Trwa ładowanie...
d3lfw63

Blade Runner

Najnowsze informacje
4.1
(22 głosy)
Oceń:
"Blade Runner", w Polsce znany jako "Łowca androidów", to amerykańsko-hongkoński film fantastycznonaukowy w reżyserii Ridleya Scotta. Inspirowany powieścią "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?" autorstwa Philipa K. Dicka. Produkcja ukazuje dystopijną wizję Los Angeles w roku 2019. Główne role w filmie odegrali między innymi Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young oraz Joe Turkel.
d3lfw63

Blade Runner - opis fabuły

Na początku filmu dowiadujemy się, że naukowcy stworzyli skomplikowane twory na wzór ludzi, których nazwano "replikantami". Bunt w pozaziemskiej kolorii spowodował, że ich obecność na Ziemi uznana została za nielegalną. Fabuła filmu "Blade Runner" rozgrywa się w Los Angeles w 2019 roku. Deckard (Harrison Ford) zostaje skierowany do nowej sprawy, w której łowca androidów został ciężko zraniony przez ukrywającego się w mieście replikanta. Deckard niechętnie przyjmuje zadanie, jednak musi pozbyć się czterech replikantów znajdujących się obecnie w mieście. Cztery androidy to Roy Batty (Rutger Hauer), Leon Kowalski (Brion James), Zhora (Joanna Cassidy) oraz Pris (Daryl Hannah).

Bryant, szef Deckarda, wyjaśnia mu, że replikanci powoli znajdują się u kresu ich życia. Wszystko z powodu zabezpieczenia w ich organizmach, które wyłącza funkcje życiowe po 4 latach pracy. Deckard udaje się do siedzimy Tyrell Corporation, gdzie spotyka Rachael (Sean Young), asystentkę naukowca Tyrella. Rachael nie jest świadoma, że jej wspomnienia są sztuczne, dlatego wkrótce chce poznać prawdę o swojej tożsamości. Dodatkowo w toku wydarzeń pomiędzy Deckardem i Rachael zaczyna tworzyć się więź, która może jeszcze bardziej skomplikować sytuację. Ostatecznie to jeden z replikantów ratuje życie łowcy, a zakończenie filmu "Blade Runner" pokazuje scenę ich ucieczki. Wtedy też Deckard natyka się na origami, które zrobił Gaff, jego były partner w walce z androidami.

Blade Runner - bohaterowie, obsada

Głównymi bohaterami filmu "Blade Runner" są między innymi Rick Deckard, Roy Batty, Rachael, dr Eldon Tyrell i Gaff, których role odegrali odpowiednio Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Joe Turkel i Edward James Olmos. Istotną rolę pełnią również Pris Stratton, J.F. Sebastian, Leon Kowalski i Zhora Salome, których odegrali Daryl Hannah, William Sanderson, Brion James oraz Joanna Cassidy. W filmie oprócz nich pojawiają się tacy aktorzy jak M. Emmer Walsh, James Hong, Morgan Paull i Hy Pyke. Widzowie mają również okazję zobaczyć szereg postaci drugo- i trzecioplanowych, których częściowo nie wymieniono w czołówce.

Blade Runner - scenariusz, reżyseria

Scenariusz filmu "Blade Runner" jest luźno inspirowany na motywach powieści Philipa K. Dicka "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?". Początkowe wersje zatytułowany były "Niebezpieczne dni" oraz po prostu "Android", jednak zdecydowano się na zaczerpnięcie inspiracji z książki Williama S. Burroughsa "Bladerunner (A Movie)". Za ostateczną wersję scenariusza odpowiadają Hampton Fancher, David Webb Peoples i Roland Kibbee. Produkcja miała 28 milionów dolarów budżetu i ostatecznie uzyskano niespełna 33 miliony dolarów zysku.

Reżyseria filmu "Blade Runner" spoczywała w rękach Ridleya Scotta, który odpowiadał już za takie produkcje jak "Pojedynek" czy "Obcy – ósmy pasażer Nostromo". W późniejszych latach zrealizował też "Helikopter w ogniu", "Robin Hooda" oraz "Exodus: Bogowie i królowie". Za produkcję filmu "Blade Runner" odpowiadał Michael Deeley, a kostiumy wykonał Michael Kaplan. Muzykę do filmu "Blade Runner" zrealizował grecki twórca muzyki elektronicznej i muzyki filmowej Vangelis.

Blade Runner - premiera

Premiera filmu "Blade Runner" miała miejsce 25 czerwca 1982 roku. Taka data została wybrana przez producenta Alana Ladda Jra i wynikała z faktu, że hitowe filmy takie jak "Gwiezdne wojny" czy "Obcy – ósmy pasażer Nostromo" miały podobną datę premiery kilka lat wcześniej – zawsze był to 25. dzień miesiąca.

Film ostatecznie uznano za sukces komercyjny i zarobił ponad 6 milionów dolarów w ciągu pierwszego weekendu. Co ciekawe, w trakcie tworzenia produkcji powstało kilka różnych wersji "Blade Runner", co było efektem pierwszych recenzji i chęci udoskonalenia filmu. Produkcja ukazała się na kasecie VHS w 1993 roku, a na DVD 4 lata później. Polska premiera filmu "Blade Runner" miała miejsce 1 grudnia 1990 roku pod tytułem "Łowca androidów".

Blade Runner - sequel

Sequel filmu "Blade Runner", zatytułowany "Blade Runner 2049", trafił na duży ekran w 2017 roku. Główną rolę w kontynuacji produkcji otrzymał Ryan Gosling, a akcja rozgrywa się wiele dekad po wydarzeniach z poprzedniej części serii.

W międzyczasie Kevin Wayne Jeter napisał również trzy kolejne powieści obrazujące przygody Ricka Deckarda, co było próbą zatarcia większych różnic między filmem a powieścią "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?". W 1998 roku ukazał się też film "Żołnierz przyszłości", który był "duchowym następcą" produkcji "Blade Runner".

Blade Runner
Tytuł oryginalny

Blade Runner

Gatunek

fantasy

Rok produkcji

1997

Data światowej premiery

25.06.1982

Data polskiej premiery

01.12.1990

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lfw63
d3lfw63
d3lfw63