Trwa ładowanie...
dik5tk3

Black Panther

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
"Black Panther", znany w Polsce jako "Czarna Pantera", to amerykański film fantastycznonaukowy w reżyserii Ryana Cooglera. Produkcja opowiada o losach T'Challi, czyli Czarnej Pantery, która wraca do Wakandy, aby objąć władzę w państwie i pokonać przeciwnika stojącego za zabójstwem ojca. Obraz należy do III Fazy Marvel Cinematic Universe i jest osiemnastym filmem tej franczyzy. Film miał swoją premierę 8 lutego 2018 roku, natomiast w Polsce ukazał się 14 lutego 2018 roku.
dik5tk3
1
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Black Panther - opis fabuły

Fabuła filmu "Czarna Pantera" opowiada o losach T'Challi (w tej roli Chadwick Boseman), czyli tytułowego Czarnego Pantery, który obejmuje tron w Wakandzie, rozwiniętym technologicznie państwie w Afryce. Sprawowanie władzy wiąże się jednak z szeregiem problemów, a jednym z nich jest osoba Erika "Killmongera" Stevensa (Michael B. Jordan), który ma realne pobudki, by odebrać władzę Czarnej Panterze. Nie chce on jednak panować nad światem, a jedynie go "ulepszyć". "Czarna Pantera" oferuje wspaniale zbudowany marvelowski świat, ze świetnymi efektami specjalnymi, który zachęca do obejrzenia kolejnej produkcji o superbohaterze. Czy głównemu bohaterowi uda się ostatecznie pokonać wszystkich wrogów?

Black Panther - bohaterowie, obsada

Głównym bohaterem filmu "Black Panther" jest oczywiście tytułowy Czarna Pantera, w którego rolę wcielił się Chadwick Boseman. W polskiej wersji językowej głosu użyczył mu Kamil Kula. Oprócz niego w produkcji pojawiają się między innymi N'Jadaka, czyli Erik "Killmonger" Stevers, a także Nakia, Okoye, Everett K. Ross i W'Kabi, których zagrali odpowiednio Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman i Daniel Kaluuya.

Oprócz nich w filmie zagrali Letitia Wright, Winston Duke, Angela Bassett, Forest Whitaker i Andy Serkis. W produkcji pojawia się także wiele postaci drugo- i trzecioplanowych, w tym niektóre niewymienione w czołówce. W filmie "Black Panther" z polskim dubbingiem usłyszymy natomiast między innymi Sebastiana Fabijańskiego, Martę Wągrocką, Danutę Stenkę, Szymona Kuśmidera, Przemysława Bluszcza i Waldemara Barwińskiego. Gościnnie w obrazie pojawił się też "ojciec" Czarnej Pantery, Stan Lee.

Black Panther - scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Black Panther" jest Ryan Coogler, który wcześniej działał w tej samej roli na planie produkcji "Creed: Narodziny legendy" i "Fruitvale Station". Scenariusz filmu "Black Panther" stworzyli Ryan Coogler i Joe Robert Cole, a jego ostateczny kształt nadzorował Jack Kirby. Pomysł na film "Black Panther" został zaczerpnięty z serii komiksów o Czarnej Panterze, które stworzył Stan Lee. Za produkcję obrazu odpowiadał Kevin Feige, natomiast kinematografią zajmowała się Rachel Morrison.

Black Panther - muzyka

Ścieżka dźwiękowa do filmu "Black Panther" powstała z inicjatywy Ludwiga Göranssona, który szukał inspiracji podczas swojej wizyty w Afryce. Muzyk spędził kilka miesięcy w Senegalu i później stworzył soundtrack, który skutecznie wypchnął Marvel spoza* ich dotychczasowej strefy komfortu. Oprócz tego na rynek trafiło wydawnictwo "*Black Panther: The Album", gdzie znalazły się nagrane przez znanych i cenionych artystów piosenki z filmu "Black Panther". Na kompilacji ukazały się między innymi utwory "All the Stars" z repertuaru Kendricka Lamara i SZA, "King's Dead" autorstwa między innymi Jaya Rocka i Jamesa Blake'a, a także singiel "Pray For Me", który Kendrick Lamar wspólnie wykonał z The Weekendem.

Black Panther - budżet, recenzje

Budżet filmu "Black Panther" określono na 200 milionów dolarów. Ostatecznie produkcja została ogromnym komercyjnym hitem i w samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarobiła ponad 700 milionów dolarów. Na innych terytoriach produkcja przyniosła dodatkowe 646 milionów zysku, przynosząc łącznie ponad 1,3 biliona dolarów przychodów.

W czasie swojej premiery "Black Panther" było najbardziej dochodowym filmem o jakimkolwiek superbohaterze, a także dziewiątym najlepiej zarabiającym na siebie filmem wszechczasów. Recenzje "Black Panther" okazały się bardzo entuzjastyczne. W serwisie Rotten Tomatoes film uzyskał 97 proc. pozytywnych recenzji, natomiast na stronie Metacritic wystawiono mu ocenę 88/100, co wskazuje na mieszane recenzje, ze wskazaniem na pozytywne.

Black Panther – ciekawostki

  • Wesley Snipes był zainteresowany rolą Czarnej Pantery, jednak producenci stwierdzili, że nie może on zagrać kolejnego superbohatera. Aktor wcześniej wcielił się w rolę Blade'a, komiksowego łowcy wampirów.
  • Film otrzymał czternaście nominacji do nagrody Saturn, między innymi w takich kategoriach jak "najlepsza adaptacja komiksu", "najlepszy reżyser", "najlepszy scenariusz", "najlepszy aktor" czy "najlepsza scenografia".
  • Występujący w filmie Martin Freeman i Andy Serkis zagrali niegdyś razem w hitowym filmie "Hobbit". Pierwszy z nich został wtedy obsadzony w roli Bilbo Bagginsa, zaś Andy Serkis grał Golluma.
  • W filmie gościnnie pojawia się współtwórca komiksowej Czarnej Pantery, Stan Lee.
  • Pierwszy zwiastun "Czarnej Pantery" obejrzano ponad 89 milionów razy.

Black Panther - premiera

Premiera filmu "Black Panther" miała miejsce 29 stycznia 2018 roku w Dolby Theatre w Los Angeles. W kinach produkcja pojawiła się 13 lutego, a pierwszymi krajami jej wydania były Wielka Brytania, Hong Kong oraz Tajwan. Dzień później film trafił na duży ekran w Korei Południowej, a w Stanach Zjednoczonych datę premiery ustalono na 16 lutego 2019.

Polska premiera filmu "Black Panther", reklamowanego w naszym kraju po prostu jako "Czarna Pantera", odbyła się 14 lutego 2018 roku. 8 maja odbyła się z kolei premiera cyfrowa filmu, a tydzień później trafił on do sklepów na nośnikach DVD oraz Blu-ray.

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dik5tk3
dik5tk3
dik5tk3