Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Bridget Fonda - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
Qaqwqwrqw

Amerykańska aktorka, reprezentantka trzeciego pokolenia znanej rodziny aktorskiej, córka Petera Fondy, bratanica Jane Fondy, wnuczka Henry’ego Fondy. Urodziła się 27 stycznia 1964 roku w Los Angeles. Aktorstwa uczyła się w Nowym Jorku. W filmie po raz pierwszy pojawiła się już jako pięciolatka, grając epizod w scenie komunijnej w kultowym „Easy Riderze” (1969).

Miała szczęście grać u Bertolucciego, Coppoli i Tarantina, jednak zasadniczo kojarzona jest z rozbieranymi scenami i udziałem w niezbyt ambitnych i niezbyt znanych produkcjach. Zadebiutowała w 1987 roku, właśnie w „rozbieranej” scenie w „Tristanie i Izoldzie” w reżyserii Franka Roddama, filmu będącego częścią nowelowego projektu „Aria”. W 1988 roku zagrała scenę seksownego tańca w filmie „Shag” (nominacja do Independent Spirit Award) oraz wystąpiła w „Nie możesz popędzać miłości”, który był pierwszym filmem z jej udziałem rozpowszechnianym w USA.

W 1989 roku zagrała w głównej roli w „Skandalu” (nominacja do Złotego Globu), obok Iana McKellena i Johna Hurta oraz zadebiutowała na małym ekranie w „Jacob Have I Loved”.

W 1990 wystąpiła w niedużej roli w III części „Ojca chrzestnego” F. F. Coppoli. W 1992 roku zagrała jedną z głównych ról w popularnym thrillerze „Sublokatorka” Barbeta Schroedera oraz w „Samotnikach” w reżyserii Camerona Crowe z partnerem Erikiem Stolzem, a w 1993 – w „Kryptonimie Nina” (amerykański remake „Nikity” Luca Bessona). Również w 1993 roku zagrała u Bertolucciego w „Małym Buddzie”.

Kolejny rok to występ u boku Nicolasa Cage’a w filmie „Dwa miliony dolarów napiwku” (1994), 1995 – nagroda dla Najlepszej Aktorki na MFF w Katalonii za występ w „Magii dla początkujących”, a rok 1996 – rola obok Ala Pacino w „Ludziach miasta”. W 1997 wystąpiła u Quentina Tarantino w „Jackie Brown” oraz była nominowana do Emmy za rolę w miniserialu „Przed zmierzchem”.

Qaqwqwrqw

W 1998 zagrała w „Prostym planie”, a w 2000 – w „Wybuchowej rodzince”. Za rolę w telewizyjnym filmie „Niezwykłym dziecku” (2001) otrzymała kolejną nominację do Złotego Globu. W tym samym roku zagrała w takich produkcjach, jak „Małpiszon”, „Pocałunek smoka”, czy (gościnnie) odcinkowe „Niesamowite opowieści”. Ostatnim występem Bridget Fondy jest tytułowa rola w telewizyjnej „Królowej śniegu” (2002).

Mężem Bridget Fondy od 2003 roku jest Danny Elfman. Mają syna Olivera Henry'ego Miltona (ur. 2005).

Qaqwqwrqw
Data urodzenia

27.01.1964

Miejsce urodzenia

Los Angeles, California, USA

Filmografia
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw