrągły tydzień (Gustlik)

Królowa Śniegu 2 (Orm)

Wołyń (Maciej Skiba)

Kochanie, chyba cię zabiłem (Graś)

Carte Blanche (Wiktor)

Bezdech (Młodziak)

Szalony Jack, pirat (Baron Steve Ryan von Ribentrof / Prawnik / Wódz)

Flintstonowie

Pod Mocnym Aniołem (Terrorysta)

Panienki (Arek)

Małe stłuczki (tata Asi)

Ziarno prawdy (Janek Wiewiórski)

Piłkarzyki rozrabiają (Manager)

Chce się żyć (Ojciec Mateusza)

Maska (serial) (Major / Doyle / Profesor)

Timon i Pumba (Ron kamerzysta / Pies / Kierownik hotelowy / Szef)

Królowa Śniegu (troll)

Dziki 2. Pojedynek (Komendant Leopold Dymczak Szeryf)

Antyterapia

Księżniczka Łabędzi III: Skarb Czarnoksiężnika (Bromley)

Gwiezdne jaja - zemsta świrów (Jeż Maul (polski))

Atlantyda: Powrót Milo (Wołodia (polski))

Hop (Carlos)

Załoga G (Brylus)

Polskie gówno (Dudek Maszczyk)

Harry Potter i Insygnia Śmierci: część I

Codzienna 2 m. 3 (Dozorca)

Palimpsest (Bogdan)

Madagaskar (Mason (polski dubbing))

Kochaj i rób co chcesz (Kierowca)

Dom zły (Edward Środoń)

Rozmowy nocą (Radiowiec - seksoholik)

Speed Racer

Harry Potter i Więzień Azkabanu

Jestem mordercą

Najlepszy

Ach śpij kochanie

WP
WP
WP