Angela Bassett
Jedna z najbardziej cenionych czarnoskórych aktorek amerykańskich. Pamiętna odtwórczyni postaci Tiny Turner w biograficznym dramacie muzycznym „Tina”.
Urodziła się 16 sierpnia 1958 roku w Nowym Jorku, dorastała w St. Petersburgu na Florydzie, wychowywana samodzielnie przez matkę. Była uczennicą o ponadprzeciętnych zdolnościach, aktywnie działającą w rozmaitych przyszkolnych organizacjach. Nikogo nie zdziwił więc fakt otrzymania przez nią prestiżowego stypendium na Yale University. To właśnie na tej uczelni ukończyła studia z kultury afro-amerykańskiej, jeszcze zanim zdecydowała się zająć na poważnie aktorstwem.
Karierę zaczynała od występów na scenie. Szczególnie owocna okazała się współpraca z reżyserem Lloydem Richardem, dzięki któremu zadebiutowała na Broadwayu w spektaklu „Ma Rainey’s Black Bottom” (1985). W tym samym roku po raz pierwszy pojawiła się na małym ekranie w thrillerze „Podwójne ujęcie”, a rok później nastąpił jej debiut filmowy w roli reporterki telewizyjnej w filmie akcji „F/X” z Brianem Dennehy (1986).
Przełom w karierze Bassett nastąpił dopiero w kolejnej dekadzie. Pierwszą ważną rolą była ta u boku Laurence’a Fishburne’a w kryminalnym filmie „Chłopaki z sąsiedztwa” Johna Singletona (1991). Rok później po raz pierwszy miała okazję wcielić się w realnie istniejącą postać, kreując rolę Katherine Jackson w biograficznym dramacie TV „The Jacksons: An American Dream”. Znacznie ważniejszy, wręcz przełomowy okazał się jednak występ u boku Denzela Washingtona i kreacja dr Betty Shabazz, żony tytułowego bohatera historyczno-biograficznego dramatu „Malcolm X” Spike’a Lee (1992). Rola przyniosła jej pierwszą z dziesięciu Image Award.Do postaci muzułmańskiej bohaterki powróciła trzy lata później na planie dramatu „Czarne Pantery”.
W 1993 roku, Bassett triumfowała jako pierwsza, czarnoskóra zdobywczyni Złotego Globu w kategorii ‘najlepsza aktorka w musicalu lub komedii’, jak również zdobywczyni zaszczytnej nominacji do Oskara za pierwszoplanową rolę kobiecą w biograficznym dramacie muzycznym „Tina”. Kreacja słynnej piosenkarki, Tiny Turner uczyniła z niej prawdziwą gwiazdę. Po dziś dzień pozostaje jedną z najbardziej reprezentatywnych ról w całej filmografii aktorki.
Po sukcesie „Tiny” propozycje posypały się jak z rękawa. W samym tylko 1995 roku, aktorka została gwiazdą czterech głośnych produkcji, w tym komedii Wesa Cravena „Wampir w Brooklynie” z Eddiem Murphym, komedii romantycznej Foresta Whitakera „Czekając na miłość” z Whitney Houston i filmu sci-fi „Dziwne dni” z Juliette Lewis i Ralphem Fiennesem (nagroda Saturna).
Co roku pojawiała się przynajmniej w jednej głośnej produkcji: 1997 to występ w thrillerze sci-fi „Kontakt” Roberta Zemeckisa, z Jodie Foster, 1998 - tytułowa rola w romansie „Jak Stella zdobyła miłość”, 1999 - ponowne spotkanie z Wesem Cravenem na planie dramatu muzycznego „Koncert na 50 serc” z Mery Streep, a 2000 – gwiazdorski występ w thrillerze sci-fi „Supernova” z Jamesem Spaderem.
W 2001 roku wystąpiła u boku Roberta De Niro, Marlona Brando i Edwarda Nortona w kryminalnym filmie akcji „Rozgrywka” Franka Oza oraz zachwyciła krytykę dzięki pierwszoplanowej kreacji w dramacie TV „Gdzieś w Luizjanie” (Black Reel Award, jedna z kolejnych nagród Image, nominacja do Screen Actors Guild Award). Przy okazji debiutowała tutaj w roli producentki telewizyjnej. W 2002 roku raz jeszcze miała okazję wcielić się w autentyczną postać historyczną, jako tytułowa bohaterka wyprodukowanego przez siebie, biograficznego dramatu TV „The Rosa Parks Story” (Black Reel Award, Image Award, nominacja do Emmy).
W ostatnim czasie coraz częściej grywa na małym ekranie. W 2005 roku pojawiła się jako szefowa CIA w słynnym serialu „Alias – Agentka o stu twarzach”, zaś w 2008 roku dołączyła do obsady „Ostrego dyżuru”, jako dr Cate Banfield. Wśród ostatnich filmów z jej gwiazdorskim udziałem znalazły się m.in. familijny dramat „Akeelah i jej nauczyciel” (2006, Black Movie Award), „Meet the Browns” (2008) i kolejny, biograficzny dramat muzyczny „Notorious” (2009), opowiadający tragiczną historię czarnoskórego rapera, Christophera Wallace’a.
Bassett ma na swoim koncie pewne dokonania w zakresie dubbingu filmowego. Wśród najbardziej znanych ról tego typu znajdują się: kreacja szefowej tytułowego bohatera słynnej komedii „Mr. & Mrs. Smith” z Bradem Pittem i Angeliną Jolie (2005) oraz rola Mildred z animowanej „Rodzinki Robinsonów” (2007).